Lämpötilan pudotuksen toiminta?

Olen muuttanut -88 valmistuneeseen rivitaloasuntoon, jossa on suorasähkölämmitys. Ulkoeteisessä on katkaisin, jossa lukee lämpötilan pudotus.

Onko kenelläkään tietoa, miten tämä toimii ja millaisesta pudotuksesta yleensä on kyse? Ymmärtääkseni esim. poissaolon ajaksi voi pudottaa lämpötilaa, mutta kuinka pitkien poissaolojen kanssa sitä kannattaa käyttää ja paljonko lämpötila putoaa kun missään ei ole erillistä termostaattia sen määrittämiseksi?

Ainakaan yhden päivän poissaololla en huomannut vaikutusta asiaan, eli sillä ei selvinnyt edes se onko I vai 0 asento jossa katkaisimen normaalisti tulisi olla kun asukkaat ovat paikalla. Huonelämpötilassa ei tapahtunut havaittavaa muutosta (21*c /- 1*C)
1015463
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

siellä voi olla aseteltava tai kiinteä muutaman asteen pudotus, kytkimen voi aina lähtiessään kääntää lämpöä pudottamaan.

Katso patterivalmistajan sivuilta lisätietoja.

Kykimessä voisi olla se I-asento jolloin pudotus on päällä, ehkä joku sähkäri vahvistaa asian.

Sitä en tiedä onko lattialämmitystermareissakin pudotusmahdollisuus.

Äänestä

vaikka hetikin. Nythän on sopivat vesikelit. Kovalla pakkasella ei kannata kokeilla, ettei tapahtuisi jäätymisiä.

Äänestä

Yksi on kysyä isännöitsijältä tai kokeilla itse; Esim. aamulla, vaikka olisitkin kotona kytkin toiseen asentoon ja odotusta, sekä esim. muutaman patterin termostaatin vääntämistä maksimille, lämpeneekö tai ei, sama homma kytkin toisessa asennossa. Toki voi olla myös rikki tai tehty toimimattomaksi

Testailemalla selviää järkevä käyttö, tosin ilmansuunnilla saattaa olla vaikutusta asiaan.

Äänestä
  • noilla ohjeilla se lämpötilanpudotus.

    Äänestä

  • amatööri kirjoitti:

    noilla ohjeilla se lämpötilanpudotus.

    Ymmärtäminen. Toki olen voinut esittää asian epäselvästi.

    Äänestä

Kun 'lämpötilanpudotus' on päällä, niin se vaikuttaa patterien termostaatteihin alentamalla lämpötilaa esim. 5 C. Pudotusmäärä on 'kiinteä' tai sitten on kaksoistermostaatteja, joissa on kaksi lämpötila-asetusta - näitä käytetään esim. kesämökeissä.

Lämpötilanpudotusta voi ohjata myös kytkinkellolla.

Se, kuinka äkkiä pudotus näkyy sisälämpötilassa, riippuu sisä- ja ulkolämpötilan erosta ja rakennuksen eristystasosta.

Äänestä
  • Miten patterit tietävät, että lämpötila-asetusta on pudotettu? Eikö pattereissa ole termostaatti?

    Äänestä

  • pudotuksesta? kirjoitti:

    Miten patterit tietävät, että lämpötila-asetusta on pudotettu? Eikö pattereissa ole termostaatti?

    johon kytketään tuolta kytkimeltä syöttö. Kun kytkin(lämmönalennus) laitetaan päälle niin patterissa oleva pieni vastus lämmittää termostaattia joka näin "luulee" että on 3-5 astetta lämpimämpää kuin onkaan.

    Äänestä

Mistä saa uuden kellon, kun vanhan analogisen lämpötilanpudotuskellokytkimen kello ei enää pyöri, vaan näyttää aina samaa aikaa? Kellossa on sivussa kytkin, jossa on kolme asentoa, jotka ovat auringon kuva, kuun kuva ja kellon kuva. Eli olettaisin, että aurinko tarkoittaa että pudotus ei päällä, kuu että pudotus päällä ja kello, että pudotus päällä ajastimen mukaan.

En ole löytänyt mistään uutta vastaavaa. Saa toki olla digitaalinenkin, mutta ne ovat aika sekavia valikoineen, enkä ole missään niissä nähnyt tuota päällä/pois/kello -kytkintä, vaan ilmeisesti valinta pitää tehdä hankalasti valikon kautta.

Äänestä
  • Turhaan tuota pohdit, koska et saa vaihtaa kelloa itse. Kutsu sähkömies vaihtamaan kello, niin saat häneltä ohjeet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lämpöä vai ei? kirjoitti:

Olen muuttanut -88 valmistuneeseen rivitaloasuntoon, jossa on suorasähkölämmitys. Ulkoeteisessä on katkaisin, jossa lukee lämpötilan pudotus.

Onko kenelläkään tietoa, miten tämä toimii ja millaisesta pudotuksesta yleensä on kyse? Ymmärtääkseni esim. poissaolon ajaksi voi pudottaa lämpötilaa, mutta kuinka pitkien poissaolojen kanssa sitä kannattaa käyttää ja paljonko lämpötila putoaa kun missään ei ole erillistä termostaattia sen määrittämiseksi?

Ainakaan yhden päivän poissaololla en huomannut vaikutusta asiaan, eli sillä ei selvinnyt edes se onko I vai 0 asento jossa katkaisimen normaalisti tulisi olla kun asukkaat ovat paikalla. Huonelämpötilassa ei tapahtunut havaittavaa muutosta (21*c /- 1*C)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu