Rokotukset ja malaria

Labnyt

Gambiaan ennen matkaa lääkkeet ja rokotukset maksavat helposti 200-300 euroa/hlö rajoittaa varmaan..........

9

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • höpöhöpöä

      Höpöhöpö, hepa rokotukset on näinä kansainvaellusten aikana hyvä olla suomessakin.
      Malaria pilsut voi ostaa paikanpäältä ja hiviin ei ole varmaa rokotetta.

    • bakau

      8kpl Lariamia maksaa muutaman kympin. Tabletti otetaan kerran viikossa. Rokotusasiat on hoidettu vuosia sotten kuntoon. Ite tosin käytän malarianestoon Doxicycliniä,eli vielä halvempaa. Esim.60kpl maksoi 17e.

      • Foodi

        Sivuvaikutuksia lariam


      • bakau

        Just siks käytänkin Doxitiniä (halvin vaihtoehto),kun Lariam tekee mulle painajaisia ja tasapaino-oireita ja laittaa vi**ttaan 😄,mutta meidän perheen kaikille muille se onneks sopii.


      • Joppelo

        Kkuume rokote 50,hyvä malariakuuri 2vk matkal 95 ,hepatiittirokote kallis ?


      • kuukumollaan

        Malarone on minulle ainoa joka ei aiheuta ikäviä sivuoireita. Kokeiltu Lariam, seurauksena pahoinvointi, kaksoiskuvia näkökentässä, painajaisia. Doxitin aiheutti jatkuvaa vatsakipua, joten ei sopinut sekään. Malaronesta ei mitään sivuvaikutuksia, hinta melko suolainen, kolmen viikon matkalle maksaa n. 150 e, mutta sillä mennään taas muutaman kuukauden päästä.
        Hyvä jos jollekin sopivat nuo edullisemmat, on Malaroneen verrattuna todella paljon hintaeroa. Suomesta olen aina estolääkityksen hankkinut, sairaanhoitajana hiukan skeptinen ns.gambialaisen valmisteen suhteen.
        Rokotuksien hintoja en enää muista, niistä sen verran jo aikaa.


      • HYTTYSMYRKKYTÄRKEÄMPÄÄ

        Doxia käyttä jenki soltut itäafrikassa


    • Likkako

      Matkalle melkoisesti lisähintaa 150 malarone ,kkuume rokote 53 laitto

    • pihinvinkit

      Tässä Malaronen hintaa päivitellessäni kävin Tallinnalaisessa apteekissa ja kuulin hinnaksi 23 €/12 tab. Tämähän on yli puolet halvempaa kuin omassa apteekissani, jossa hinnaksi sanottiin n. 52 €! Oletteko käyneet Malarone ostoksilla Virossa?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4512
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2493
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      172
      1665
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      250
      1529
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1420
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1327
    7. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1241
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1239
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1232
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      986
    Aihe