Onko täällä kokemuksia vastaavista ja toipumisesta? Ennuste voi olla kohtalaisen hyvä, jos syöpä ei ole levinnyt ja on saatu poistettua? Onko suositeltu lisäravinteita leikkauksen jälkeen?
Yli 60-vuotiaat ja virtsa-avanne
7
2735
Vastaukset
- syömitäsyöt
Jos sinulle on tehty virtsa-avanne, niin silloinhan se on tehty ja sillä siisti. Se on ja pysyy avanteena. Kipu ja verenvuoto paranevat aikaa myöten mutta avanne on tehty jäädäkseen, ellei ole tarkoitus tehdä jotain muuta myöhemmin
Ravinteilla eikä iällä ei ole mitään vaikutusta asiaan.- Anonyymi
Ravinteilla ja varsinkin ravinnolla on todellakin suuri vaikutus koko kehoon. Ne kannattaa valita verikokeiden eli puutosten mukaan. Ei mitä vain kaupan hyllyltä mitä on sattunut kuulemaan naapurilta tai ystävältä.
- kyrpyri
Elämä on avanteen jälkeen yhtä helvettiä.Päivät menevät kusipussin kanssa pelatessa.Ja yöt valvottavat ,kun nukkumisasento on määrätty.
Samanlaisia tuntemuksia on mullakin. Nukkuma-asentoon ei minulla kyllä ole mitään vaikutusta. Yöunet ovat olleet pari vuotta mitä sattuu. Syöpä tämän avanteen aiheuttaja on. Kusipussia täytyy melkein koko ajan tarkkailla. Alussa öisin sattui pieniä juttuja jotka aiheuttivat sen että sänky kastui. Onneksi on petauspatjan suoja
Mulla ollut nyt pari vuotta virtsa-avanne kun minulla huomattiin syöpä pehmytkudosalueella vatsaontelon takana. Siinä kulkee virtsanjohdin munuaisesta virtsarakkoon ja syöpä on lonkeromainen ja ne sulkivat virtsanjohtimen. Kyllä se oli alussa yhtä helvettiä kun ajattelin sitä syöpää 24/7 ja sen lisäksi vielä avannetta. No syöpäkasvain on nyt noin 3cm suuntaansa eli pienentynyt yli puolella. Kyllä avanne haittaa ainakin minulla normaalia elämää ja muistuttaa koko ajan syövästä. Ja ilmeisesti joudun pitämään lopun elämääni avannetta koska virtsanjohdin on kasvanut umpeen. Ei auennut vaikka stentin kanssa yritettiin aukaista.
- Anonyymi
Avanne ollut 1,5 vuotta. Kaikki on sujunut hyvin. Ei ylimääräisiä ohivuotoja. Pitää olla vaihdoissa tarkka ja huolellinen. Muutaman kerran ollut, kun tarvikkeissa on ollut tekovika. Niitäkin sattuu.
Ei ole tarvinnut tarkkailla koko päivää, siinä se mukana kulkee. Tyhjennettävä se tietenkin on, mutta joutuuhan avannettomatkin käymään vessassa. Avanteen olemassa olon kannattaa laittaa taka-alalle. Tsemppiä kaikille avannehenkilöille ja positiivisuutta. Asiat voisi olla huonomminkin. - Anonyymi
Sulla on päässä iso aukko mene ,toiselle palstalle valittamaan tai lääkäriin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3884385Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483759KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1032725Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92441Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei172264Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit162012Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1511932Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181868- 1201836
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241419