Hei olen 18-vuotias nuori transtyttö, joka ei ole vielä hakeutunut hoitoihin, mutta aikoo tehdä niin pian.
Olen kuullut, että hormonihoidon aloittamisessa kestää kauan, koska alussa on kaikenmaailman diagnoosijaksoja ja jonoja, vai mitä?
Onko siinä odotellessa mahdollista saada edes mitään testosteronin estoon tarkoitettuja lääkkeitä? Jos ei niin tiedättekö mitään keinoa saada niitä muualta tai sitten jotain "luontaisempaa" tapaa.
Kehoni jatkuva maskulinistuminen ahdistaa minua kovasti ja haluaisin lopettaa sen ASAP.
Testosteronin vähentäminen nuorelle
12
675
Vastaukset
- kkljm
Ei ole mahdollista, tarvitaan transtutkimukset ja niiden perusteella annettu transdiagnoosi. Vasta sen jälkeen voidaan aloittaa hormoonihoidot. Toimivia "luontaishoitoja" ei ole, vain reseptilääkkeet tehoaa.
Valitettavasti pitää todeta inhorealisesti että kohdaltasi juna meni jo. Olisi kannattanut hakeutua transtutkimuksiin jo muutama vuosi sitten jolloin olisit mahdollisesti jo nyt hormoonihoidossa. Leikkaukset ja muut peruuttamattomat hoidot voidaan toteuttaa vasta kun täyttää 18 vuotta, mutta mm. hormooniblokkerihoito voidaan aloittaa jo vuosia ennen sitä.
Jos koet vakaasti sukupuoliristiriitaa, ei kannattaisi enää viivästyttää tutkimuksiin hakeutumista. Aika kuluu koko ajan ja noihin "aloitusoperaatioihin" menee aikaa väkisinkin, nopeimmillaan tutkimusten alusta hormoonihoitojen aloitukseen menee noin vuoden verran, mahdollisesti enemmänkin. - TGG
Juna ei todellakaan ole vielä mennyt. Sitä sanotaan, että parhaat tulokset saa, jos aloittaa ennen 20. ikävuottaan. Paremmat tietenkin, jos murrosiän kokonaan blokkaa, mutta blokkereita (tai oikeastaan niihin oikeuttavaa transdiagnoosia) on kuitenkin käsittääkseni melko hankala saada, ellei ole ainakin 16-vuotias.
Sanon kuitenkin, että kannattaa hakeutua tutkimuksiin mahdollisimman nopeasti, jos ei ole mitään syytä viivyttää sitä. Tosiaan siinä kestää hyvin kauan.
Mitä tulee testosteronin vähentämiseen, itse olen kokeillut viherminttua teen muodossa luontaisena (heikkona) blokkerina, koska PCOS-naiset käyttävät sitä hirsutismin ehkäisemiseen. Vihermintun (spearmint) antiandrogeenisista vaikutuksista on kyllä tutkimustuloksia, mutta ei niin paljon, että siitä voitaisiin valmistaa lääkettä. Omasta kokemuksesta sanon, että karvankasvu on mahdollisesti hidastunut jonkin verran. Tietenkin kyseessä voi olla myös plasebo. Varsinaiset hormonihoidot alkavat minulla pian joka tapauksessa ja olen sinua vuoden vanhempi.- kjklk
Jotta pääsisi blokkaushoitoihin edes 16 vuotiaana, tutkimuksiin pitäisi hakeutua noin 13-14 vuotiaana koska tutkimukset kestävät nuorilla pidempään. Kuten aloittaja totesi, hänelläkin testojen aiheuttamat muutokset on jo häiritseviä ja hormoonihoitojen aloitukseen vierähtää vielä mahdollisesti vuosia, joten parhaaseen tulokseen päästäkseen kannattaa hakeutua tutkimuksiin varhain.
- TGG
kjklk kirjoitti:
Jotta pääsisi blokkaushoitoihin edes 16 vuotiaana, tutkimuksiin pitäisi hakeutua noin 13-14 vuotiaana koska tutkimukset kestävät nuorilla pidempään. Kuten aloittaja totesi, hänelläkin testojen aiheuttamat muutokset on jo häiritseviä ja hormoonihoitojen aloitukseen vierähtää vielä mahdollisesti vuosia, joten parhaaseen tulokseen päästäkseen kannattaa hakeutua tutkimuksiin varhain.
