Hei,
minulla on 50 cc vm. 2007 Peugeot Speedfight nestejäähdytteisellä pystysylinterillä. Skootterilla on ajettu n. 31 000 km, mutta pyörää on huollettu ja hyvin kulkee ja käy.
Asiaan: ongelma koskee valoja, niin lyhyttä ajovaloa, kuin kojelaudan taustavaloa. Nämä valot himmenevät samaan tahtiin kuin vilkut, nopeudesta riippumatta, vaikka vilkut eivät olisi edes päällä. Samaa intensiteetin vaihtelua ei ole havaittavissa vilkuissa, takavalossa tai jarruvalossa. Pitkillä ajovaloilla ajaessa ongelma myös häviää, eli pitkillä palaa iso halogeeni edessä vilkkumatta vakiointensiteetillä sekä vilkkuminen kojelaudasta häviää.
Skootterin akku on käytännössä uusi ja kaikki polttimot ehjiä.
Missä voi olla vika? Liekö helpoin kokeilla vain vaihtamalla valokatkaisija vasemman käden puolelta uuteen? Minulla on käytössäni vain perusmallin yleismittari, mutta ei oskilloskooppia lähitulevaisuudessa. En viitsi maksaa osista hirveästi näin pienen ongelman takia, koska kyseinen skootterikin oli halpa. Budjetti 100e, muuten ajan vilkkuvilla valoilla.
Peugeot Speedfight 2 ajovalo välkkyvät
4
520
Vastaukset
- säädinkös
Ranskis elektroniikkaa sisältää pösö! Varmaan on maadotus ja lataus vikaa
- Anonyymi
Minulla myös 50 cc vm. 2007 Peugeot Speedfight nestejäähdytteisen. Skootterilla on ajettu n. 16 000 km. Ihan samalla tavalla vilkkuu valot mitä malussi kirjoittaa.
Selvisikö asia?
Mitä pitäisi tehdä?- Anonyymi
Meillä oli joskus Kymco-skootteri joka vilkutteli valojaan. Siinä oli syynä jännitteensäädin, sen kun uusi niin parani. Maksoi muistaakseni muutaman kympin.
Voisikohan pösössä olla sama syyllinen? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meillä oli joskus Kymco-skootteri joka vilkutteli valojaan. Siinä oli syynä jännitteensäädin, sen kun uusi niin parani. Maksoi muistaakseni muutaman kympin.
Voisikohan pösössä olla sama syyllinen?Vaihdoin Speedfightiin jännitteensäätimen. Olipa hankalassa paikassa. Ei kuitenkaan auttanut valojen vilkkumiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....928966Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3156797Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?1005960- 1523860
Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.303251Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja
Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.663196- 1712292
On asioita joita kadun
Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä171826- 321478
Mitä sä pelkäät?
Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le191266