Olisko kellään vinkkiä mistä voisi johtua punton outo ulina? Alkaa ja loppuu yhtäkkiä. Yleensä kestää jokusen kymmenen sekunttia. Vauhti ei vaikuta eikä kierrokset eikä jarruttus joskus kuuluu tyhjäkäynnilläkin. Kuuluu vaikka puhaltimen laittaa nollaan.
Tietysti vaikea näillä tiedoilla varmaan kertoa mutta ajattelin että jos jollain olisi ollut sama kun en tosiaan löydä mitään logiikkaa mistä voisi johtua.
Tietysti vaikea näillä tiedoilla varmaan kertoa mutta ajattelin että jos jollain olisi ollut sama kun en tosiaan löydä mitään logiikkaa mistä voisi johtua.
Vastaukset 5
Vanhimmat
On tullut vastaan puntossa jäätävä ulina ja vika oli jakohihnan kiristäjässä.Laakeri oli sininen eli kuumana käynyt.Onneksi ei hajonnut,se olisi ollut hihnan ja moottorin menoa.Melko kauan kesti hahmottaa mistä ääni tuli mutta aina näihin on selitys kun tarpeeksi paikkoja tonkii.
Kiitos positiivisesta yllätyksestä: asiallisesta vastauksesta suomi24 palstalla! Pitää tutkia onko sama vika.
Eikös punto ole italian paska joten ei ihmekkään että ulisee. Siinä maassa kun ei toimi muutenkaan yhtään mikään. Kehitysmaa kuten somalia. On kummaa kun jotkut vielä ihannoi italian ruokakulttuuria joka on maailman epähygieenisin, tai kun siellä ei tiedetä hygieniasta yhtään mitään koko maassa. Vessasta tulleilla käsillä poimitaan paskaset oliivit ja kalat on ollu lämpimässä pitkään. Ei muutakun syömään italialaista niin saat matoja sisuskaluihisi.
Tällaista juuri oletin...
Ulinasta en tiedä, mutta kitinät loppuu kun laittaa muijan kävelemään :D