Huviveneen asennustöistä

Asentajaksiko

Osaako kukaan faktoihin perustuen kertoa, mitkä yksityiskäytössä olevaan huviveneeseen tehtävät korjaus- tai asennustyöt edellyttävät jotakin tiettyä koulutusta tai muodollista pätevyyttä?

Itse olen siinä käsityksessä, että mitään koulutuksia tai muodollisia pätevyyksiä ei vaadita. Jopa maasähköasennukset saa tehdä kuka tahansa, koska kyseessä on ei-kiinteä "jatkojohdon" päässä oleva sähkölaite eli sama asia kuin esimerkiksi kodin jalkalamppu, jonka saa kyllä rakentaa ihan itse ilman mitään sähköasentajan pätevyyksiä.

Esimerkiksi Alandia vakuutusehdoissa edellytetään "ammattimaista asennusta", mikä selvästikin viittaa asennuksen laatuun, ei asentajan virallisiin pätevyyksiin.

Selvää tietysti on, että jos asennus on tehty lainvastaisesti tai vastoin varusteen valmistajan ohjeita, ei vakuutusyhtiökään siitä johtuvia vahinkoja korvaa.

Onko siis kenelläkään muuta faktoihin perustuvaa tietoa asiasta?

7

114

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keulamies

      Mä katsoisin kylläkin sen veneen maasähköasennuksen melkoisen kiinteäksi ja ainoa jatkojohdon päässä oleva kytkentä on kun kytket veneesi järjestelmän laiturin järjestelmään. Lisäksi vesi ja sähkö ovat huonosti yhteensopivia, peräti vaarallisia, joten jätä maasähköt ammattilaiselle. Samoin kaasuasennukset. Näin lakikin taitaa edellyttäää. Muut voit tehdä ihan itse ja siinäkin riittää jo isosti työsarkaa.

      • EiOllutFaktaa

        "Mä katsoisin" ei tainnut nyt olla ihan sitä pyydettyä faktaperustetta. Kaasuasennukset pitää tarkistuttaa pätevällä tarkastajalla, se on totta.


    • Faktojapuuttuu

      Valmiusta paketista saa ilmeisesti koota maasähköjärjestelmän, mutta ei muista. Tosin kiinteän pistorasian asentaminen vaatii pätevyyden.

      Tuo on hiukan ristiriitaista. En ihan niele jatkojohtoperustelua ainakaan maallikon suusta. Moni sekoittaa halun ja todellisuuden. Onko missään viranomaisdokumenttia, jossa todetan, että palasista saa koota veneen sähköjärjestelmän?
      Kiinnostaa myös saako veneeseen laittaa pistorasian vaikka vesihanan viereen vai pitääkö veneessäkin noudattaa etäisyyksiä?

      Kylmälaiteasennukset ovat luvanvaraisia, vaikka nekin pystyy tekemään itse.

      • AsiantuntijanKertomaa

        Varmasti asiansa osaava suomalainen venesähköasentaja kertoi, että veneen maasähköjärjestelmien asennukseen ei tarvita mitään muodollista pätevyyttä. Tottakai hänkin voi olla ymmärtänyt asian jotenkin väärin, mutta vaikutti vahvasti siltä, että tiesi, mistä puhui.


    • Onneamatkaanvaan

      Jos olet erimieltä niin ruuvari käteen. Omassa veneessä saa toki oikoa vähän mutkia. Sitten vasta kun tulee ongelmia ja lähestyy vakuutusyhtiötä ja vakuutusyhtiön valitsema sähkäri löytää vian, pääset esittämään oman faktaperusteisen näkemyksesi siitä, millä tavoin maallikon tekemä liitos on "ammattimaisesti" tehty jos Sinulla ei ole esittää tutkintoa, opintoja tai työkokemusta.

    • Venettä koskevat ihan samat säännökset kuin maalla olevia kiinteistöjä, eli kaikki pienoisjännitettä (120 VDC tai 50 VAC) isommat jännitteet vaativat urakointioikeudet. Sallittuja töitä ovat vain muutamat erikseen mainitut kotisähkötyöt, kuten lampun asennus.

      http://www.tukes.fi/kodinsahkoturvallisuus/3_2.html

      Myös kaasutyö on pääosin luvanvaraista. Käsittäkseni letkut saa vaihtaa (uusia) itse ja asentaa yhdellä letkulla (max 1,2m) toimivan ei-kiinteän laitteen. Kaikki putket, venttiilit ja kiinteät laiteasennukset vaativat asennusoikeudet.

      http://www.tukes.fi/fi/Toimialat/Kemikaalit-ja-kaasu/Nestekaasulaitteet/kaasualaitteistot-ajoneuvoissa/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      84
      3270
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      375
      1207
    3. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      36
      869
    4. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      65
      815
    5. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      169
      704
    6. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      270
      699
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      647
    8. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      31
      598
    9. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      17
      565
    10. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      30
      538
    Aihe