Etukäteen kiittäen

Tätä mietiskelin, mutta löysin huojentavan tiedon: kaikki ansiosidonnaiseen oikeutetut, jotka ehtivät täyttää 58 vuotta ennen työttömäksi jäämistä, saavat anssia nykymallin mukaan eli pidempään myös jatkossa. 500 päivän anssia voi siis saada myös vuodesta 2017 eteenpäin, jos ikävuosia on 58 tai enemmän. Kiiitoos.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Niin ja muut eivät sitten tarvii vai.Ansiosidonnainen on oltava kaikille se 500päivää.

Äänestä

kaikki te kusipäät ajattelette asioita vain omalta kantilta.

Äänestä
  • Kun työnantaja irtisanoo tuon ikäisenä, ei siinä oikein tule mieleen ajatella muiden kantilta. Sen verran realisti kusipää pitää olla, että kohta 60 täyttävällä ei oikein ole kysyntää työmarkkinoilla. Ei, vaikka kuinka itse haluaisi. Ajankuluksi uudelleenkoulutukseen voisi lähteä, vaikka ei se mitään ratkaisisi. Ottaisivatkohan nuo vielä kouluun?

    Äänestä

  • Ei kutsuta toisiamme kusipäiksi, jookos? Niin, meidän olisi kaikkien hyvä oppia ajattelemaan yhteistä hyvää, ei aina omaa etua. Minusta kaikkien työnhakijoiden työttömyyskorvaus pitäisi olla samansuuruinen, jotain tonnin luokkaa. Ansiosidonnaisia voisi ostaa itselleen yksityisiltä vakuutuslaitoksilta, ja se olisi täysin Kelasta irrallinen systeemi. Sitä ei olisi pakko ottaa, mutta voisi. Tai niin, onko se nytkin näin? En ole itse koskaan saanut ansiosidonnaista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kakspluskaks kirjoitti:

Tätä mietiskelin, mutta löysin huojentavan tiedon: kaikki ansiosidonnaiseen oikeutetut, jotka ehtivät täyttää 58 vuotta ennen työttömäksi jäämistä, saavat anssia nykymallin mukaan eli pidempään myös jatkossa. 500 päivän anssia voi siis saada myös vuodesta 2017 eteenpäin, jos ikävuosia on 58 tai enemmän. Kiiitoos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu