Sähköpostien määrä

Minulle tulee päivässä noin 25 kappaletta sähköposteja, jotka ovat vain kaikenlaisia
mainoajuttuja. Olen palauttanut niitä takaisin ja ilmoittanut etten halua mitään mainoksia. Niitä kuitenkin tulee koko ajan lisää. Mitenkä saisin tällaisen mainosten
lähetyksen loppumaan?
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Mitenkä saisin tällaisen mainosten
lähetyksen loppumaan?"

Et mitenkään. Joidenkin sähköpostiohjelmien roskapostisuodattimet saattavat hieman auttaa. Sähköpostiosoitteen vaihtaminen tepsii hyvin. Varma tapa saada lisää roskapostia on vastata niihin. Tällöin lähettäjä saa varmuuden siitä, että osoite on käytössä ja siihen siis kannatta spämmätä.

1Äänestä

Vaihda spostosoite... Tai älä avaa koko posteja sisältävää palvelua. Tai asenna ubuntu-palvelin ja saat takuulla confattua mitä postia ja mistä tulee.

Äänestä

Toi on kyllä mennyt törkeeksi touhuksi, naamioidutaan kaiken maailman giganteiksi ja ikeaksi ja jopa pankeiksi, tarkoituksena vain höynäyttää ihmisiä klikkaamaan viestissä olevia linkkejä, jolloin joko a) saat viruksia tai troijalaisia koneellesi tai b) sitoudut ostamaan jonkun "yhden euron" härpättimnen, josta todellisuudessa tömähtää useamman kympin lasku kerran kuukaudessa, ja millään et saa kiemurreltua itseäsi irti sopimuksesta.
Kannatta jättää avaamatta kaikki oudon näköiset viestit, ja huomaathan, etä vaikka siinä lähettäjän sähköpostiosoitteen alkuosassa on jotain tutun näköistä, niin sähköpostiosoitteen loppuosa yleensä paljastaa, ettei kyseessä olekaan K-rauta, Gigantti tai mikään suomalainen yritys. Olkaa tarkkana!

1Äänestä

Aina kun pistät niitä takaisin ne tietävät että osoite on olemassa ja pommitus jatkuu.

Pistä menemään suoraan roskaposteihin ja poista lukematta niin (ehkä) loppuvat ennen pitkää.

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


PQRSTUVXY kirjoitti:

Minulle tulee päivässä noin 25 kappaletta sähköposteja, jotka ovat vain kaikenlaisia
mainoajuttuja. Olen palauttanut niitä takaisin ja ilmoittanut etten halua mitään mainoksia. Niitä kuitenkin tulee koko ajan lisää. Mitenkä saisin tällaisen mainosten
lähetyksen loppumaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu