Pääsevätkö samana keväänä kirjoittaneet ylioppilaat helpommin sisään kauppakorkeaan? Siis vaikka jos kirjoittaa keväällä -17, niin onko sitten parempi hakea syksyksi -17 opiskelupaikkaa kuin vaikka viettää välivuosi ja hakea sitten?
Olen kuullut että jotain kiintiöitä on, mutten tiedä onko se siis sitä, että toivotaan tuoreita ylioppilaita, vaiko vain sellaista, ettei hakijalla olisi aiempaa korkeakoulututkintoa taustalla.
Pääsevätkö uudet ylioppilaat helpommin sisään?
6
185
Vastaukset
- siksakki
On olemassa ns. ensikertalaiskiintiöt. Ensikertalaiseksi katsotaan se, jolla ei ole korkeakoulututkintoa eikä ole ottanut vastaan opiskelupaikkaa korkeakoulussa 2014 tai myöhemmin.
Ensikertalaisuuden merkitys kauppakorkeaan pääsyssä on hyvin vähäinen. Saman kevään tai edellisen syksyn ylioppilaat eivät pääse sisään helpommin. Huomaa, että myös monta vuotta sitten kirjoittanut voi olla ensikertalainen.
Jokainen punnitsee itse omista lähtökohdistaan katsoen, onko viisaampaa hakea opiskelemaan heti vai vasta vuoden kuluttua. Yksi tarvitsee sen välivuoden, toinen haluaa jatkaa heti vauhdilla.- VälitönVuosi
Kiitos vastauksesta!
Kysyisin vielä että onko miten vaikea päästä Helsinkiin kauppatieteitä lukemaan? Kirjoitin huonot yo-paperit, mutta varmaan pääsykokeella voi mahiksia parantaa? Onko Hki vaikein paikka päästä?
- Seonvaaduunii
Netistä löytyy aika paljon infoa, jos jaksaa käyttää Googlea. Kauppatieteet.fi vastaa luultavasti kaikkiin kysymyksiisi.
Jos kirjoitit huonot paperit et tee niillä yhtään mitään hakiessasi. Tilanne ei kuitenkaan osaltasi ole mitenkään toivoton, sillä kauppakorkeaan pääsee pääsykoekiintiöstä. (2016 40%, 2017 kiintiöt julkaistaan varmaan syksyn aikana)
Helsingillä tarkoitit varmaan Espoon Otaniemessä sijaitsevaa Aalto-yliopistoa. Kyllä, se on ja tulee olemaan vaikein hakukohde. Jos tarkoitit Hankenia, niin siinä tapauksessa en osaa vastata. - ekonomiKTM
Jos olet valmis muuttamaan muualle esim Turku, Tampere, Vaasa, Jyväskylä niin laita nämä vaihtoehdot myös. Samalla kokeella voit pyrkiä moneen ja pääset sinne mihin pisteet riittää. Aaltoon kyllä hyvin vaikea päästä ilman hyvää yo todistusta. Alkuperäiseen kysymykseen uudesta ylioppilaasta sanon samaa eli ei tarvitse olla 2017 yo vaan olet pääsykoemielessä yhtä uusi vielä 2018 ja 2019 kuin 2017kin jos et ota muuta opiskelupaikkaa. Ja valmennuskurssi kyllä lisää mahkuja.
- PieleenMeni
http://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/art2305805
Ei mennyt ensikertalaiskiintiöiden idea ihan nappiin.- Voihuhhu
Ei uudet ylioppilaat ole ainoita ensikertalaisia. Luonnollisesti pitempään lukeneet ensikertalaiset pääsevät varmemmin sisään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11936Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46929Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849