Miksi Libre officen tarkkuus on huono ????

Otin kuvankaappaustyökalulla netistä kuvan ja koitin liittää sen LO writeen, mutta jälki on aivan sontaa, tallennusmuotona kokeilin Microsoft Office 2007-2013, mutta sama sotku ODB(vai mikä se nyt onkaan) muodossa.

ps. en viitsi maksaa MS:lle kun käyttö on suht vähäistä.

Win 10 on.

Onko vinkkejä
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Et kai vaan yritä suurentaa sitä kuvaa isommaksi kuin mitä pikselit sallii?

Kuvankaappauksen laatu on keskimäärin heikko. Oletko kokeillut, pystyykö sen alkuperäisen kuvan kopioimaan sivulta (hiiren oikealla napilla kuvan päältä: kopioi kuva) vai onko se estetty?

Äänestä

Vai on Windows-kuvankaappaus sontaa?

Äänestä
  • Oletettavasti näin.

    Äänestä

  • Kuvankaappaus kaappaa kuvan näytöltä. Näytön tarkkuus on usein kuokkaa 80-100 pistettä tuumalle. Kuvan lataaminenkaan ei useinkaan auta koska nettisivulla kuvan tarkkuus on pienenetty ruudulle sopivaksi, jolloin se latautuu nopeammin. Hyvän kuvan saa vain jos nettisivulla on mahdollisuus ladata alkuperäinen kuva.

    Äänestä

  • ononjoo kirjoitti:

    Oletettavasti näin.

    Siis windows kuvankaappaus on aivan loistava, mutta se ei tunnu toimivan kuin office wordin kanssa.

    Äänestä

  • Tuttaa kirjoitti:

    Siis windows kuvankaappaus on aivan loistava, mutta se ei tunnu toimivan kuin office wordin kanssa.

    Minä kopioin kuvat selaimella
    Hiiren oikealla
    -näytä kuva
    -tallenna kuva nimellä

    En nyt just pääse kokeilemaan Edgellä josko sama toimisi siinä.

    Äänestä

  • Kuvan kopioiminen ja kuvankaappaus on eri asiat ,kuvankaappaustyökalulla voit ottaa tekstiä juuri mitä tarkoitinkin

    Äänestä

  • Tuttaa kirjoitti:

    Kuvan kopioiminen ja kuvankaappaus on eri asiat ,kuvankaappaustyökalulla voit ottaa tekstiä juuri mitä tarkoitinkin

    Kyllä tuollainen "tallenna sivu nimellä" löytyy selaimesta myös.
    Sillä tallennetuissa ei ole mtään ongelmia avata LO writerillä.

    Äänestä

Ei LibreOffice liity mitenkään ruutukaappauksen tarkkuuteen. Sitä kun ottaa ruutukaappauksen niin tarkkuus tulee näytön tarkkuuden mukaan.

Äänestä

LibreOffice Write eikä tietääkseni mikään muukaan tekstin käsittelijä muuta kuvan laatua automaattisesti asiakirjaan liitettäessä, tai asiakirjaa tallennettaessa.

Oletuksena kuva on alkuperäisessä koossaan, asiakirjaan liitettäissä. Jos katselet asiakirjaa sovitettuna näytön leveyteen, kuvan soomaustaso on sama kuin asiakirjan, jolloin myös ei skaalattavissa kuvissa (esim. *.png) näkyy ruudulla kuvasta riippuen rakeisuutta.

Jos haluat kuvien näkyvän myös asiakirjaa käsiteltäessä hyvän laatuisina voisit kokeilla skaalautuvat kuvaformaattia *.SVG , muutoksen vaikka *.PNG kuvasta voit hoitaa INKSCAPE -ohjelmalla.

http://but.fi/5qk

Äänestä

Windowsissa ei mikään toimi, kuten käyttäjä haluaisi. Esmerkiksi kun käyttäjä haluaa tietoturvaa, niin jo silloin microsoft myy dataasi kolmansille osapuolille.

Äänestä

Vitu Vista Home versiossa ei ole edes työkalua jolla ottaa kuvakaappaus, vaan pitää jostain netistä sellainen haalia.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Tuttaa kirjoitti:

Otin kuvankaappaustyökalulla netistä kuvan ja koitin liittää sen LO writeen, mutta jälki on aivan sontaa, tallennusmuotona kokeilin Microsoft Office 2007-2013, mutta sama sotku ODB(vai mikä se nyt onkaan) muodossa.

ps. en viitsi maksaa MS:lle kun käyttö on suht vähäistä.

Win 10 on.

Onko vinkkejä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu