Vatsakivut

Tuleva_isi

Vaimoni on viidennellä viikolla raskaana ja valitteli vatsakipuja, vatsa on kipeänä aina välillä ja nyt toisena päivänä peräkkäin. Tämä on meidän ensimmäinen mahdollinen lapsemme ja minä olen kyllä aika hermona, onko syytä huoleen?

2

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kahden-mamsen

      Alkuraskaudessa saattaa esiintyä erilaisia epämääräisiä kipuja ja epämukavuutta. Syynä on luultavasti hormonaaliset muutokset ja kohdun ja elimistön valmistautuminen raskauteen. Jokaista nipistystä ei kannata pelätä ja tarkkailla, mutta jos todella pelottaa, ottakaa yhteys äitiysneuvolaan ja kertokaa huolenne!
      Luulenpa vaan että ensi keväänä se kipujen aiheuttaja jo parkaisee ensimmäisen kerran! :-)

    • Kolmenlapsenmamma

      Täällä myös juuri plussanneena. Vatsa on kipee nipistelee ja kuumottaa. Kaikki on siis hyvin. Jos alkaa verta tulemaan niin ottaisin yhteyttä lääkäriin samantien. Kohtu valmistautuu ja venyy ja paukkuu :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      138
      2368
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      71
      2289
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      66
      1959
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      75
      1658
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      105
      1533
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      102
      1498
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      119
      1391
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      32
      1254
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1191
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1134
    Aihe