Perinteisesti runkotolppien alle on muurattu korotus lecaharkosta ja uusi alajuoksu asennettu sen päälle siaäpuolelle on ehkä asennettu EPS tai vastaava levy pystyyn jne.
On olemassa myös muutama metallinen versio tolpan korjaukseen sekä valmiit eriste-elementit tolppien väliin.
Tuli mieleen, että tuollaisen pystyisi periaatteessa myös korjaamaan finnfoamillakin ainakin puristuslujuus riittää jos asentaisi vaikka 150 paksun levynkaistaleen tolppien alle ja muutamalla pitkällä pultilla ankkuroisi alajuoksun foamin läpi pohjalaattaan.
Vai estääkö joku taho asentamasta kantavaa rakennetta eristelevyn päälle.
Valesokkelin "kengitys"
3
381
Vastaukset 3
- voipi
ilmestyä noin tehtäessä seiniin halkeamia;se estänee?
- nähtyontääki
Ei kannata kengittää sokkelia, vaan se alaohjauspuu. Olen pidellyt käsissäni vesimärkää finnfoamia, jonne siis vesi, höyrymuodossa uppoaa kyllä. ei se siitä fuskaamalla parane..
- ake72
Finnfoam on kyllä kosteusteknisesti paras eriste eli siitä menee vesihöyryä pieniä määriä lävitse, mutta se myös poistuu eli haihtuu toiselta puolelta jos rakenne on toteutettu oikein. Tämän takia Finnfoamin päälle ei saa suoraan laittaa tiiviimpää materiaalia. Ja lisäksi Finnfoamin kapilaarisuus on nolla. Tämä on siis perusrakennusfysiikkaa, kuten joku juuri viime viikolla kirjoitti. Tämän takia aina kannattaa käyttää suunnittelussa ammattilaista.
Heitäpä järveen muutamaksi kuukaudeksi palat eps:ää, polyuretaania ja Finnfoamia, niin näet mikä imee ja mikä ei..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1132396Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???371433Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha640986- 106983
- 71962
- 97868
- 48865
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76700- 70696
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31686