Valesokkelin "kengitys"

Kahjoko

Perinteisesti runkotolppien alle on muurattu korotus lecaharkosta ja uusi alajuoksu asennettu sen päälle siaäpuolelle on ehkä asennettu EPS tai vastaava levy pystyyn jne.

On olemassa myös muutama metallinen versio tolpan korjaukseen sekä valmiit eriste-elementit tolppien väliin.

Tuli mieleen, että tuollaisen pystyisi periaatteessa myös korjaamaan finnfoamillakin ainakin puristuslujuus riittää jos asentaisi vaikka 150 paksun levynkaistaleen tolppien alle ja muutamalla pitkällä pultilla ankkuroisi alajuoksun foamin läpi pohjalaattaan.

Vai estääkö joku taho asentamasta kantavaa rakennetta eristelevyn päälle.

3

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voipi

      ilmestyä noin tehtäessä seiniin halkeamia;se estänee?

    • nähtyontääki

      Ei kannata kengittää sokkelia, vaan se alaohjauspuu. Olen pidellyt käsissäni vesimärkää finnfoamia, jonne siis vesi, höyrymuodossa uppoaa kyllä. ei se siitä fuskaamalla parane..

    • ake72

      Finnfoam on kyllä kosteusteknisesti paras eriste eli siitä menee vesihöyryä pieniä määriä lävitse, mutta se myös poistuu eli haihtuu toiselta puolelta jos rakenne on toteutettu oikein. Tämän takia Finnfoamin päälle ei saa suoraan laittaa tiiviimpää materiaalia. Ja lisäksi Finnfoamin kapilaarisuus on nolla. Tämä on siis perusrakennusfysiikkaa, kuten joku juuri viime viikolla kirjoitti. Tämän takia aina kannattaa käyttää suunnittelussa ammattilaista.
      Heitäpä järveen muutamaksi kuukaudeksi palat eps:ää, polyuretaania ja Finnfoamia, niin näet mikä imee ja mikä ei..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1768
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1174
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1050
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      936
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      846
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      79
      798
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      796
    8. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      790
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      43
      766
    10. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      757
    Aihe