Miksi Ville Niinistö on vieläkin Immosen kimpussa?

MiksiMiksii

YK:n vuoden 2013 yleiskokouksen kohta 67 paljastaa, että natsismin sekä muiden rasismin, rotusyrjinnän, ksenofobian ja suvaitsemattomuuden käytäntöjen ihannoin tuomitsi valtaosa YK:n jäsenvaltioista, paitsi Suomi, Ukraina, Viro ja USA sekä muutama muu valtio.

Suomi ei siis yhtynyt YK:n päätökseen rodullisten kansanmurhien estämiseksi. (Katso alla oleva linkki sivu 14-15)

http://www.un.org/en/ga/search/view_doc.asp?symbol=A/68/PV.70

Nyt Kysymys kuuluukin, että miksi Suomen hallitus, jossa istui myös vihreiden Ville Niinistö sekä SDP:n ulkoministeri Tuomioja eivät halunneet kieltää svuonna 2013 kieltää natsismin ihannointia YK:n yleiskokouksessa? Nyt nämä kaksinaismoralistit...Niinistö ja Tuomioja ym. tuomitsevat Helsingissä tapahtuneet uusnatsien toiminnat ja vaativat natsimerkkien ja natsitunnustusten tms. käyttämisen ja muun natsihenkisen toiminnan...mutta Suomen ulkopuolella Ville Niinistö ja Tuomioja eivä kiellä natsismia. Näköjään vihreät ja SDP haluvat kalastella Helsingin vihervasemmistön ääniä esittämällä itsensä suurina natsimetsästäjinä mutta ulkomailla he eivät uskalla vastustaa natseja.

Ja erityinen lisäkysymys on se , että miksi Vihreiden puheenjohtajalta Ville Niinistö ja vihreiden kehitysministeri Heidi Hautala olivat päättämässä Kataisen yksimielisessä hallituksessa, että Suomen valtio ei kiellä natsien ihannointia. Siis samaan aikaan kun vihreät ovat vaatimassa Immosen "päätä pölkylle" mukamas natsiflirttailun vuoksi, niin Suomen ulkopuolella "virallinen Vihreä" kyllä hyväksyi natsismin ihannoinnin olemassaolon. Esim. eilisessä A-Studiossa Ville NIinistö vaati, että Suomen pitäisi noudattaa YK:n päätöksiä..vaikka juuri Niinistö itse ei halunnut Kataisen hallituksessa kieltää natsismia ja rotusyrjintää YK:n kokouksessa.

4

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kansanvaatimus

      Immonen on ollut säännöllisesti mukana SVL:n tilaisuuksissa. Natsi-Olli on potkittava pois eduskunnasta.

    • Kansanvaatimus

      Soini hyväksyy Immosen natsi-toiminnan.

    • Ville Niinistöt ja Erkki Tuomiojat ovat yksi syy, näiden radikaloituvien ryhmien syntymiseen. He eivät välitä siitä, että iso osa kansasta vatustaa heidän "ulkomaiset" ensin toimintaansa, ja siis pakottavat näitä radikaloituvia ryhmiä toimimaan. Sen jälkeen kun tällaisia valitettavia tapahtumia sattuu, kaksden enemmän tai vähemmän radikaloisoituneen ja yhteiskunnan ulkopuolella olevien yhteenotoissa, saavat Ville Niinistöt kauhistella oman kädenjälkensä aikaan saannoksia.

    • vihreäp

      Miks Niinistö ei ole kieltämässä näita Hanhiniemen puissaistuja ja toimittajien kivittäjiä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      26
      19325
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      75
      6312
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      28
      5946
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      93
      5790
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      43
      5639
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      99
      5524
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4963
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4637
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      57
      3976
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      49
      3615
    Aihe