alkaa juuri Lapuan ja JKL-kirittärien kesken.
Seuraisimmeko TVsta?
Seuraisimmeko TVsta?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
VIRKIÄ aloitti mojovasti: 0 - 2
HARJULLA
ovat Kirittäret ottaneet "emännän!" otteet pelissä 5-3
Vimpelikö lyö Sotkamon?
Heh-heh, ma luin ensin peniksen loppuottelut.
Tuonkin olisi voinut kertoa kahvipirtissä.
PENIKSETKÖ
pesäpallossa pääosassa vaiko "virkiät vitut"?
Sotkamossa sotketaan ja Lapualla paukutetaan.
Vieläkö Vimpelissä on Vetoa?
Virkiästi aloittivat kotiladyt tänään voittaen eka jakson.
Jostain syystä pesis ei kuulu suosikki seurattaviini. Yläluokilla sitä koulun liikuntatunnilla pelattiin. Sotkamo on jälleen kova luu tänäkin vuonna.
Pesäpallo on tylsä peli. Etenkin sisävuorossa olevasta joukkueesta pelaajista, jotka eivät ole lyömässä tai pesillä, joukko pelaajia seuraa toimettomina.
Pesäpallon pelaamisessa ei ole maaotteluita.
Jos halutaan pelata ulkosalla jotakin muuta kuin jalkapalloa, niin pelattakoon vaikka rugbya tai amerikkalaista jalkapalloa tai maahockeytä, nurmipalloa, jossa on pelaajia ympäri maailmaa.
On syytä herätä huomaamaan se näkökohta, että pesäpallo syö voimavaroja, jotka voitaisiin käyttää muihin, kansainvälisesti tunnetumpiin pallopeleihin, joissa on myös menoa enemmän.
Tässä samaa mieltä kuppilan filosofin kanssa. Oikeastaan se pakkoopettaminen kansakoulussa opetti vihaamaan pesäpalloa.
Huippupelaajat ovat kyllä myös huippu-urheilijoita, kovia naisia ja miehiä.
Yhtenä syynä pesäpallopelin levittämiseen oli pyrkimys edistää käsikranaatin heittämistä. Kai siihen on ollut tarvetta.
Nuoriso tarvitsisi nyt mieluummin pelejä, joissa on runsaasti liikkumista sekä tasapuolisesti molempien käsien käyttöä.
Vanhoille kompuroillehan tuollainen pesäpallo ei sovi ollenkaan.
Ei liene Ruotsissakaan tuollaista maan sisäistä peliä.
Onhan sitä ulkomaillakin yritetty juurruttaa, mutta huonolla menestyksellä.
Sotkamo ja Jyväskylä vievät mestaruuden.
Jaa niinkö luulet että Virkiä häviää, ei häviä.
Kirittäret tiukassa paikassa oli hieman onnekkaampi.
Vimpeli ei luovuta Sotkamolle kotikentällään.
Pihtiputaan lahja Suomen urheilulle on pesäpallonkin myötä "Tahko" Pihkala..hmm
Kansallispelihän pesäpallo on Suomessa ja sitä pelataan monissa sarjoissa
ihan mestaruuksia tavoitellen.
Millähä perusteella se on ksnsallispeli? Pesäpalloa alettiin pelata lähinnä kouluissa ja suojeluskunnissa 1920-30-luvuilla. On olemassa pesäpallojoukkueita, jotks pelaavat eri sarjoissa.
Muistattehan miten joukkueet valittiin koulussa. Opettaja valitsi kahden vastakkain pelaavan joukkueen kapteenit. Hän heitti mailan pystysuorassa suunnassa tartuntapuoli ylöspäin toiselle heistä. Toinen tarttui mailaan heti toisen kapteenin otteen yläpuolelta, toinen taas vastaavasti tämän yläpuolelta. Näin jatkettiin kauan kuin sai mailasta sellaisen otteen, että saattoi sillä roikottaa mailaa. Viimeisen pitävän otteen mailasta saanut. Sai aloittaa joukkueensa valinnan. Joukkueisiin valittiin pelaajia vuorotellen. Viimeisinä valittiin huonoimmiksi katsotut, aina samat. On helppo kuvitella, miltä heistä tuntui.
Muuten peli ei ole levinnyt kansan keskuuteen. Se ei ole koskaan ollut kansan suosikki. Se ei ole mikään nimenomaan suomalaisille sopiva peli. Sen historiakin on varsin lyhyt.
Kansallispeliksi sitä voidaan kutsua vain siksi, ettei sitä pelata muissa maissa.
Kansallispeli,
mutta lätkässä on imua kun jlkapallossakinhävitään Islannillekin mennen tullen.
SOTKAMO vie ellei Vimpelistä löydy Vetoa?