Haittaohjelmia pukkaa linuxeille!

Haittalinux

8

145

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskon.linuxiin

      En kuule usko, valehtelevat!

    • Löytyykö_jostain

      Kirjoittele sitten kun tuota tavataan maailmalla leviämässä eikä vain jossain tutkijoiden testauskoneissa.

    • Affiliate-Julkaisia

      "Linux users have yet another trojan to worry about, and as always, crooks are deploying it mostly to hijack devices running Linux-based operating systems and use them to launch DDoS attacks at their behest."

      Kyllähän tuo käyttää sisääntulossa sellaisia kanavia, että taitaa olla pakko pistää jokin virus ohjelma ajoon. Minulta jos kysyttäs mikä tuomio vastaavasta rikoksesta olisi sopiva, niin sanosin "SÄHKÖTUOLI".

      Joo, ja nyt sitten sen virus-suojan hakuun.

      • Fiksumpi_tapa

        Noita heikosti testattuja torjuntaohjelmia parempi vaihtoehto on laittaa järjestelmän asetukset kuntoon, useimmissa jakeluissa tosin asetukset ovat oletuksena kunnossa ellei käyttäjä ole hölmöillyt niiden kanssa.


    • Affiliate-Julkaisia
      • kiipeäpersedelläkuuseen

        Tuollaiset virustorjunnat aiheuttavat itsessään tietoturvattomuutta, joten paras on on käyttämättä niitä. Kun niiden koodi alati muuttuu.


    • win-latenssi

      Vanhoja on kaiveltava.

    • Artikkeli on vuodelta 2016.. Siinä oleva koodi ei toimi enää. Mitä nyt vähän vilkaisin Linux.DDoS.93 koodia. Pitää olla vanha päivittämätön jakelu ja aika tolvana jos tuon onnistuu koneelleen saamaan.

      Muistutan, että virus-suoja auttaa vain tunnettuihin viruksiin. Jos jonnekin aikoo tunkeutua viruksella sitä tietysti muokataan niin ettei ötökkätorjujat sitä tunnista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      38
      1919
    2. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      90
      1025
    3. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      292
      887
    4. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      75
      810
    5. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      295
      808
    6. Itsensäpaljastelija

      Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O
      Lapua
      49
      789
    7. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      69
      704
    8. Mikä sua vaivaa

      @?
      Ikävä
      90
      665
    9. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      64
      647
    10. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      33
      613
    Aihe