Huviveneen asennustöistä

Asentajaksiko

Osaako kukaan faktoihin perustuen kertoa, mitkä yksityiskäytössä olevaan huviveneeseen tehtävät korjaus- tai asennustyöt edellyttävät jotakin tiettyä koulutusta tai muodollista pätevyyttä?

Itse olen siinä käsityksessä, että mitään koulutuksia tai muodollisia pätevyyksiä ei vaadita. Jopa maasähköasennukset saa tehdä kuka tahansa, koska kyseessä on ei-kiinteä "jatkojohdon" päässä oleva sähkölaite eli sama asia kuin esimerkiksi kodin jalkalamppu, jonka saa kyllä rakentaa ihan itse ilman mitään sähköasentajan pätevyyksiä.

Esimerkiksi Alandia vakuutusehdoissa edellytetään "ammattimaista asennusta", mikä selvästikin viittaa asennuksen laatuun, ei asentajan virallisiin pätevyyksiin.

Selvää tietysti on, että jos asennus on tehty lainvastaisesti tai vastoin varusteen valmistajan ohjeita, ei vakuutusyhtiökään siitä johtuvia vahinkoja korvaa.

Onko siis kenelläkään muuta faktoihin perustuvaa tietoa asiasta?

7

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keulamies

      Mä katsoisin kylläkin sen veneen maasähköasennuksen melkoisen kiinteäksi ja ainoa jatkojohdon päässä oleva kytkentä on kun kytket veneesi järjestelmän laiturin järjestelmään. Lisäksi vesi ja sähkö ovat huonosti yhteensopivia, peräti vaarallisia, joten jätä maasähköt ammattilaiselle. Samoin kaasuasennukset. Näin lakikin taitaa edellyttäää. Muut voit tehdä ihan itse ja siinäkin riittää jo isosti työsarkaa.

      • EiOllutFaktaa

        "Mä katsoisin" ei tainnut nyt olla ihan sitä pyydettyä faktaperustetta. Kaasuasennukset pitää tarkistuttaa pätevällä tarkastajalla, se on totta.


    • Faktojapuuttuu

      Valmiusta paketista saa ilmeisesti koota maasähköjärjestelmän, mutta ei muista. Tosin kiinteän pistorasian asentaminen vaatii pätevyyden.

      Tuo on hiukan ristiriitaista. En ihan niele jatkojohtoperustelua ainakaan maallikon suusta. Moni sekoittaa halun ja todellisuuden. Onko missään viranomaisdokumenttia, jossa todetan, että palasista saa koota veneen sähköjärjestelmän?
      Kiinnostaa myös saako veneeseen laittaa pistorasian vaikka vesihanan viereen vai pitääkö veneessäkin noudattaa etäisyyksiä?

      Kylmälaiteasennukset ovat luvanvaraisia, vaikka nekin pystyy tekemään itse.

      • AsiantuntijanKertomaa

        Varmasti asiansa osaava suomalainen venesähköasentaja kertoi, että veneen maasähköjärjestelmien asennukseen ei tarvita mitään muodollista pätevyyttä. Tottakai hänkin voi olla ymmärtänyt asian jotenkin väärin, mutta vaikutti vahvasti siltä, että tiesi, mistä puhui.


    • Onneamatkaanvaan

      Jos olet erimieltä niin ruuvari käteen. Omassa veneessä saa toki oikoa vähän mutkia. Sitten vasta kun tulee ongelmia ja lähestyy vakuutusyhtiötä ja vakuutusyhtiön valitsema sähkäri löytää vian, pääset esittämään oman faktaperusteisen näkemyksesi siitä, millä tavoin maallikon tekemä liitos on "ammattimaisesti" tehty jos Sinulla ei ole esittää tutkintoa, opintoja tai työkokemusta.

    • Venettä koskevat ihan samat säännökset kuin maalla olevia kiinteistöjä, eli kaikki pienoisjännitettä (120 VDC tai 50 VAC) isommat jännitteet vaativat urakointioikeudet. Sallittuja töitä ovat vain muutamat erikseen mainitut kotisähkötyöt, kuten lampun asennus.

      http://www.tukes.fi/kodinsahkoturvallisuus/3_2.html

      Myös kaasutyö on pääosin luvanvaraista. Käsittäkseni letkut saa vaihtaa (uusia) itse ja asentaa yhdellä letkulla (max 1,2m) toimivan ei-kiinteän laitteen. Kaikki putket, venttiilit ja kiinteät laiteasennukset vaativat asennusoikeudet.

      http://www.tukes.fi/fi/Toimialat/Kemikaalit-ja-kaasu/Nestekaasulaitteet/kaasualaitteistot-ajoneuvoissa/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      13
      3817
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      226
      3748
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      132
      3416
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      72
      3374
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      22
      2267
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      32
      1799
    7. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      44
      1642
    8. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      36
      1593
    9. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1491
    10. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      92
      1433
    Aihe