Julle tuli aamulla töihin ja heti ensimmäinen tapaamansa työkaveri huikkasi iloisesti:
- Terve Julle. Tänään on muuten Panun päivä.
Koko päivän ajan kaverit kävivät muistuttamassa Jullea:
- Muistathan että nyt on Panun päivä.
Julle ihmetteli asiaa itsekseen mutta ei udellut moisen toitotuksen syytä sen kummemmin. Töistä lähtiessä vahtimestari huusi ovelta vielä perään:
- Älä Julle unohda että tänään on Panun päivä.
Kotimatkalla Julle pistäytyi tutussa baarissa, ja heti ovella portsari toivotti Jullen tervetulleeksi:
- Terve Julle. Nyt on muuten Panun päivä jos et satu tietämään.
Baarissa aika vierähti rattoisasti. Oli paljon kavereita, paljon puhuttavaa ja janohan siinä tuli. Ja koska oli jano, piti juoda ja tulihan sitä sitten toisesta päästä uloskin. Pisuaarin luona huojuva mies äkkäsi yhtäkkiä Jullen vieressään ja tokaisi:
- No mutta Julle. Sinä baarissa ja vielä Panun päivänä.
Kun viimein tuli kotiinlähdön aika, portsari pisti takin Jullen harteille, hatun päähän ja saatteli ovelle ja huikkasi vielä läksiäisiksi:
- Muista nyt sitten Julle että tänään on Panun päivä.
Horjuttuaan kotiin Julle rymysi eteiseen ja siitä suoraan makuuhuoneeseen jossa vaimo oli jo nukkumassa. Julle herätti vaimon ja sopersi tämän korvaan:
- Hei kulta. Thiedätkösh että nyt on Panun päivä. Häh?
Vaimo käänsi kylkeä ja vastasi tylysti:
- Ei käy. Minulla on nyt vanun päivä.
Tärkeä päivä
vitsimestari
0
123
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943879Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512752Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per751324Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu171256Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101169Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2020951- 46944
- 48881
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt214839Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä106652