Konepaja/ym teollisuus

pajaajakka

Tekeekö kukaan konepaja, hitsauspaja siivouksia/remppasiivouksia vastaavantyyppisiin?
Millä poistatte helposti pölykuorman ilmastointijuttujen, johtokiskojen, ym. päältä? Tuppaa nuo imureiden suuttimet olemaan lyhytkarvamallia. Ja joko semmoisia mökelönmallisia että eivät mene minnekään mihin metallipöly, jo pintaan osin kiinnittynyt, ei lähde.
Seinien kanssa ei isoa ongelmaa. Ja nosturi on onneksi käytettävissä.

Yhdessä vakikohteessa sidon lattialta pahimmat altistepölyt ison vanhan kuivaimen päälle laitetuilla vanhoilla, pyyhkeillä, lakanoilla, millä vain, mutta nämä remppafirmat teettävät imurien kanssa pölynpoistoa. Koen etten pysty tekemään mitään hyvää jälkeä, ja maalarillehan se kostautuu sitten.

7

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pajaajakka

      Ei sitten ole muita palstalla kävijöitä, jotka ratkovat metallipölyihin liittyviä juttuja? kyllä työmenetelmien tietopankkina olisi ok, että muitakin löytyisi- voisi jakaa nopeuttavat hyvät systeemit.
      En itse pidä työtäni normaalista poikkeavana. Kaikenlaisia siivoushommia. Sekin kiinnostaisi miten työterveys ottaa huomioon työn pölyisyyden, ja pölyjen luonteen.

      • bertill

        Olisit pajaakka kouluttautunut metalli-akaksi,niin saisit samat metallipölyt ynnä muut huurut tuplapalkalla kuin ehkä nyt mitä saat palkkaa!


    • PuhdastaTulee

      Semmoiset rasvalian pyyhkimiseen tarkoitetut puhdistusliinat joita myydään esim. Biltemassa on just hyviä viimeistelyyn imuroinnin jälkeen. Lähtee noki ja metallipöly!

    • Pajaajakka

      Rasvalian? Jaa. Oletko liinoista kirjoittanut tehnyt ikinä työtä ns. hitsipajassa niin montaa minuuttia että olet nähnyt, mitä tavara on? Metallioksideja, metallin hienojakoisia jakeita. Se ns käry liisteröitsee ne jakeet vuosien kuluessa niin, että kämmeneen pyyhkäistessä jäävät hyvin hiukan hiilivetyisinä ihoon. Kosteapyyhintä millään(öljyinenkin) tavoin jättää ne pintaan pysyvästi- kuin lehmännuolemaksi ruostepinnaksi( kosteus plus metallipöly, tulos ruoste)
      Imuroidessa esim. korkeilta putkien kanssa putoilee silmiin, kasvoille, pölisee, siirtyy ilmaan että tarvitsee lisätuuletusta. Todennäköisyys haitallisen kromin ja nikkelin altistavan pitoisuuden ylittymiseen iso tämmöisessä siivoustyössä. Ja- muihinkin altisteisiin. Todennäköisyys iso että imuroidessa syntyy pölyräjähdykselle tarpeellisia kipinöitä. Imuroinnin staattinen hankaus, ja metalliputkia imuroidaan metalliputkisilla vehkeillä.
      Ja miten monta kiloa näitä liinoja isoille halleille pitäisi hankkia, jos usea milli sinkeää pöyä imuroidaan, ja jää kolmasosa milli pintoihin, joiden pinta-ala on...
      Esimerkiksi yhteensä 250 neliötä putsattavaa pintaa? Ja tämä on siis pienen nyrkkipajan kaikkien pintojen yhteenlaskettu pinta-ala.

      Epäilen kovin, ettei työn tilaajalla, saati tekevällä yrityksellä ole halua hankkia kilotolkulla "ihmeliinoja" joilla pöy kyllä vähenee, mutta pintaan jää ruma jälki.

      Edelleen. Haluaisin kovin niitä kentän niksejä. En puppua. Voin vastineeksi jakaa täällä joitakin asioita- joskus jakanutkin. Tarvitsen yhä niitä toimivia hyviä käytäntöjä. Kohteissa on joskus näitä... hankalia pölyjä. Kvartsiittipöly homeilla/jopa kreosootilla. Pelkkää sekaremonttipölyä, metallipajapölyjä. Joitakin muita pölytyyppejä tulee myös säännöllisen epäsäännöllisesti vastaan. Ihan kohdekohtaista.

    • PuhdastaTuleeVieläkin

      Useampi vuosi takana juurikin hitsauspaja/metallin tiloissa viitenä päivänä viikossa. Peruspesuja on tosin harvakseltaan kun asiakkaat kitsastelee näinä aikoina. Ei saisi mutta minkäs teet. Ja työnantaja on yksi suomen suurimmista että tarvikkeiden saaminen ei ole ongelma, peruspesut maksaa muutenkin aika paljon.

      • Pajaajakka

        Meillä on, vakikohteita. sitten sen sortin remppasiivouksissa poistetaan valtavia vuosien kertymäpölyjä. Muutakin remppasiivousta tehdään, kiinteistö-, ja kotisiivoukset on helpoimpia.
        Vasta tänään piti vuokrata kunnon imuria yhteen kohteeseen. Ihan kiva, että asiakastaho odottaa että toisen firman työläiset on jtn taikureita. Työnantajaa asia ei liikuta, onko muuhun välineet kuin juuri kotien siivoukseen- osa asiakastahoista on, ihan muuta.
        Ja voi kun vakikohteetkin sais tehdä vaikka kahdesti viikkoon! Mikä ostetaan, se tehdään...


    • PuhdastaTulee

      Niinpä, meillä laitteet on ihan aataminaikaisia mut toisaalta, tilatessa saa sen mitä tarvitsee. Ei tällaisissa kohteissa voi odottaa ihan putipuhdasta ja steriiliä, jotkut asiakkaat on vaan niin pihalla. Parhaamme tehdään kun ei muutakaan voi! Kerran viikossa ylläpitosiivous tällaisissa kohteissa on ehdottomasti liian vähän mitähän ne sun asiakkaat kuvittelee. Perussiivouskin on ihan kamala urakka tehdä ku ei paikat pysy kunnossa liian harvalla/liian tiukasti mitoitetulla ylläpitosiivouksella. Työ kun työ, ei se toimistojen tai kiinteistöjen siivous ollut sen kummempaa, nyt me vaan niistetään likaisen työn lisä nenästä ulos päivän päätteeksi :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      97
      4581
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3152
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2889
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      79
      1667
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1460
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1244
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      997
    8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      891
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      23
      879
    10. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      874
    Aihe