Suututtaa nämä pummit jotka tuovat roskansa jäteyhtymämme omistamiin roskalaatikoihin ja olettavat että ne on yleisiä roskiksia. Viimeksi 13.9 näin Oululaisen pariskunnan heittävän roskapussinsa astiaamme kun olivat pysähtyneet Peugeot 209-henkilöautollaan tienristiimme. Otin auton rekkarin ylös ja otin selvää ovatko mökkiläisiä vai ohikulkijoita. Harmittaa kun en pysähtynyt ja antanut laskua käteen roskiksen käytöstä. Ja kyllä, kunnassamme ei ole yleisiä roskiksia, on vain jäteyhtymien ja yksityisten omistamia astioita joihin ei ulkopuolisilla ole mitään asiaa, mutta niin vain nämä pummit käyttävät muiden maksamia palveluja hyväkseen.
Jäteyhtymän jäteastioita käytetään luvatta
1
166
Vastaukset
- muutatilanne
Näin siinä käy....
Taloyhtiömme on korttelipihassa vuokratalojen kanssa. Vuoteen 1995 olivat jätesäiliöt avoimen taivaan alla, toki betoni laatoitetulla alueella. 6 säiliötä täytyi viikottain kukkuralleen. Sitten asukkaat totesivat naapurien kantavansa jätteensä meidän jäte säiliöihin. Paikalle rakennettiin varastorakennus ja sen oviin lukot.. Nyt tulee jätettä 2 säiliötä viikossa.
Jätesäiliö rakennettiin onneksi iso, koska nyt meillä on lasi-metalli-kartonki ja lehti säiliöt, seka jätesäiliön lisäksi. Olemme myös laittaneet kierrätyshyllyn johon voi laittaa tavaraa jota ehkä joku toinen voisi tarvita..
Älä valita Ala valita on kuvaavan hyvä sanonta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1604913Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621555- 121469
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211391Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s71119Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.951027Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit40947Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249298915- 150810
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu278729