Itsetunto ongelmia..

Olen siis jo 23 vuotias ja mulla on yhä iho ongelmia.. Ne alkoi vasta joskus 18 vuotiaana. Mitään elämäntapa muutoksia ei tuolloin tapahtunut.. Olen kokeillut ruokavalion muutoksia (rasvaiset ruoat pois), mitään muutosta en tuolloin huomannut. Ihoni on täynnä (eniten posken sivut) punaisia tulehtuneen näköisiä näppyjä. Enkä tunnu pääsenän niistä eroon. Olen kokeillut erilaisia ihonhoito tuotteita ja aknevoiteita. Niistä ei ole ollut mitään apua. Olen myös kokeillut e-pillereitä, jotka jouduin lopettamaan jo parin kuukauden päästä kovien migreeni kohtausten takia. Tämä vaikuttaa kovasti itsetuntooni, joka on muutenkin ollut aina aika huono.. Tunnen itseni huonommaksi kuin muut ja aina jos mulla ei oo meikkivoidetta&puuteria tunnen itseni todella yököttäväksi.. Elämässäni on paljon hyviä asioita ja osaan iloita niistä.. Mut silti tää asia vaivaa mua liiankin paljon.
3968
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tiedän todellakin mistä puhut, itselläni akne villiintyi viime keväänä todella pahaksi oltuaan muutaman vuoden hallinnassa. Todellakin söi itsetuntoa ja huononsi elämänlaatua.

Eli ei sun kannata siitä kärsiä, varaa aika ihotautilääkärille. Kyllä siihen apua löytyy :)

Äänestä
  • koittakaa ny käsittää ettei ne näpyt ole mitään tietyn iän vitsauksia eli "olen jo 24v ja vieläki on" on paljon ihmisiä niinku tälläki palstalla on lukenu missä finnit kukkii vielä 40vuotiaanaki!

    Äänestä

On ihan normaalia, että e-pillereiden aloituksen jälkeen esiintyy päänsärkyä. Se saattaa loppua muutaman kuukauden sisällä, kun elimistö tottuu hormooneihin, mutta voi myös jatkua säännöllisenä. Oletko keskustellut lääkärin kanssa sopisiko joku toinen pillerimerkki paremmin? Myös muut merkit saattavat auttaa akneen.

Parhaiten apua saat, kun menet ihotautilääkärille. Roaccutan voisi olla apu ongelmaasi. Se parantaa yleensä aknen lopullisesti, mutta on myös mahdollista, että akne tulee takaisin. Roaccutan on kuitenkin paras markkinoilla oleva aknelääke ja sitä saavat määrätä ainoastaan ihotautilääkärit.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anni-81 kirjoitti:

Olen siis jo 23 vuotias ja mulla on yhä iho ongelmia.. Ne alkoi vasta joskus 18 vuotiaana. Mitään elämäntapa muutoksia ei tuolloin tapahtunut.. Olen kokeillut ruokavalion muutoksia (rasvaiset ruoat pois), mitään muutosta en tuolloin huomannut. Ihoni on täynnä (eniten posken sivut) punaisia tulehtuneen näköisiä näppyjä. Enkä tunnu pääsenän niistä eroon. Olen kokeillut erilaisia ihonhoito tuotteita ja aknevoiteita. Niistä ei ole ollut mitään apua. Olen myös kokeillut e-pillereitä, jotka jouduin lopettamaan jo parin kuukauden päästä kovien migreeni kohtausten takia. Tämä vaikuttaa kovasti itsetuntooni, joka on muutenkin ollut aina aika huono.. Tunnen itseni huonommaksi kuin muut ja aina jos mulla ei oo meikkivoidetta&puuteria tunnen itseni todella yököttäväksi.. Elämässäni on paljon hyviä asioita ja osaan iloita niistä.. Mut silti tää asia vaivaa mua liiankin paljon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu