mistä saan tätä ainetta

akk

Olen vuosikausia kärsinyt poskiontelovaivoista. On leikattu ja kokeiltu kaikenlaisia lääkkeitä. Mikään ei toistaiseksi ole auttanut. Olen käynyt myös homeopaatin vastaanotolla ja kokeillut hänen määräämiä valmisteita mutta apua niistä en ole saanut. Olen kuullut sellaisesta homeopaattisesta aineesta jonka nimi on ferrum fosfaricum comp. Haluaisin vielä kokeilla tätä mutta kuulemani mukaan tämä comp. on reseptilääke. Pitääkö paikkansa? Mistä löytäisin tätä ainetta? Ferrum fosfaricum löytyy kyllä Googlen haulla mutta ei tätä comp:ia.

20

7333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omppu

      Satuin lukamaan vain viestisi, ja ajattelin näin ohimennen vastata. Opiskelen itse homeopatiaa ja valmistun tuossa tuokiossa. Kokoeilepa lachesis D 200 5 helmeä 1-2 krt ja kalium bichromicum d12 3 helmeä 3 krt päivässä 5 päivää. Toivottavasti saat apua hetkeksi ja vaihda homeopaattia, joskus toinen homeopaatti oivaltaa paremmin ongelman.

      • Tellurium

        Ilmeisesti et opiskele ainakaan klassista homeopatiaa, vaan määräät lääkkeitä lähinnä koululääketieteen malliin. Homeopatiahan perustuu siihen, että samanlainen parantaa samanlaisen eli homeopaattista lääkettä valitessa täytyisi aina ottaa huomioon POTILAAN OMAT OIREET, joita ei tässä ole edes käytettävissä! On olemassa tietysti myös modernimpaa homeopatiaa (jota ehkä olet opiskellut?), joka saattaa määrätä lääkkeitä tiettyihin yleisiin oireisiin. Sellainen hoito on omasta mielestäni usein pinnallisempaa, oireita ehkä poistavaa, muttei aina itse ongelman ydintä.

        Lachesis d 200 on voimakas potenssi (joka voi myös aiheuttaa potilaalle pahenemisoireita)ja myös syvälle ja pitkään vaikuttava lääke, jota itse en missään nimessä uskaltaisi potilasta tuntematta ja minkäälaisia yksilöllisiä oireita tuntematta tällä palstalla kenellekään suosittella. Varsinkaan otettavaksi 5 päivän ajan. Ja usein yksi oikein valittu lääke auttaa - se on myös yksi homeopatian perusperiaatteita. Joskus hoidon jatkuessa voidaan vaihtaa lääke toiseen tilanteen muuttuessa, mutta aika harvoin ainakaan klasssissa homeopatiassa annettaan ja tarvitsee antaa kerralla useita eri lääkeaineita.

        Kritiikilläni en halua loukata, mutta en voinut olla asiaa kommentoimatta, sillä moni homeopatiasta kiinnostunut ja kokeilunhaluinen saattaa nappailla täällä suositeltuja homeopaattisia valmisteita tietämättä, miten niitä kuuluisi oikeasti käyttää.

        Mikäli on itse kiinnostunut hoitamaan akuutteja vaivoja homeopatialla, suosittelen ehdottomasti hoidon perusperiaatteisiin tutustumista alan oppaiden avulla. Myös netistä löytyy asiasta paljon tietoa ja aika-ajoin järjestetään erilaisia homeopatian itsehoitokursseja, joissa saa varmaan hyvää perustietoa näin ensialkuun.


      • sairastellut

        Tämä lachesis taitaa olla Etelä-amerikkalaisen erittäin myrkyllisen Surukuku käärmeen myrkkyä. Tämän ainakin luulisi olevan tehokasta ainetta.
        Voisin itsekin kokeilla noita samoja pillereitä vastaaviin vaivoihin kuin alkuperäinen kirjoittaja.


      • Homeopaatti vm. -90

        Herra jestas omppu! Miten voit neuvoa ottamaan Lachesis D200. Kyseistä valmistetta tuossa vahvuudessa ei käytetä KOSKAAN- IKINÄ- MILLOINKAAN- KENELLEKÄÄN johonkin vaivaiseen sinuiittiin! Itse antaisin vakavaan aivohalvaukseen (veritulppaan) korkeinkaan senkin vielä laimentaisin...Voi taivas - vaihda koulua!

        Jos sulla on alkeellistakaan tietoa homeopatiasta, pitäisi tietossasi olla mm. seikka ettei koskaan "kuumaa ja kylmää" -valmistetta vuorotellen, yhtäaikaa eikä peräkkäin. Se on aina vain toinen.

        Toivo nyt ettei akk ole palevainen nainen - eikä hän ole noudattanut JÄRKYTTÄVÄN VÄÄRÄÄ ohjettasi.


    • omppu

      Unohdin vastata varsinaiseen kysymykseen. Maailmalla liikkuu kaikenlaisia homeopaattisia yhdistelmävalmisteita.Itse en ole kuullut moisesta.Ferrum Phosphoricumin sanotaan estävän märkivää prosesssia....hmm.Hakaniemen apteekista voisit kysyä tuosta valmisteesta..comp?

    • Kokeile

      Hei !
      Samoista vaivoista olen kärsinyt minäkin ja olen yhden leikkauksen läpikäynyt.

      Minulla on hyviä kokemuksia ollut aineesta :
      Luffa Sanaplex 7, D6.
      Sain sitä aikanani homeopaatilta.

      Toinen aine : Silicea Accord, joka on piivalmiste.
      Kokeile !

    • valmiste

      Parhaan avun vaivaasi saat, kun käännyt klassisen homeopaatin puoleen, joka kartoittaa sinulle ns. yksilöllisen rakennelääkkeen. Ei siis mitään yksittäisiä valmisteita hetkellistä apua tuomaan. Sehän on sama, kuin lääkäri määräisi Buranaa päänsärkyyn eli kokonaisuutta ei oteta huomioon.

      Oma rakennelääke käynnistää puolustusmekanismisi ja saat samalla avun moneen muuhunkin asiaan. Energiataso kohoaa merkittävästi, unenlaatu ja naisilla esim. hormonitoiminta tasapainottuvat selvästi.

    • -vvvv-

      "ferrum fosfaricum" onkos tuo ole suomeksi rautafosfaatti, tuskin mikään reseptilääke. Homeopaattiset valmisteet eivät ole Suomessa reseptillä.

      Oletko kokeillut nenähuuhtelua suolavedellä. Omat poskiontelovaivani paranivat aikoinaan huuhtelulla.

    • akk-

      Kiitoksia vastauksista, itselläni on ollut nettiyhteys poikki jonkun aikaa kun olemme vaihtaneet operaattoria. Nenänhuutelukannu on tietenkin kokeiltu ja käytössäkin, auttaa väliaikisesti. Kokeilen noita homeopaattisia aineita mitä sinä homeopaatiksi opiskeleva neuvoit, kiitos.

      • Valmis homeopaatti

        Luen ensin viestini sulle, nikkarilla "Homeopaatti vm. -90)


    • HT Sanaplex

      Sanaplex-xxx tuote info saadaan
      Sanator Pharma
      Eneborg 1191
      SE-28791 Stromsnasbruk SWEDEN
      Att:
      Homeopatolog H. Tapio
      TeleFax: 46 433 64 114

    • HT Ferr,phos.

      Ferrumphoshoricum com. liite "comp." tarkoittaa että Ferr,phos. on kantoaineena koko tuotteeseen, ja määrää homeopaattisen "lääke-oire kuvan", ( comp.) ilmaisee että Ferr.phos. siis mukana koostumuksessa on myös muitakin homeopaattisia substansseja, jotka itsesstään on homeopaattiseseti "hamoonisia" Ferr, phos. kanssa.
      Terveisin; Homeopatolog H.Tapio Enenborg 1191. SE 28791 Stromsnasbruk SWEDEN. TelFax 46433 64114
      ps./suomenkieleni ei enään niin hyvä, 43v.poissa oloni aiheesta/ DS.

    • 06598736983769+376

      "Mistä löytäisin tätä ainetta?"

      Kaikkia homeopaattisia tuotteita saa ihan kotiin asti. Lasket hanasta vettä ja ripottelet hieman sokeria sekaan, niin voila! homeopaattinen valmiste on valmis nautittavaksi. Tulee myös paljon edullisemmaksi kuin käydä maksamassa itsensä kipeäksi puoskareilla.

      • paatti.

        Löytyihän se viimeinkin!


    • ölkjhgfcd

      sitä saa ihan luontaiskapusta ainakin 90 vuonna kun annoin sitä lapselle kun oli kipeä, seuraavan päivänä oli jo terve,

    • tukkoinen nenä

      tämä menee vähän aiheestasi, mutta olen huomannut että minulla auttaa tukkoiseen nenään hyvin yksinkertainen asia:

      tärkkelyksen välttäminen.

      toisin sanoen, jos syön runsaasti tärkkelystä sisältää tavaraa nenähengitystiet tukkeentuvat. jos taas olen ilman leipää ja muita viljatuotteita ja perunaa voin hengittää paljon paremmin, ja muutenkin on olo parempi.

    • Varma tieto

      Itselläni jatkuva limaneritys poskionteloista loppui, kun lakkasin käyttämästä maitoa, valkoista viljaa ja sokeria. Hapatetut maitotuotteet sopivat.

      Skeptikoille: oopperalaulajat eivät yleensä käytä maitotuotteia, koska ne muodostavat limaa :)

      • Poskiontelotulehdus oire

    • Poskiontelo sairas

      Hei poskiontelo sairas, minulla oli myös sama pulma mutta sain tuttavalta tiedon että kun viestittää postilaatikko : [email protected] niin sain apua ja ms.

      • hot mail

        Sun ei taida bisnekset kovin hyvin pyöriä, kun pitää tällaista markkinointia harrastaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      23
      3378
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2702
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2260
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2241
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1709
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1519
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      52
      1481
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1389
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1211
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1184
    Aihe