Kajaanin poliisi - vain yksittäistapaus

odotettujahöpinöitä

12.9.2016 klo 15:59
http://yle.fi/uutiset/poliisi_otanmaen_taposta_kiinniotettujen_turvapaikkapaatos_ei_kiinnosta/9161075

"Poliisi ei usko Otanmäen henkirikoksen johtavan yhteenottoihin tai laajempiin levottomuuksiin.

Rikosylikomisario Jarkko Maksniemi kertoo, ettei poliisi ole selvittänyt sitä, ovatko miehet saaneet kielteisen turvapaikkapäätöksen.
– Emme ole selvittäneet sitä, koska sillä ei ole merkitystä rikostutkinnassa, Maksniemi sanoo.

Otanmäen tapaus on puhuttanut sosiaalisessa mediassa ja saanut ihmiset miettimään myös turvallisuuteen liittyviä riskejä.

– En näe riskiä väkivaltaisille tilanteille. Ainakin tässä vaiheessa tämä näyttää yksittäiseltä tapaukselta, Maksniemi sanoo.

Poliisi on ollut yhteydessä Otanmäen vastaanottokeskukseen, mutta ei näe tarvetta esimerkiksi miehittää vastaanottokeskuksen tai turvapaikanhakijoiden asuntojen ympäristöä.,.."

26

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vitun.sika

      Ylekin unohtaa mainita että persut tienaa tälläkin kuolemalla.

      • tuomonensävyvirkavallal

        Mitenkähän tämä murhateko persuihin liittyy,koitappas pikkusen avata ajatusmaailmaasi muillekkin ??????

        Kuten poliisit sanoivat ,( "yksittäistapaus") Joten kannattaneeko tästä edes syytettä nostaa matuja vastaan. Eihän me suomalaiset olla pikkumaisia,mitäs me tällaisesta.


      • kiolkoo

        Mitenkähän tämä murhateko persuihin liittyy,koitappas pikkusen avata ajatusmaailmaasi muillekkin ???

        Persut niitä tänne tuo lisää ja lisää


    • PaateronOltavaväärässä

      Uskokaa tyhmät että kyseesä on todellakin YKSITTÄISTAPAUS, joka ei siis tule toistumaan!
      12.9.2016 klo 16:01
      http://yle.fi/uutiset/viranomaiset_otanmaen_tappoepaily_yksittaistapaus/9161376
      ...Viranomaiset pitävät Otanmäessä Kajaanin vastaanottokeskukseen sijoitettuna olevien turvapaikanhakijoiden tekemäksi epäiltyä tappoa yksittäistapauksena. Poliisi muistuttaa myös, että esimerkiksi tehtävät turvapaikanhakijoiden takia ovat erittäin vähäisiä.

      – Tässä on kyseessä yksittäistapaus. Vaikka voi tietysti todeta, että erinäköisiä rikoksia on tapahtunut julkisilla paikoilla, niin tällaista ei toista ole ollut turvapaikanhakijoihin liittyen, kertoo poliisitarkastaja Marko Savolainen Poliisihallituksesta.

      ...Savolainen muistuttaa kuitenkin, että kun nyt turvapaikanhakijoita aletaan sijoittaa eri lupamenettelyjen jälkeen kuntiin, niin heidän keskinäiset välienselvittelynsä saattavat siirtyä vastaanottokeskuksista yleisille paikoille.
      – Mutta emme odota, että mitään tällaisia henkirikoksia alkaa sattua mittavissa määrin.
      Savolaisen mukaan on mahdollista, että kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet ja maahan silti jääneet voivat syyllistyä rikoksiin.
      – Se voi olla, että se aiheuttaa rikollisuutta, mutta sitä on mahdotonta sanoa ja mahdotonta ennustaa, poliisitarkastaja Marko Savolainen kertoo.

      • yksittäistapaus

        Ääliöitä kaikki on suomalaiset.Millään ne ei meinaa uskoa, että
        nämä kaikki matujen tekemät murhat ryöstöt ja raiskaukset on vaan yksittäistapauksia.

        Virkavaltaa ei ainakaan siitä voi syyttää,että eivät olisi tehneet sitä kansalle tiettäväksi! YKSITTÄISTAPAUS YKSITTÄISTAPAUS YKSITTÄISTAPAUS.
        Uskokaa puupäät suomalaiset.


      • Jokaiselle_kuolema

        .