Ömh... Onko todellista tietoa vai kuulopuheita? Hakeuduin tutkimuksiin 17-vuotiaana (2014), joten menin nuorten puolelle. Vuoden kuluttua (2015) minulla oli jo diagnoosi ja saman vuoden sisällä olisin voinut aloittaa hormonit, ellen lukion loppuun käydäkseni olisi niitä viivyttänyt. Eräs tuntemani vuoden minua nuorempi transmies hakeutui tutkimuksiin samana vuonna ollessaan siis 16-vuotias. Vuoden kuluttua hänellä oli myös diagnoosi ja aloitti testosteronihoidot samana vuonna. Nyt hän on käyttänyt testosteronivalmisteita yli vuoden. Otanta on toki pieni, mutta sanoisin, että nuorten puolella (ainakin TAYS:lla) on täysin mahdollista päästä varsinaisiin hoitoihin aivan yhtä nopeasti kuin aikuisten puolellakin. Tutkimusvaihehan kestää keskimäärin vuoden.
- kjkli
TGG kirjoitti:
Ömh... Onko todellista tietoa vai kuulopuheita? Hakeuduin tutkimuksiin 17-vuotiaana (2014), joten menin nuorten puolelle. Vuoden kuluttua (2015) minulla oli jo diagnoosi ja saman vuoden sisällä olisin voinut aloittaa hormonit, ellen lukion loppuun käydäkseni olisi niitä viivyttänyt. Eräs tuntemani vuoden minua nuorempi transmies hakeutui tutkimuksiin samana vuonna ollessaan siis 16-vuotias. Vuoden kuluttua hänellä oli myös diagnoosi ja aloitti testosteronihoidot samana vuonna. Nyt hän on käyttänyt testosteronivalmisteita yli vuoden. Otanta on toki pieni, mutta sanoisin, että nuorten puolella (ainakin TAYS:lla) on täysin mahdollista päästä varsinaisiin hoitoihin aivan yhtä nopeasti kuin aikuisten puolellakin. Tutkimusvaihehan kestää keskimäärin vuoden.
Siinäpä se: "...on täysin mahdollista päästä varsinaisiin hoitoihin aivan yhtä nopeasti kuin aikuisten puolellakin." Tutkimusjonot on venähtäneet viimeaikoina huomattavasti kaikilla, joten diagnoosin voinee saada nopeimmillaan vuoden kuluttua tai hieman myöhemmin. Tähän kun lisätään jonotusaika hormoonipolille, taidetaan olla jo aika lähellä paria vuotta. Jos vielä tutkimukset on venähtäneet epäselvän tapauksen vuoksi, aikaa kertyy lisää. Ns. selvät tapaukset etenee nopeammin, mutta jonoja hekään eivät pysty ohittamaan. Ei kannata hehkuttaa lyhyitä tutkimus- ja hoitoaikoja jos ne ovat vuosien takaa ja poikkeuksellisia yksittäistapauksia. Pysytään mieluummin realistisella nykylinjalla ettei aloittajat masennu mahdollisista viivästyksistä.
- eunukiksi
Olisiko teini-ikäiselle kivesten poistosta hyötyä vai haittaa? Onko testojen blokkaus parempi vaihtoehto ja miksi? eikö ilman kiveksiä olisi hyvään suuntaan tytöksi?
- Horkkumorkku
Ei horkkujen hommaamiseen tarvita mitään diagnoosia. Resepti vaaditaan ja se, että saat vakuutettua lääkärin asiastasi. Jos et suomesta löydä sopivaa lääkäriä niin ulkomailta kyllä ja kun on resepti kourassa niin ei kukaan tullissa kysele mitään.
- Hankalaksi_menee
Siis sitä reseptiä kyllä kysytään jos lääkkeitä löytyy laukuista. Lääkkeet joutuu jatkossa noutamaan sieltä ulkomailta kun satsi loppuu (nettiapteekit on erittäin epävarmoja). ETA-alueelta voi tuoda enintään vuoden lääkkeet, ulkopuolelta vain kolmen kuukauden lääkkeet.
Jos ei ole transdiagnoosia, yleensä suomalaisetkin lääkärit kirjoittavat vain kertareseptin lyhyehköksi ajaksi (oletetuksi odotusajaksi ennen hoitojen aloitusta). - 3plus3
Niinhän kirjoitti tuohon, että kunhan on resepti kourassa niin kukaan ei kysele.
- Igelgott
Apteekista saa Vagifem-emätinvoidetta, voinee käyttää myös iholle. Sisältää pieniä määriä estrogeenia. Käsittääkseni jotkut transtytöt ja -naiset ovat sitäkin käyttäneet.
- Kalliiksi_tulee
Mutta ilman testosteronin bloggausta teho on käytännössä nolla.
- Anonyymi
Rupea vegaaniksi ja käytä paljon soijapohjaisia tuotteita. Niillä saat testot alas luonnollisesti.
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2334159Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122624Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382355Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811426Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1151406- 481169
- 781087
- 59953
- 45936
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58921