Kertokaapas mikä se on omasta mielestä parasta 3-olutta ja mihin litkuun ei taas kannata rahojaan tuhlata?
Jämsän suuri keppanakysely
Ojantakanen
1871
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Karhu. Olvi. Sitten ne pari eestiläistä, en nyt muista nimeä muuta kuin Saku. Karjala on kuraa. Mutta, parhaimpia oluita on esim. tsekkiläiset.
Karhu on täyttä olutta !! Koff on metallisen makuista, sekä laihaa ja vetistä. On vähän kuin energiajuomaa ja kaljaa sekaisin. Lapin Kulta on vetistä ja laihan makuista. Helppoa juotavaa tosin kesähelteellä kun painaa kuumalla ilmalla jotain duunia. Lidlin Meidän Veikko kesäoluessa se peltipurkin maku vasta maistuukin.
Sandels. Pehmeän makuista, mutta kuitenkin vahvaa.
Älkää juoko tölkissä olevaa olutta,,,,,pilattu bisfenoli a kemikaalilla joka ruiskutetaan tölkkiin ennen täyttöä.
" Älkää juoko tölkissä olevaa olutta,,,,,pilattu bisfenoli a kemikaalilla joka ruiskutetaan tölkkiin ennen täyttöä. "
No ilmankos meikäläisellä lentää ripulipaska parin ryypätyn päivän jälkeen. Ollaan sitä ihmetelty kaveriporukassa. Nyt tuo perkele selvisi mistä se peräsuolen löystyminen johtuu.
Minä ostan tuota Lidlin Kotimaista Olutta hintaan 0,82 € purkki. Purkki on työväen punainen, joten sekin natsaa lujalle työväenliikkeen miehelle.
Fosters on paras olut nuorelle aikuiselle.
Sakua me juodaan. Tuodaan sitä Virosta aina tullessamme, kun käydään ostamassa sieltä muutakin ihan arvotonta romua.
Täällä metsäkylissä ja korvessa juodaan Pirkka olutta. Se on paras olut meille korpirasisteille.
sandels tai karhu.
Täällä Kaipolan Orittutalossa missä minä asun kaikki tykkäävät Sakusta, tästä virolaisesta halpakaljasta koska sitä on saatavilla aina ja kuinka paljon tahansa, kiitos siitä ei nimetylle henkilölle. Riittää kun antaa hänelle pankkikorttinsa ja tunnuslukunsa. Aamuisin kun heräämme siinä klo 16-17.00 maissa meitä odottaa aamupalaksi jääkylmä Saku ja hampparin käyrä. Lounaata nautimme siinä klo 20-21.00 muutamalla Lapin kullalla suunkostukkeeksi kunnes siirrymme pääateriaaan Carilloon. Loppupäivä menee mukavasti sitten kyyläilemällä näitä paperimiehiä ja niiden autoja. Myös jokunen laivakapteeni mahtuu mukaan samaan.
https://www.youtube.com/watch?v=BZL8KmZxAj4&list=PL-vTjzBM7GNV5d2wCPaA8UCd_rhfPWbsP
Arvon mekin ansaitsemme. SAKU-olutta menee kyllä täällä Kaipolan suunnalla todella rajusti. Hulkkion venesataman jätteenkeräyspisteessäkin on se pienmetallin keräykseen tuotu Molokki aina puolillaan pelkästään näitä keskeltä lontolle painettuja SAKU-purkkeja.
Kummatkin edelliset kirjoitukset on kirjoittanut Bolsu-Desantti, tiedän sen koska hän haluaa asua lähellä työpaikkaansa Kaipolan paperitehdasta ja koska hänen ammatti on paperimies nykyään.
Polsu desantti ei ole tehnyt päivääkään töitä. Äitinsä elättinä vieläkin lorvii. Tiedän koska olen sosiaalitoimen vaikuttajia Jämsässä. Mutta nyt on valoa tunnelin päässä. Polsu desantti on huostaan otettavien listalla nro 1.
Saapahan vanha äiti viettää loppu elämänsä rauhassa pojaltaan.
Paras:
http://schlitzbrewing.com/
Paska:
Saarenmaa X
Mitä vaan,kunhan ei ole vehnää ja hiivaa. Ne kasvattaa paskamahaa aika äkkiä.
Saako Olkkolasta vielä Viron viinaa ja kaljaa? Eikö ne ollu oikein semmosia moottoripyöräjenkiläisiä ne viinakauppiaat?
Karjala on nykyään myös melko vetistä luirua. Vuonna 2012 se oli hetken aikaa vähän parempilaatuista, kun oli päässyt sponssaamaan jääkiekossa Suomen joukkuetta MM-kisoihin. Suomalaisista keppanoista Sandels ja Karhu kuitenkin parhaita.