esimerkkejä narsistinaisesta

Entinen ystävä: Pintapuoliset ystävyyssuhteet, piittaamattomuus toisten hyvinvoinnista tai kärsimyksestä, kyvytön osoittamaan empatiaa, suuret teatraaliset kyvyt (oikein lahjakas näyttelijä), huomionkipeä ja harvoin jää kiinni juoruilusta, koska kuiskii aina toisille mitä muut on sanonu tästä henkilöstä.

Tuleeko lisää esimerkkejä. Huomioikaa että naisnarsisteja on vaikea havaita ja usein taakse jää tosi rikkonainen perhe ja on itsekin sellaisesta perheestä kotoisin.
8163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat
  • No tuo on selkeä psykopaatti.
    Hyvä esimerkki on oikeudessa kirkassilmäinen valehtelu ja että kykenee olemaan oikeudessa asti ja esittää täysin tyyntä, ilman minkäänlaista tunnereagointia. Kaikki on näyteltyä. Tuohon meneekin moni tuomari halpaan. Narsistit työllistävät paljon juristeja ja tuomareita.
    Sinällään se lähestyy jo psykopatiaa jos kykenee viileän kylmästi ja tunteettomasti valehtelemaan oikeudessa.
    Tiedän kaksi tuollaista tapausta. Molemmat naisia ja loistavia näyttelijöitä.

    Äänestä

  • Minä tiedän satavarmasti yhden tuollaisen. Ja monta muuta vähän epäselvempää tapausta.....

    Äänestä

  • Äiti oli vaan vähän väsynyt. Ei saa syyllistää patriarkaatin yhteiskunnan uhria. Te tunteettomat, tiedostamattomat ja epäempaattiset narsistinen yhteiskunnan kasvatit.

    Äänestä

psykopaatti on oikeuslääkärin diagnosoima elämäntapa rikollinen, oletko nyt ihan varma tuosta. Narsistikin valehtelee... Jos on yksi piire ihmisessä mikä loitontaa sen toisista ihmisistä, niin sekään ei vielä tee narsistia. Mutta syy pysyä loitolla kaikkeahan ei tarvitse jäädä katselemaan

Äänestä

Naisnarsistit ovat salakavalampia. Harvemmin he syyllistyvät fyysiseen väkivaltaan, tosin sekin on nyt kasvamaan päin.
Sellaisia hiljaisuudessa pelaavia ihmisiä ja ottavat perheen oman valtansa alle. Miehiä ketkä sellaisessa liitossa elävät on kutsuttu jo kautta-aikain tohvelisankareiksi.
Tippaakaan en puolustele miehiä ketkä ovat lyöneet mutta herätän kysymyksen: kuinkahan paljon siinä on ajettu mies äärimmilleen sillä henkisellä väkivallalla mitä vain nainen osaa?
Nykyaika sallii naisille narsismin ja se on huolestuttavinta. Selfiet ja belfiet yms.sometukset ovat nykypäivää ja täysin normaalia käyttäytymistä ja ruokkivat huomionkipeyttä, synnyttävät narsismia/ylläpitävät/lisäävät sitä.
Auervaaroista tulee aina aika-ajoin juttuja lehtiin koska ne ovat tapauksina niin helppoja huomata ja kauhistella.
Naiset ovat ovelampia ja näinollen(uskallan sanoa) myöskin vaarallisempia.

Äänestä
  • Nyt kysymysten äärellä pohdin, että kun parisuhteen kiistatilanteessa nainen vetäisee narsistimiekan esiin ja alkaa sillä huitomaan, ja vielä erityisesti tilanteessa, jossa pitäisi naisen itsekin ottaa edes pikkuvastuuta, niin kyllä siinä hiljenee. Hiljenee ihmettelemään, että näinkö tämä nyt käännetään, että ei voi olla tottakaan. Onko siis narsisti lopulta itse se, joka toista niin nimittelee? Raivokkaasti puolustelee omat tekonsa, mutta kykenee tekemään sen vain ja ainoastaan mustamaalaten toisen narisitiksi?

    Äänestä

Lasten hakkaajat ja hyväksikäyttäjät on pahoja, piste. Aikuiset kisailkoon keskenään mutta jättäkää lapset rauhaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


care4bear kirjoitti:

Entinen ystävä: Pintapuoliset ystävyyssuhteet, piittaamattomuus toisten hyvinvoinnista tai kärsimyksestä, kyvytön osoittamaan empatiaa, suuret teatraaliset kyvyt (oikein lahjakas näyttelijä), huomionkipeä ja harvoin jää kiinni juoruilusta, koska kuiskii aina toisille mitä muut on sanonu tästä henkilöstä.

Tuleeko lisää esimerkkejä. Huomioikaa että naisnarsisteja on vaikea havaita ja usein taakse jää tosi rikkonainen perhe ja on itsekin sellaisesta perheestä kotoisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu