Eli kuten otsikointi jo kertoo, haluaisin tietää minkähintaisia ovat pk-seudun tontit? Omakotitalorakentamiseen soveltuvat, ja erikseen vielä jos joku osaa heittää arvion rantatonttien hinnoista..?
Kiitos!
Kiitos!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Esplanadin puistosta tai kauppatorin rannasta rantatontit on aika kalliita, kysys Helsingin kaupungilta jos ne myis.
No, eipä ole osunut silmiin myytävää rantatonttia pääkaupunkiseudulta, mutta meillä täällä maalla saa reilun tuhannen neliön rantatontin ihan jopa alle sadantuhannen euron. Jos nimittäin sattuu arpa suosimaan. Ja täältä maalta on matkaa pääkaupunkiseudulle sellaiset 60 kilometriä.
Rantatontillehan ei sitten oikeasti kuulu rakentaa mitään kesämökkiä, vaan kunnon talo, jossa kustannusarvio on vähintään 300-400€.
täältä on turha hakea :) Espoossa saa n. 700m2 140k€, kehyskunnista samalla rahalla 1000-10000 m2. Mutta ei siis rannasta. Veikkolasta saattaa jonkun mutalammenrantatontin saada samaan hintaan.
tossa oli syksyllä 2004 espoossa merenrantatontti 1300 neliöö ja hinta 450 000 erppaa eli aikaz huokeella menee.
Ja tuolle tontillehan ei sitten enää se 400 erpan torppa kyllä mitenkään istu. Rantatorpan kustannusarvio voisi alkaa esimerkiksi sellaisesta 600 000 - 800 000 ja neliöitä nelisen sataa. Ja eikun pankkiin lainaneuvotteluihin.
ei tontista kannata 1 € enempää maksaa...
elämää on kehä III ulkopuolellakin!
Elämää ja elämää...
Tonttiin kehä III siaäpuolella ei tosiaankaan ole itsellänikään varaa vaikka ihan kohtuullisesti tienaankin.
Onneksi sain töitä "maakunnasta". Nyt tontti hakuun kun se on mahdollista tosiaankin saada! (ei maksa >50K). Voisi sanoa että velkavankeus 70 neliön yli-ikäisestä kopista vaihtuu n 130 m2 omakotitaloon :) Ei minua motivoi painaa hommia maksaakseni tästä ylihintaisesta elämisen tasottomuudesta.
Hintakin korkea mutta ei mahdoton