Olen tuumimassa vm. 97-99 farmari-Mondeon ostoa 1.8 tai 2.0 koneella. Millaisia vika-, bensankulutus- ynnä muita kokemuksia vehkeen omistaneilla on?
Mietin Mondeon ostoa
jake
71330
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Talvikelissä 1,8/vm.98 farkku boxi katolla ja takakontti täydessä lastissa 100:n vauhdilla 7 litraa satasella ei ole paljoa.
Muutenkin olen ollut ihan tyytyväinen. Mondeon kytkin on kyllä sellanen mihin ei meinaa tottua. Kysyin huollossa on kytkimessä jotain vialla. Ei kuulemma ole.
Olen nyt vuoden verran ajellut vm-98 2-litraisella farkulla. Mukava ja tilava. Pienin kulutus johon olen päässyt oli viimekesänä perhoreissulla. Kolme ukonkörilästä, kalavehkeet ym, ilmastointi päällä maantieajoa,kulutus 6.8 litraa. Tasaisella kaasujalalla tuohon pääsi sen kummemmin säästelemättä. Kaupunnissa menee sitten enemmän...varsinkin näin talvella. Ei onkkelmia muutenkaan. Jos saat valita niin ota sellainen yksilö jossa on ilmastointi. Kesällä ehdoton varuste ja talvella sillä saa ikkunat pysymään auki. Varsinkin märällä kelillä tahtovat muuten huurtua. Minulla ei vaikeuksia tottua kytkimeen. Liekö syynä se että ennekin olen voooortilla ajellut
Kaksilitrainen on sporttisempi kun taas 1.8 on enemmän perheauto-luonteinen. Kaksilitraisessa on muistakseni tiheämmät välitykset. Eli kaksilitrainen kiihtyy paremmin mutta kuluttaa jopa litran-pari enemmän.
Suosittelen 1.8 ostamisen. Valikoima lienee myös laajempi? Olen itse ajanut kesäisin Mondeolla 1.8 vuosimalli 95 asuntovaunu yhteensä noin pari tuhatta kilometriä, jolloin kulutus on ollut 11.5-12 litraa.
2-litraisia suhteellisen harvoin myynnissä. Toki niitä löytyy mutta suurin osa 1.6 - 1.8 malleja. 1.6 on aivan liian pieni mylly mondeoon.1.8 pärjää mainiosti mutta itse en mielelläni vaihtaisi 2-litraisesta pois. Sillä kerkiää jo sen verran sutjakkaasti tuolla taipaleella. Vaunua en ole sillä vetänyt, niin siitä en osaa sanoa. 1.8-koneella olen muutaman kerran kiskonut ja hyvinhän tuo on talunut
Itellä 2-litrainen farkku -00. Enimmäkseen kehä III:sta ja I:stä tulee ajettua ja kulutus on luokkaa 7.6-7.7, uutena se oli jopa yli 8, mutta nyt on jo yli 30tkm mittarissa, vauhtia normaalisti n. 10-15 yli sallitun, kaasujalka ei ole aina niin kevyt, mutta silti omasta mielestä kohtuullinen kulutus on toiminut hyvin ja liikkuukin suht hyvin.
Mulla ois myynnissä -97 2.0 GT Farmari.
Jos kiinnostaa niin laita mailia.
[email protected]
... on kyllä aika paljon. Itsellä -98 1,8. Kylmällä lämppärin motti kiljuu, ikkunat huurtuu helposti (ei ilmastoitu), bensatankin läppä jäätyy tosi herkästi kiinni, alusta kolisee edessä ja takana (kallistuksen vaimentimen kumipuslat ja "linnunluut"), toisinaan startti ääntää omituisesti. Autolla on kyllä erittäin mukava ajaa ja kulutus täydellä pokalla lapin reissulla 7,1. Jos pikkuongelmat eivät häiritse, niin suosittelen kyllä montsaa.