Valesokkelin "kengitys"

Kahjoko

Perinteisesti runkotolppien alle on muurattu korotus lecaharkosta ja uusi alajuoksu asennettu sen päälle siaäpuolelle on ehkä asennettu EPS tai vastaava levy pystyyn jne.

On olemassa myös muutama metallinen versio tolpan korjaukseen sekä valmiit eriste-elementit tolppien väliin.

Tuli mieleen, että tuollaisen pystyisi periaatteessa myös korjaamaan finnfoamillakin ainakin puristuslujuus riittää jos asentaisi vaikka 150 paksun levynkaistaleen tolppien alle ja muutamalla pitkällä pultilla ankkuroisi alajuoksun foamin läpi pohjalaattaan.

Vai estääkö joku taho asentamasta kantavaa rakennetta eristelevyn päälle.

3

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voipi

      ilmestyä noin tehtäessä seiniin halkeamia;se estänee?

    • nähtyontääki

      Ei kannata kengittää sokkelia, vaan se alaohjauspuu. Olen pidellyt käsissäni vesimärkää finnfoamia, jonne siis vesi, höyrymuodossa uppoaa kyllä. ei se siitä fuskaamalla parane..

    • ake72

      Finnfoam on kyllä kosteusteknisesti paras eriste eli siitä menee vesihöyryä pieniä määriä lävitse, mutta se myös poistuu eli haihtuu toiselta puolelta jos rakenne on toteutettu oikein. Tämän takia Finnfoamin päälle ei saa suoraan laittaa tiiviimpää materiaalia. Ja lisäksi Finnfoamin kapilaarisuus on nolla. Tämä on siis perusrakennusfysiikkaa, kuten joku juuri viime viikolla kirjoitti. Tämän takia aina kannattaa käyttää suunnittelussa ammattilaista.
      Heitäpä järveen muutamaksi kuukaudeksi palat eps:ää, polyuretaania ja Finnfoamia, niin näet mikä imee ja mikä ei..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      24
      4636
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3724
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      48
      3095
    4. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      54
      2667
    5. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      51
      2599
    6. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      205
      2597
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2390
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      152
      2328
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1945
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      108
      1529
    Aihe