Mäyräongelma

isokäpälä

Onko mäyrä rauhoitettu? Meillä se ongelmana, kun kaivaa joka puolella. En ole sitä tänä vuonna nähnyt, mutta epäilen että niitä on enemän kuin yksi, koska kahdella kalliolla on " mäyränvessa" . Jouduttiin kaatamaan puu, kun oli juuret kaivettu esille ja luvattiin myrskyä. Komposti tetenkin tukittava kivillä alhaalta ja lisäksi chiliä ja muuta tulista maustetta. Pysyipä pois.

3

302

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hauskaveijari

      Ei ole rauhoitettu, ihan kuuluu metsästettävään lajistoon.
      Itse lasken aina kanu-loukkuun erehtyneen mäyrän vapaaksi, ei nuo isoja häiriöitä tee.

    • kestokassi

      Toivotan kaikkea hyvää edelliselle kirjoittajalle! Voihan tuo vähän edes ahdistaa tulokaspienpetoja, kun päästetään alkuperäislajeja vapaaksi.

      Minä en metsästä, mutta maani on metsästysseuran käytössä sillä edellytyksellä, että pienpetopyyntiä harjoitetaan ja muut, kuin minkit ja supit päästetään vapaaksi. Nämä ehdot eivät seuralle ole ollut ikinä mikään ongelma.

      Aloittajalle jaksamista! Jouduit sentään kaatamaan puun ja löysit metsästä kakkaa...

    • omenatkatosi

      Millä saan mäyrän lopetettua?? Mistä saa ostaa ansoja?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      616
      1615
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      867
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      485
      739
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      12
      721
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      662
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      556
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      533
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      160
      494
    Aihe