Vaihtoehto reittilennolle?

vuokrakoneellako

Niin, jos reittilentotarjonta ei miellytä, ainahan voi vuokrata lentokoneen.

Mutta mietitäänpä hetken kustannustasoa ja sen muodostumista:

Eli:

1) Mikä on suihkumoottorilla varustetun lentokoneen vuokra per tunti?
Miten asiaan vaikuttavat a) istuinten määrä b) lentonopeus, jolle kone on suunniteltu ja c) kantokyky (kg) per hyötykuorma tai d) kokonaiskantokyky (kg, sisältäen myös polttoaineen)

2) polttoaineen kulutus per a) tunti b) lennetty km ja sen riippuvuus lentonopeudesta

3) tyypillinen tuulen taso eri korkeuksilla ja lennettäessä eri suuntiin / eri alueilla.

4) lentäjän palkka. Mikä on lentäjän maksimi sallittu työvuoron pituus?


Olisi mielenkiintoista tietää, miten kustannukset jakautuvat a) lentokoneen vuokran, b) polttoainekulujen ja c) lentäjän palkkakulujen kesken ?

Vertailun vuoksi:

Suomalaista taksia pidetään usein kalliina. Taksialan ammattilaisten mukaan kuitenkin, jos auto vaihdetaan siitä mersusta halvimpaan mahdolliseen, niin km -hinnasta ei paljoa putoa pois. Eli taksin kuluista (Suomessa) suurin osa on palkkakuluja ja sen sivukustannuksia, joten auton vaihto halvempaan pudottaa hintaa hyvin vähän.

esim. Filippiineillä taas parin kilometrin taksimatka maksaa vähemmän kuin julkisen liikenteen matkakortin arvolla maksettu kertalippu Helsingissä.

No, filippiinotaksikuskin palkkataso on selvästi alhaisempi kuin suomalaisen taksikuskin. Toisaalta, siellä autokin on yleensä Toyota, mersua en ole Filippiineillä taksikäytössä nähnyt.

Päteekö tuo lentämisessäkin, että lentäjän palkkakulu on leijonanosa koko hinnasta, vai maksaako lentämisessä enemmän joko polttoaine tai sitten lentokoneen vuokra?

Ja sitten vielä: Onko tuntivuokra selvästi korkeampi sellaiselle lentokoneelle, jolla voi lentää 800-900 km/h, pienemmät suihkukoneet kun ilmeisesti lentävät monet selvästi alhaisemmilla nopeuksilla, ja jos lennettävää on tuhansia kilometrejä, aika huono juttu!

Isot matkustajalentokoneet lentävät käsittääkseni tyypillisesti 800-900 km/h.

4

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • santtu-1975

      Yksi iso kustannustekijä sinulta unohtui, eli lantokoneiden huoltokustannukset.
      Lentokoneilla on valmistajan tekemä huolto-ohjelma joka on pääasiassa lentotunti pohjainen (tietyt huolto ja korjaustoinepiteet tehdään tiettyjen nousu/lasku määrien välein).
      Nämä pakolliset huollot ja korjaukset muodostavat merkittävän osan lentokoneiden käyttökuluista.

      Ja tietysti koneen hinnalla on oma merkityksensä lantokustannuksiin, esimerkiksi Aibus:in A350 koneiden listahinta on 270mil.$/kpl (ja siitä ylöspäin), joten kyseisen konemallin pääomakustannukset ovat jo suhteellisen iso osa myöskin kustannuksista.

      Ja mikäli kaupallisesta lentoliikenteestä puhutaan, niin lentokenttämaksuilla sekä eri maiden ylilentomaksuilla on myös oma osuutensa lentojen kulurakenteessa.

    • Emmesamallaviivalla

      "Taksialan ammattilaisten mukaan kuitenkin, jos auto vaihdetaan siitä mersusta halvimpaan mahdolliseen, niin km -hinnasta ei paljoa putoa pois."
      Taksari saa vähentää Alvin ja autoveron ja ajoneuvoveron (kulu), siksi sen auton hinta vaikuttaa vähäsen...

    • kilpailuauki

      Mites Uber-lennot sitten?

      • Yyperiä

        Ei kun kokeilemaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      44
      10619
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      128
      10166
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7937
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6354
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      33
      5013
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      58
      4790
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      129
      4127
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      125
      3449
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      63
      3165
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      227
      3114
    Aihe