Onko kellään Zetorissa vastaavaa ongelmaa setkan ohjauksessa. Lähtee omille teilleen maantieajossa ja vielä melko nopeasti, saattaa kulkea suoraan kilometrikaupalla, mutta kun innostuu vikuroimaan, ajamisesta tulee tosi rasittavaa. Nivelet tuntuis olevan kunnossa ja tehostimessa öljyä riittävästi. Onko kelään korjausvinkkiä vaivaan.
Zetorin ohjaus
Jussi
32414
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mikäli on takaveromalli, niin yksi klapin aiheuttaja on etuakseli. Pyörät menevät etuakselin sisälle palkilla. Etuakselin sisällä nämä ns pyöräpalkit kiristetään akseliputkessa takaseinään kiinni. Pieni välys ja alkaa tuntua klappi etupyörissä. Korjauskonstina on irrottaa (tarkoittaa hajottaa) vanhat pultit ja laittaa uudet pultit tilalle. Tarvitaan isot kuusiokololla varustetut pultit.
Itselläni on lisäksi etupyörään uusittu rengas, ja tämä jo itsessään "vemppaa" jonkin verran.
Onneksi nämä mallit ovat ns. tientukkeina eli ajonopeudet ovat mitä ovat.
Samaisessa 7011 mallissa on pyörännavan pystyakselin yläpäässä ohjausvarsi kiinni mutterilla (sellaisella, jossa on varmistusokka, mutteri kiristää varren ja akselin välisen kartion kiinni.
Jos kyseinen mutteri on hiemankin löysällä, niin ohjausliikkeet siirtyvät pystyakseliin vain väljän varmistuskiilan välityksellä. Eli ohjaus toimii, mutta klappi on melkoinen.
Hevosen kokoiset kiitokset hyvistä neuvoista. Etuakselistahan se vika löytyi. Pultit oli kyllä suht tiukalla, mutta reijät ali aikojen saatossa menneet väljäksi ja sisimmäinen putki pääsi liikkumaan. Välys tuntui vasta kun etupään tunkkasi ilmaan. Alkuperäisen kokoisia pultteja en löytänyt mutta suurensin reijät niin että 20 mm kuusiokolopultti sopi reikiin. Nyt kulukee kun juna kiskoilla. Sais jostain nopeutta lisää jonkun 10- 15 km/h niin vot!