Taas uutta linuxien haittisrintamalla!
http://news.softpedia.com/news/sixth-linux-ddos-trojan-discovered-in-the-last-30-days-508309.shtml
Haittaohjelmia pukkaa linuxeille!
8
102
Vastaukset
- uskon.linuxiin
En kuule usko, valehtelevat!
- Löytyykö_jostain
Kirjoittele sitten kun tuota tavataan maailmalla leviämässä eikä vain jossain tutkijoiden testauskoneissa.
- Affiliate-Julkaisia
"Linux users have yet another trojan to worry about, and as always, crooks are deploying it mostly to hijack devices running Linux-based operating systems and use them to launch DDoS attacks at their behest."
Kyllähän tuo käyttää sisääntulossa sellaisia kanavia, että taitaa olla pakko pistää jokin virus ohjelma ajoon. Minulta jos kysyttäs mikä tuomio vastaavasta rikoksesta olisi sopiva, niin sanosin "SÄHKÖTUOLI".
Joo, ja nyt sitten sen virus-suojan hakuun.- Fiksumpi_tapa
Noita heikosti testattuja torjuntaohjelmia parempi vaihtoehto on laittaa järjestelmän asetukset kuntoon, useimmissa jakeluissa tosin asetukset ovat oletuksena kunnossa ellei käyttäjä ole hölmöillyt niiden kanssa.
- Affiliate-Julkaisia
Ja tuolta jotain suojaksi, ite otin tuon Aviran, asenuksessa paljon kysymyksiä, mutta aloitetaan siitä.
http://www.technonutty.com/2015/06/6-best-antivirus-for-linux-ubuntu-mint-fedora-2015.html- kiipeäpersedelläkuuseen
Tuollaiset virustorjunnat aiheuttavat itsessään tietoturvattomuutta, joten paras on on käyttämättä niitä. Kun niiden koodi alati muuttuu.
- win-latenssi
Vanhoja on kaiveltava.
Artikkeli on vuodelta 2016.. Siinä oleva koodi ei toimi enää. Mitä nyt vähän vilkaisin Linux.DDoS.93 koodia. Pitää olla vanha päivittämätön jakelu ja aika tolvana jos tuon onnistuu koneelleen saamaan.
Muistutan, että virus-suoja auttaa vain tunnettuihin viruksiin. Jos jonnekin aikoo tunkeutua viruksella sitä tietysti muokataan niin ettei ötökkätorjujat sitä tunnista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2578960IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3116237Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661340Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61291- 1091101
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.78949Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60857Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43778MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk310680Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23676