Huviveneen asennustöistä

Asentajaksiko

Osaako kukaan faktoihin perustuen kertoa, mitkä yksityiskäytössä olevaan huviveneeseen tehtävät korjaus- tai asennustyöt edellyttävät jotakin tiettyä koulutusta tai muodollista pätevyyttä?

Itse olen siinä käsityksessä, että mitään koulutuksia tai muodollisia pätevyyksiä ei vaadita. Jopa maasähköasennukset saa tehdä kuka tahansa, koska kyseessä on ei-kiinteä "jatkojohdon" päässä oleva sähkölaite eli sama asia kuin esimerkiksi kodin jalkalamppu, jonka saa kyllä rakentaa ihan itse ilman mitään sähköasentajan pätevyyksiä.

Esimerkiksi Alandia vakuutusehdoissa edellytetään "ammattimaista asennusta", mikä selvästikin viittaa asennuksen laatuun, ei asentajan virallisiin pätevyyksiin.

Selvää tietysti on, että jos asennus on tehty lainvastaisesti tai vastoin varusteen valmistajan ohjeita, ei vakuutusyhtiökään siitä johtuvia vahinkoja korvaa.

Onko siis kenelläkään muuta faktoihin perustuvaa tietoa asiasta?

7

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keulamies

      Mä katsoisin kylläkin sen veneen maasähköasennuksen melkoisen kiinteäksi ja ainoa jatkojohdon päässä oleva kytkentä on kun kytket veneesi järjestelmän laiturin järjestelmään. Lisäksi vesi ja sähkö ovat huonosti yhteensopivia, peräti vaarallisia, joten jätä maasähköt ammattilaiselle. Samoin kaasuasennukset. Näin lakikin taitaa edellyttäää. Muut voit tehdä ihan itse ja siinäkin riittää jo isosti työsarkaa.

      • EiOllutFaktaa

        "Mä katsoisin" ei tainnut nyt olla ihan sitä pyydettyä faktaperustetta. Kaasuasennukset pitää tarkistuttaa pätevällä tarkastajalla, se on totta.


    • Faktojapuuttuu

      Valmiusta paketista saa ilmeisesti koota maasähköjärjestelmän, mutta ei muista. Tosin kiinteän pistorasian asentaminen vaatii pätevyyden.

      Tuo on hiukan ristiriitaista. En ihan niele jatkojohtoperustelua ainakaan maallikon suusta. Moni sekoittaa halun ja todellisuuden. Onko missään viranomaisdokumenttia, jossa todetan, että palasista saa koota veneen sähköjärjestelmän?
      Kiinnostaa myös saako veneeseen laittaa pistorasian vaikka vesihanan viereen vai pitääkö veneessäkin noudattaa etäisyyksiä?

      Kylmälaiteasennukset ovat luvanvaraisia, vaikka nekin pystyy tekemään itse.

      • AsiantuntijanKertomaa

        Varmasti asiansa osaava suomalainen venesähköasentaja kertoi, että veneen maasähköjärjestelmien asennukseen ei tarvita mitään muodollista pätevyyttä. Tottakai hänkin voi olla ymmärtänyt asian jotenkin väärin, mutta vaikutti vahvasti siltä, että tiesi, mistä puhui.


    • Onneamatkaanvaan

      Jos olet erimieltä niin ruuvari käteen. Omassa veneessä saa toki oikoa vähän mutkia. Sitten vasta kun tulee ongelmia ja lähestyy vakuutusyhtiötä ja vakuutusyhtiön valitsema sähkäri löytää vian, pääset esittämään oman faktaperusteisen näkemyksesi siitä, millä tavoin maallikon tekemä liitos on "ammattimaisesti" tehty jos Sinulla ei ole esittää tutkintoa, opintoja tai työkokemusta.

    • Venettä koskevat ihan samat säännökset kuin maalla olevia kiinteistöjä, eli kaikki pienoisjännitettä (120 VDC tai 50 VAC) isommat jännitteet vaativat urakointioikeudet. Sallittuja töitä ovat vain muutamat erikseen mainitut kotisähkötyöt, kuten lampun asennus.

      http://www.tukes.fi/kodinsahkoturvallisuus/3_2.html

      Myös kaasutyö on pääosin luvanvaraista. Käsittäkseni letkut saa vaihtaa (uusia) itse ja asentaa yhdellä letkulla (max 1,2m) toimivan ei-kiinteän laitteen. Kaikki putket, venttiilit ja kiinteät laiteasennukset vaativat asennusoikeudet.

      http://www.tukes.fi/fi/Toimialat/Kemikaalit-ja-kaasu/Nestekaasulaitteet/kaasualaitteistot-ajoneuvoissa/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      194
      3869
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2752
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      74
      1310
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      17
      1256
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1159
    6. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      944
    7. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      20
      941
    8. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      47
      870
    9. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      213
      822
    10. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      106
      632
    Aihe