Mitä olympiastadionilla tekee

voisi.räjäyttää

Kaarteet ovat liian jyrkät esim yleisurheilun MM-kisojen pitämiseen ja futisstadioksi koko höskä on auttamattoman vanhentunut, edes kattaminen ei auttaisi koska etäisyyttä kentälle on kaarteista liikaa. Rakennus on helvetin ruma ja sitä ympäröi joutomaata sekä Mäntymäen kenttä suoraan 50-luvulta. Stadion tulisi purkaa ja rakentaa tilalle uusi kunnollinen. Sonera-stadioniin taas tulisi rakentaa alunperin suunniteltu toinen vaihe ja kattaa tuo noin 30 000 hengen stadion.

4

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4se34wa

      Olympiastadion on poikkeuksellinen kaunis stadionrakennus, joka sopii erinomaisesti ympäristöönsä. Jos joutomaa ja Mäntymäen kenttä ovat niin rumia, niin eikö niille pitäisi tehdä jotain, eikä sörkkiä alueen onnistunutta rakennusta?

      Miksi ihmeessä stadion, joka on konsertti- ja massatapahtumien järjestämiseen mitä mainioin, pitäisi pilata jalkapallon tai yleisurheilun takia, kun näiden lajien tapahtumille tarvitaan yli kymmenen tuhannen katsojan kapasiteettia korkeintaan pari kertaa vuodessa? Sama pätee vielä suuremmin Soneraan. Kuinka usein se on vuosittain loppuunmyyty? Tai kuinka usein se on ikinä ollut loppuunmyyty?

      Avaajan olisi ehkä parempi pysyä futisfoorum2:lla muiden suomalaisten "jalkapallofanien" eli keskiolutjuoppojen seurassa.

    • voisi.räjäyttää

      Jaa miksi sen tulisi toimia urheilunäyttämönä? Ehkä siksi, että on nimenomaan urheilua varten tehty. Synnyitkö 90-luvulla, kun miellät sen konserttiareenaksi?

      Futiksesta et selvästikään tiedä mitään. Saati siitä, että kun infraa mitoitetaan, mitoitus tehdään maksimitarpeen perusteella: eivät esimerkiksi kaikki moottoriyietkään ole aina täynnä ja jokainen parkkipaikka jatkuvasti varattu. Eivätkä kaikki konsertit aina loppuunmyytyjä. Eivät futismatsitkaan, joskin futiksen asiantuntijana tietänet, että Sonera-stadionin matsien katsojamäärät ovat keskimäärin viisinkertaiset muihin kaupunkeihin verrattuna.

      Arkkitehtuurista ymmärrät vieläkin vähemmän, joten tavaan sinulle: OLYMPIASTADION ON FUNKKIKSEN IRVIKUVA, MAHDOLLISIMMAN EPÄFUNKTIONAALINEN käyttötarkoitustaan silmälläpitäen. Se on enää ulkoilmamuseo. Eikä edes alkuperäisessä asussaan: alunperinhän sen kylki oli valkoinen ja rumat puuritilät lisättiin vasta 1952 olympialaisiin. Et voi tosissasi väittää, että rakennus olisi kaunis. Ja mihin ympäristöön se siis mielestäsi sopii? Mäntymäen asvalttikenttään?

    • mutta_ei_räjäytetä

      Meneillään olevassa uudistuksessa stadionille rakennetaan kaikki kansainvälisen yleisurheiluliiton IAAF:n ja FIFAn ja UEFAn vaatimat kenttä- ja pukuhuonejärjestelyt, katsomon penkit vaihdetaan, koko katsomo katetaan, poistumisportaita, wc-tiloja ja ravintolatiloja tulee yleisölle lisää, yhteydet stadionin ympäri paranevat, sen lähiympäristöä kehitetään muuksi kuin joutomaaksi ja kaikki tekniikka ja logistiikka siirtyy maan alle. Olympiastadion on hybridistadion, joten katseluetäisyydet kaarteista eivät ole futikselle optimaalisia, mutta eivät kuitenkaan ylitä sallitun etäisyyden maksimia edes yläriveillä. Se on totta, että stadion oli kauneimmillaan ja selkeimmillään alkuperäisessä kokovalkoisessa funkisasussaan, mutta en sitä nyt rumaksi kutsuisi nykyäänkään. Tässä remontissa monessa rakennusvaiheessa syntyneitä sumppuja ja epäjatkuvuuskohtia selkiytetään ja vanha kauneus kaivetaan esiin. Lisää tietoa täällä: http://www.stadion.fi/prostadion

    • AjanHenki2016

      Suomenlinnan voisi myös purkaa.

      Edustaa 1700-luvun linnoitustekniikkaa. Auttamattoman vanhentunut. Täysin käyttökelvoton maanpuolustuksen kannalta.

      Ja ruma kuin mikä! Harmaita ankeita muureja. Pimeitä kosteita sisätiloja.

      Purkuun!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      367
      3160
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      310
      1508
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1312
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1311
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1295
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1255
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1145
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1062
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      25
      960
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      847
    Aihe