Ikkunasuihkeesta löytyi kielto "Voi käyttää lasisille TV-näytöille. Ei saa käyttää LCD- ja plasmanäytöille."
https://www.foodie.fi/entry/1551/ikkunanpesusuihke/6415711114658
Mitä haittaa/vammaa tuo suihke aiheuttaa LCD- ja plasmanäytöille? Ja tarkemmin mikä aineista?
https://www.foodie.fi/entry/1551/ikkunanpesusuihke/6415711114658
Mitä haittaa/vammaa tuo suihke aiheuttaa LCD- ja plasmanäytöille? Ja tarkemmin mikä aineista?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Netissä suurin osa ohjeista linkittyy Gigantin antamaan ohjeeseen, josta esimerkkinä
http://www.mtv.fi/lifestyle/koti/artikkeli/nain-helposti-pilaat-television-nayton/3379242
Hellävarainen puhdistus, kun näytön pinta on jäähtynyt ja oikeat aineet puhdistusliinat, niin hyvä siitä tulee. Kokeilin Barkan nestettä sen mukana olevaa mikroliinaa, mutta jälki ei ole 55" ruudulla hääppöistä. Pitää hankkia seuraavaksi geelimäistä ainetta, sillä se ei haihdu niin herkästi kuin neste. Geeli on kalliimpaa, mutta sillä tehdyn käsittelyn jälkeen 3D-kuvakin on toivottavasti vielä OK.
LCD-näytön pinta on joustavaa, joten voiman käyttö puhdistuksessa ei ole suotavaa. Ainakin muutamissa plasmoissa on suojalasi, mutta varovaisuus ei ole pahitteeksi senkään puhdistuksessa. Tuossa ikkunanpesuaineessa olevat tehoaineet (alkoholi sun muut..) saattavat olla liian tehokkaita näytön pintamateriaalille.
Tärkeintä on, että tietää käyttämänsä puhdistusaineen vaikutuksen. Kaverini korjasi sivutoimenaan kuvaputkiaikana televisioita ja kerran oli vuorossa tv, jonka kuvaputken kehysmuovi oli todella sotkuinen. Kokeiltiin useampaa ainetta ja lopulta lika lähti, mutta saman tien alkoi muovikehyskin sulaa. Puhdistusneste sattui olemaan trikloretyleeniä, joka sulatti muovia kuin tyhjää vaan eikä sitä olisi saanut käsitellä ilman suojaimia. Onneksi kokeilu tehtiin vain pienellä alueella, mutta tv:n palautuksessa hän joutui neuvottelemaan korjaushinnan alennuksesta asiakkaan kanssa;)
Kiitti
Pelkkää kraanavettä ilman kemikaaleja ja kunnon mikrokuituliina