Yli 60-vuotiaat ja virtsa-avanne

Lähipiirissä

Onko täällä kokemuksia vastaavista ja toipumisesta? Ennuste voi olla kohtalaisen hyvä, jos syöpä ei ole levinnyt ja on saatu poistettua? Onko suositeltu lisäravinteita leikkauksen jälkeen?

7

2832

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syömitäsyöt

      Jos sinulle on tehty virtsa-avanne, niin silloinhan se on tehty ja sillä siisti. Se on ja pysyy avanteena. Kipu ja verenvuoto paranevat aikaa myöten mutta avanne on tehty jäädäkseen, ellei ole tarkoitus tehdä jotain muuta myöhemmin
      Ravinteilla eikä iällä ei ole mitään vaikutusta asiaan.

      • Anonyymi

        Ravinteilla ja varsinkin ravinnolla on todellakin suuri vaikutus koko kehoon. Ne kannattaa valita verikokeiden eli puutosten mukaan. Ei mitä vain kaupan hyllyltä mitä on sattunut kuulemaan naapurilta tai ystävältä.


    • kyrpyri

      Elämä on avanteen jälkeen yhtä helvettiä.Päivät menevät kusipussin kanssa pelatessa.Ja yöt valvottavat ,kun nukkumisasento on määrätty.

      • Samanlaisia tuntemuksia on mullakin. Nukkuma-asentoon ei minulla kyllä ole mitään vaikutusta. Yöunet ovat olleet pari vuotta mitä sattuu. Syöpä tämän avanteen aiheuttaja on. Kusipussia täytyy melkein koko ajan tarkkailla. Alussa öisin sattui pieniä juttuja jotka aiheuttivat sen että sänky kastui. Onneksi on petauspatjan suoja


    • Mulla ollut nyt pari vuotta virtsa-avanne kun minulla huomattiin syöpä pehmytkudosalueella vatsaontelon takana. Siinä kulkee virtsanjohdin munuaisesta virtsarakkoon ja syöpä on lonkeromainen ja ne sulkivat virtsanjohtimen. Kyllä se oli alussa yhtä helvettiä kun ajattelin sitä syöpää 24/7 ja sen lisäksi vielä avannetta. No syöpäkasvain on nyt noin 3cm suuntaansa eli pienentynyt yli puolella. Kyllä avanne haittaa ainakin minulla normaalia elämää ja muistuttaa koko ajan syövästä. Ja ilmeisesti joudun pitämään lopun elämääni avannetta koska virtsanjohdin on kasvanut umpeen. Ei auennut vaikka stentin kanssa yritettiin aukaista.

    • Anonyymi

      Avanne ollut 1,5 vuotta. Kaikki on sujunut hyvin. Ei ylimääräisiä ohivuotoja. Pitää olla vaihdoissa tarkka ja huolellinen. Muutaman kerran ollut, kun tarvikkeissa on ollut tekovika. Niitäkin sattuu.
      Ei ole tarvinnut tarkkailla koko päivää, siinä se mukana kulkee. Tyhjennettävä se tietenkin on, mutta joutuuhan avannettomatkin käymään vessassa. Avanteen olemassa olon kannattaa laittaa taka-alalle. Tsemppiä kaikille avannehenkilöille ja positiivisuutta. Asiat voisi olla huonomminkin.

    • Anonyymi

      Sulla on päässä iso aukko mene ,toiselle palstalle valittamaan tai lääkäriin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4977
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      250
      2924
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2872
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2491
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1727
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      64
      1685
    Aihe