Terveyskeskus

Koppelot

Mielenkiintoista nähdä tehostuuko terveyskeskus vuodenvaihteen jälkeen. Veikkaanpa ettei ajat ole myöhässä eikä akvaariossa istuskella. Voihan se olla, että saa ystävällisempää palveluakin.

18

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kengää.kaikille

      Helvetin outoa touhuu kasa naisia juoruaa lasikopissa eikä kukaan kerkeä palvelemaan asiakkaita,sitten joskus kun tullaan niin kysellään kaikki sairaudet sen jälkeen sanotaan että ei ole lääkäriä, mutta saavatpahan taas juoruamista asiakkaasta. Mikähän sekin vaalee viitävaille lääkäri luule olevansa,

    • niin.metsä.vastaa

      Olen aina saanut erittäin asiallista ja ystävällistä palvelua. Kiitos siitä!

      • Sauli.moi

        Joo siihenhän se luvialla perustuukin että eräät saa toiset eivät,kaikki ei saa tasapuolista hoitoa. Pitäisi kuulua sisäpiiriin tai olla massi kunnossa. Mutta eiköhän se muutu,itse aion ottaa sen käytännön että teen valituksen joka kerta kun saan huonoa palvelua tai en saa palvelua ollenkaan. Oikea lääkäri puuttuu mutta neljä erittäin pätevää melkein lääkäriä on nauttimassa palkkaa.


      • ritu.vaan

        Onko siis hoitajien vika, jos on lääkäreitä liian vähän. Vai mistä oikein valitat?


      • tohtorikiimanen
        ritu.vaan kirjoitti:

        Onko siis hoitajien vika, jos on lääkäreitä liian vähän. Vai mistä oikein valitat?

        Etkö ymmärrä mitä luet mene hoitoon.


    • Eiymmärräkyllä

      Vaitiolo ei toteudu. Ihmisiä istuu penkillä monta vierekkäin ja hoitajat tulee siihen selittämään koetuloksia ja muuta. Ei sopivaa vaikkei niin salaista asiakkaan mielestä olekaan.

    • kateellinenkaroliina

      Luin taannoin Satakunnan Kansasta että Luvialaiset ovat keskimääräistä terveempiä kansalaisia Länsi Suomen alueella, mutta en arvannut että niin terveitä että terveyskeskus pitää Joulukuussa taas sulkea pitkäksi aikaa. Ei kai muuten mitään suljeta kuin asiakaspulan takia ? ei ainakaan yksityisellä sektorilla. Luvian poliitikot kuulemma käyttävät paljon yksityisiä terveyspalveluita kun saavat lähetteet vähän kuin sisäpiirin työsuhde-etuna, on sitten vikaa ylä tai alapäässä.

    • Youknowsoon

      Eurajoelle pääsee lääkäriin. On tehokasta. Mitäs luulet soten tultua tapahtuvan? Lähipalvelu voi olla vaikka 150 km:n päässä. Meillä kuitenkin tod.näk. parinkymmenen kilsan päässä, joten ei valiteta. Joulukuussa on luultavasti siirtymä Attendolle. Pitää kouluttaa henkilökunta uusille tavoille Ejoen malliin. Lakkaa ämmät istumasta lasikopissa. Lääkäreitten vauhti onkin jo ollut hirmuinen.

    • Eläkeikä.lähestyy

      Eurajoelle voi päästä lääkäriin mutta Luvialle ei pääse,en viitsi enää edes yrittää varata aikaa. Esimerkiksi jos haluaa Esalle ajan niin sanotaan ei esalle saa aikoja, ei ole saanut enää pitkään aikaan, siittä huolimatta ihmiset käyvät hänen vastaanotolla, jossakin vaiheessa joku puhuu läpiä päähänsä. mutta nyt rupeaa olemaan yksityislääkärin vastaanotolle rahat kasassa, eikä tarvitse kertoa koko sairaushistoriaa lasiluukulla. Toivotaan että annetaan potkut perseelle tuolle sakille, sitten kun liitytään Eurajokeen.
      Veroni olen maksanut kuntaan ikäni,mutta mitään vastinetta ei rahalle saa.

      • sairaillekinhoitoa

        Etkö tiedä? Luvialla on näitä raharikkaita sukuja ja poliittinen eliitti joille on terveyskeskusajat varattu jo vuodeksi eteenpäin, mille lääkärille sitten haluavatkin. Siihen mitä siinä luukulla puhutaan ei koskaan pidä luottaa, jos ei lupausta kirjallisena saa, siinä luukulla kun asiakas on aina väärässä. Veroni olen minäkin ikäni kuntaan maksanut ja ne verot on kerätty tuottavalla työllä ulkomaanviennin taholta, ei maanviljelys tai yritystuista eikä muistakaan valtionavustuksista. Tunnen silti olevani vain kuormamuuli, joka kantaa toistenkin taakkaa, saamatta itse mitään, edes asianmukaista terveydenhuoltoa. Työterveyshuolto toimi kun olin vielä työelämässä, yrityksillä kun tuntui olevan valtaa myös lääkärien suhteen ja yrityksiä kun on hyvä rahastaa terveys-asioilla. Kun siirryin eläkkeelle tuli terveyshuoltoon totaalinen stoppi, mikään ei enää toimi. Odottavat ehkä että kuolisi nopeasti pois, häiritsemästä arvoisia viranhaltijoita ja avustavaa henkilökuntaa, ovat vissiin unohtaneet mistä heille palkka maksetaan ja vielä yhteisistä verovaroista, kuten aikoinaan koulutuskin.


    • hezeki

      Vaihtuuko koko henkilökunta vai lääkärit vaan?

    • Hyvääjatkoa

      Osittain vaihtuu. Lähteenmäki menee Harjavaltaan, Attendol omat lekurit.

    • Onsevaan

      Turha höpistä et raharikkaat tms. sais erityiskohtelun.

      • paksulompakko

        Kyllä ne ainaskin niin itte väittää. Kepulaisten ja Lionsien valta on suurempi kuin Vatikaanin kirkon.


    • Vihaantollasta

      Yäk, jos näin on. Vai luulevatko vain? Se loppuu sit vuodenvaihtees sekin.

    • Heihalooo

      Älkää ny uskoko ihan kaikkee mikä jossain lukee tai joku sanoo..

      • lapuanlahtarit

        Aivan oikein, jo 60 luvulla Komteatteri lauloi "Älä usko pappiin, poliisiin älä suurpääoman kätyriin...jne..


    • Terveyspalvelut

      Sote tulee ja menee Luvian tk kiinni. Näin se on. Pari vuotta ja lappu luukulle. Näillä main on niin monta palvelupistettä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      100
      7532
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      366
      6616
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      61
      3954
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3699
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      194
      2175
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      20
      1887
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      62
      1650
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      1596
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1480
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1477
    Aihe