Kaupungin jätevedet lasketaan mereen. Minnekä muuallekaan?
Yksi pääviemäri tulee Navaliuöglyn ja Esrfes Kahvecioglyn välissä ja toinen tulee kahden joen yhtymästä joka kulkee Nazmi Hacikadiröglyn viertä "kadotakseen" maan alle Alanya Byuyk Akdenizin kohdalla. Kirjoitusvirheet mahdollisia.
Näiden laskujokien varrella EI ole vedenpuhdistamoja vaan näihin viemäreihin johdetaan kaikki Alanyan jätevedet. Suomeksi se tarkoittaa myöskin wc- istuimista lähtevät hienoudet.
Näiden kahden viemärin väliin sijoittuu Panorama- hotellin ja Monart City- hotellien välinen alue levitäkseen kattamaan koko Alanyan rannikon.
Alanyan viemärit.
11
808
Vastaukset
- JJ1932
Koitit sitten keksiä jonkun onnettoman avauksen siellä savossa tai lapissa kilju päissään. Onhan se tietysti ymmärrettävää että kaltaisesi "luuseri" ei muuta mieli hyvää elämässään koskaan saa. Jos satut saamaan auton jostain niin aja sillä junan alle. Ei tule rekkakuskeille traumoja ;)
- PaskaaTorvesta
Kiljupäissään ja mielihyvä ovat yhdyssanoja.
- KakkaKelluu
Kehitysmaissa on ihan yleistä laskea kaikki jätevedet puhdistamattomina mereen.
Tätä ei moni juntti turisti tiedä.
Thaimaa, Turkki, Egypti, Kreikan/Espanjan saaret (mantereesta en tiiö).
Nämä tuli tulituristikohteista ensimmäisenä mieleen- Karpathos
Kreikka on paska maa, mutta siellä ei ole vuosikymmeniin laskettu viemäriverkostojen jätevesiä Välimereen. Ei myöskään saarilla.
- kiljua_vähempi
Tarkkoja ollaan rannoista ovat saaneet eu:n puhtausluokituksen.
- KesätyöläinenAlanyasta
Älä puhu poika paskaa!
- Ekorazzi
Noh noh unohdit tärkeimmän. Häveliäisyys- ja ekologisuussyistä putket päät on viety jopa 100 metrin päähän merelle turistien täyttämistä rannoista. Silloin tällöin kakkapalloja rantautuu rantavesiin, lietettä ihan koko ajan.
- OlenItseTämänKokenut
Ihanasti se löysä kakka pursuileekin varpaiden välistä kun Alanyan rantahietikolla juoksee karkuun kaikenlaisia murhamiehiä.
- HipHeiSunHeiluvilles
Olen kuullut että Alanyan viemärivesi on kuitenkin paljon puhtaampaa kuin hanasta tuleva talous- ja "juomavesi".
Avoviemäreiden varsilla näkeekin pikkupoikia kykkimässä. Täyttävät siellä vesipulloja myytäviksi turisteille. Saavat siitä hieman taskurahaa. - Anonyymi
Paskalautat ui Alanyan Oban rannassa viimeksi 13.5.2025. Toki jokapäiväistä, mutta kuvia mulla tuolta päivältä. Huvialukset laskevat kai kaiken sinne?
- Anonyymi
Turkki pitää asettaa turismikieltoon, kunnes rakentavat kunnon puhdistamot.
Suomihan joutui rakentamaan Leningradin puhdistamot, se riittäkööt osaltamme. Nyt on muiden vuoro.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2654630Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1333019Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442817Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761771Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061634Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281511- 591380
- 951272
- 471149
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121148