        ONhan se aivan selvääkin selvempää että jokaiselle kuolema on yksittäistapaus

        .


    • Ja aina vain näitä yksittäistapauksia, alkaa jo tuo levy pahasti rahisemaan.

      • Eikää liene kovin väärin ennustettu, että rikollisuudessa päästään vähin eri tuon kansakodein tasolle. Tasolle, jonne suomen poliitikot ovat aina ja kaikessa tahtoneet päästä - paitsi eläkekatossa.


      • ukyuk

        Sattuuhan näitä hitlerkin oli yksittäis tapaus niinkuin kaikki tapahtumat ja teot.


    • jofaasfjopoajpfs

      Vastaanottokeskus varmasti maksaa hautajaiskulut? Maksaahan?

      • persut.syyllisiä

        Kysy vokkia johtavalta persulta jonka vaimo on ministeri.


    • kajaanilainen---

      Yksikin kuolema on liikaa. Kyllä nyt pitää kostaa irakilaisille ja kunnolla

      • tiedostaja-

        sinä tuskin teet mitään. huutelet äidin helman suojasta


    • NERTDGGF

      ILTALEHTI OIKAISEE VALHEELLISEN UUTISENSA

      http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016091222301149_uu.shtml

      • 323rf23

        Iltalehti oikaisi kiihotusuutisensa noh näitä kiihotus uutisia il julkaisee jo joka viikko.


    • Kaksittaistapaus

      Ei Jenkkien viemä demokradia toimi oikein Irakissa.

    • Luottamuspoliisiinmeni

      Kajaanin poliisikin on näköjään ihan sekaisin.Mikä helvetti kaikkia oikein vaivaa?

    • haistakaaisov

      Vittu noita viranomaisten kommentteja.
      "Maallisessa islamilaisessa" Turkissa tapetaan pelkästään häissä harvakseltaan lähes 100 ihmistä.
      Voiko lapsellisempaa vauvanuskoa ollakaan.
      Ja HS "Nyt" tekee varmasti tästäkin uhrista vielä salaa vittuillen syyllisen.

      Voimia omaisille

      Viraanomaiset vetäkää käteenne

    • suomimummi

      Aina vaan yksittäistapaus! 31? raiskausta, montako poliisin käyntiä vastaanottokeskuksissa, jossa mamut tappelevat keskenään ? Montako naista kähmittiin Hkissä uutena vuotena ? yksittäistapauksia kaikki???? Milloin täyttyy yksittäistapausten raja ? Tampereella mamu tappoi ja raiskasi jo vuonna 1993 tytön, yksittäistapaus sekin. Minkä takia poliisi suojelee ulkomaalaisia rikollisia ? Puhuttais jo nyt suoraan, kuten asiat ovat, oikeilla nimillä.

    • olkoli

      oli päällä pelattu jalkapalloa

    • Maasta-Poies

      Alkua vasta, alkua nämä yksittäis tapaukset...ja voip olla että poliisinkin mieli muuttuu kun eka joutuu mamujén uhriksi...

    • Jfkfix

      Jos pää on irrotettu, niin kyseessä on terroristinen murha. Tämä ei ole mikään yksittäistapaus.

    • Rönkkö_On_Nimi

      Kajaanin Poliisin asenne, tarjotaan pulla kaffet ja sitten lähetetään kotiin.

    • jhgghgfggfdhdhf

      Jos se oli yksittäistapaus, miksi kaksi ihmistä on pidätetty?

      • Kyse_useista--

        Kyse on useista yksittäistapauksista


    • jätkäeikäytäysillä

      Onneksi poliisi takaa asukkaiden turvallisuuden Otanmäen kaupunginosassakin...
      12.9.
      http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016091222299332_uu.shtml
      ..Rikosylikomisario Maksniemi katsoo, ettei Otanmäen tapahtumien vuoksi ole syytä olla peloissaan.
      - Tämä ei vaikuta katuturvallisuuteen. Otanmäen taajamassa voi liikkua normaalisti.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      178
      2176
    2. Rakastan sinua

      Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
      Ikävä
      56
      1457
    3. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      216
      1327
    4. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

      Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
      Ikävä
      56
      1182
    5. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      80
      1160
    6. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      39
      1089
    7. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      68
      1006
    8. Jos lähestyisin

      näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
      Ikävä
      64
      998
    9. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      125
      994
    10. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

      Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
      Luterilaisuus
      224
      935
    Aihe