.,... just viime viikonloppuna täällä meidän lähellä kaks narkkaria hirtti itsensä huumevelkojen takia!! ja molemmat parikymppisiä!! ajatelkaa... sano huumeille ei....
huumeet masentaa...
ajatelkaa...
16839
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
.. eli tämän tarinan opetus on, että pitää käyttää "huumeita" vastuullisesti. Vältä vahvoja & addiktoivia "huumeita".
"just viime viikonloppuna täällä meidän lähellä kaks narkkaria hirtti itsensä huumevelkojen takia!!"
Kuinkahan monta kuolemaa aiheutuu alkoholista.. Riittää kun lukee lööppejä. Niistä ei vain tehdä samanlaista kohua kuin muista asioista.
Miksi tollo vertaat alkoholiin,ei kukaan väitäkkään että se olisi vaaraton huume.Muut huumeet ovat vain paljon vaarallisempia.
Niistä tulee vaarallisia siinä vaiheessa kun niitä tarjoillaan linnoitetusta talosta jatimatikkien ja katkaistujen haulikkojen keskeltä, ilman toimivaa valvontaa tai kuluttajansuojaa ja kun niitä pistetään suoneen.
Sitä paitsi kaikki "huumeet" eivät ole lähellekään yhtä vaarallisia kuin alkoholi. Osan taas tekee vaarallisemmaksi niiden laittomuus. Joka kerta olut tai viinapullon ostaessasi voit olla varma mitä tuote sisältää. Näin ei ole kuitenkaan pimeillä markkinoilla.
....kun olen seuraillut tuota sun kirjoittelua tänne ja huomannut että puolustat huumeita,olet mitä ilmeisemmin:
a) narkkari tai ainakin tulevaisuudessa sellainen
b) et ole perehtynyt asiaan koska vertaat huumeita alkoholiin
c) asut jossain tosi syrjäytyneessä paikassa, missä ei ole paljon kovia huumeita..
d) olet yksinkertaisesti erittäin tyhmä
ne tyypit jotka kuoli, josta kerroin aikasemmin, oli subutexin käyttäjiä ja MYÖS alkoholin.... =)
ristiriitaista...
ja tulepas sitten tänne huumeita puolustelemaan kun olet niin pohjalla että olet tietokoneesikin myynyt... mistään muusta puhumattakaan..
mitäs mieltä äitis on?
Kannabis tuskin on haitallisempaa kuin kännit..
niin ja paljon terveellisempää kuin arsenikki.
Eikös joskus aikoinaan kuollut ihmisiä kasapäin kun oli vesijohdot tehty tietämättömyyttä lyijystä ?
Huumeiden ongelma onkin siinä, ettei kukaan ole varmastikaan kuollut ensmäseen hasishenkoseen, vaan se että miten ne pikkuhiljaa muuttaa ihmistä.
Onhan alkoholillakin pahat vaikutukset, mutta ne on erilaiset tyyliltään. Alkoholisteilla on geeneissä juoppouden geeni. Huumeiden käyttäjillä ei geeniä tarvita, koska hörhöympäristö hitaasti, mutta varmasti tekee nististä yhteiskunnalle tarpeettoman.
Älkää koskaan imaisko ensmästä henkosta, jollette sitä ole vielä tehnyt, vaikutukset kun ovat yksilöllisiä, mutta useimmiten huumeet imaisevat mukaansa jo siitä ekasta kerrasta.
Kukaan ei huumeita elämäänsä tarvitse, eikä halua, mutta niistä on vielä vaikeampaa päästä irti kuin sitkeistä sananjulistajista. Jos et halua vaikeuksia, älä anna pikkusormeasi.
Huumeet on päivän RUTTO.
Jos "huumeeeet" olisivat laillisia = helpommin saatavilla ei noidenkaan piru parkojen olisi tarvinnut hirttää itseään velkojen takia. Kosketus rikollismaailmaan olisi jäänyt.
Otsikossasi kerrot huumeiden aiheuttavan masennusta koska jotkut ovat hirttäneet itsensä velkojen takia. Tämähän on kuin suoraan huumevalistajan, oikein kaiken nähneen poliisisedän, pyssystä. Eli, ollaampa tarkkoja, herrat taisi vetää itsensä kiikkuun rahan takia. Eli, auttaako jos kiellämme rahan?
alkoholi on laillista, mutta porukka vetää itsensä kiikkuun alkoholin vuoksi kuitenkin.elikkä ei se mikään ratkaisu ole, vaan se on ,että narkkarit vedetään kiikkuun yhteiskunnan puolesta.
Eiköhän nuo päihteet ole seuraus, eivätkä syy, niin kuin monessa muussakin asiassa elämässä. On vain helppo syyttää päihteitä omista epäonnistumisista. Mutta mitä luulet jos alkoholin käyttö kiellettäisiin, parantaisiko se näiden ihmisten asemaa mitenkään?
Mielestäni narkomaanilla että alkoholistilla on yhtälaiset oikeudet. On väärin että yhteiskunta muka viisaampana kertoo mitä päihteitä saa käyttää ja minkä seuraukset korjataan (esimerkkinä tupakka, jonka ansiosta suomessa kuolee vuosittain tuhansia ihmisiä). En siis kannata mitään fasistista kiikkuun vetämis - mentaliteettia.
ei muutakuin kiikkuun kaikki.
ei kiinnosta jos kaks nistii on lähteny.
ihmisiä kuolee, jotkut nistit hommaa ittensä vammaseen kuseen ku on niin vatareita...
kannattais miettiä mitä ottaa..
Jos olet huumeita ja/tai huumeiden käyttäjiä vastaan, tavalla tai toisella... Niin liity Facebookissa ryhmään: Sano huumeille EI!
Linkki:
http://www.facebook.com/group.php?gid=153038174548
"huumeiden käyttäjiä vastaan"
Ihme viharyhmä...
Roskasakilla pitää aina olla joku, jonka kautta he luulevat olevansa parempia kuin ovatkaan. Noidat, homot, narkkarit, kommunistit...
Lista on pitkä, ja siitä voi aina ammentaa sopivan kohteen omille ennakkoluuloilleen ja peloilleen.