lainaus HS
Ajattelevatko hallitus ja viranomaiset todellakin, että työttömät työllistyisivät noiksi viideksi päiväksi kolmen kuukauden sisällä ihan tuosta vain, kun muitakaan töitä ei yksinkertaisesti ole olemassa?
linkki juttuun
http://www.hs.fi/mielipide/a1474343684394?jako=c56660338400ed91bc647e43c30df5a0&ref=tf_iHSisboksi-artikkeli&utm_campaign=tf-hs&utm_source=iltasanomat.fi&utm_medium=tf-desktop&utm_content=articlepage
Ajattelevatko hallitus ja viranomaiset todellakin, että työttömät työllistyisivät noiksi viideksi päiväksi kolmen kuukauden sisällä ihan tuosta vain, kun muitakaan töitä ei yksinkertaisesti ole olemassa?
linkki juttuun
http://www.hs.fi/mielipide/a1474343684394?jako=c56660338400ed91bc647e43c30df5a0&ref=tf_iHSisboksi-artikkeli&utm_campaign=tf-hs&utm_source=iltasanomat.fi&utm_medium=tf-desktop&utm_content=articlepage
Vastaukset 3
Vanhimmat
Työttömien+pitää+alkaa+miettiä+mistä+viiden+päivän+töitä+löytyy+kolmen+kuukauden+aikana+välttyäkseen+karessisilta+jos+toteutuu+ansiosidonnaiselta+5%+perus-ja+työmarkkinatuesta+3%.+työkokeilu+ja+kuntouttava+työtoiminta+ilman+korvauksia+yksi+kuukausi.+näin+säästöt+tulee.+työtön+kyykytetään+entistä+syvempää+kaikelaiseen+töihin+on+osallistuttava
Hallitushan perustelee toimiaan työttömien aktivoinnilla ja kopin ottamisella työttömistä, kuten työministeri asian ilmaisi.
Samaan hengenvetoon ministerit myöntävät, ettei toimenpiteillä luoda yhtään uutta työpaikkaa. Hallituksen toimenpiteiden yksinomaisena ajatuksen näyttääkin ajaa työttömät töihin ehdoilla millä hyvänsä ja pakottaa tekemään töitä alle kaikkien työehtosopimusten.
Tyytyväiset työnantajat ovat jo ilmaisseet tyytyväisinä halukkuuden työllistää työttömiä alle työehtosopimusten palkan, sillä tekemätöntä työtä riittää, kunhan työkustannukset saadaan pudotettua "kannattavalle tasolle".
Rakennusliitolla on jo menossa 6€ töihin kampanja ( http://www.kauppalehti.fi/uutiset/rakennusliitto-ravayttaa-tuntipalkka-6-euron-pohjalukemiin/V8Lt2nir ), missä nuori tai pitkäaikaistyötön voidaan palkata puoleksi vuodeksi alehintaan.
yhdelle työnantajalle tämäkään ei riitä, vaan hänestä euronkin tuntipalkka on liikaa.
( https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/204245-kokoomuslainen-yrittaja-tyonhaussa-yha-enemman-huokailijoita-ei-voi-palkata-edes )
Johan yksi työnantaja pyysi käsittelymaksua työpaikkahakemuksista, seuraavaksi kai pyydetään kynnysrahaa töihin pääsemiseksi.
( http://www.iltalehti.fi/tyoelama/2016083022241715_tb.shtml )
Trendi on selvä: suurtyöttömyyden vallitessa koetetaan romuttaa suomalainen työmarkkinapolitiikka ja luoda uusi halpatyövoimajoukko.
Mitkään näistä toimista ei tähtää oikeasti työttömyyden hoitoon työpaikkojen lukumäärää lisäämällä ja/tai työttömien työnsaantimahdollisuuksia parantaviin toimiin, päinvastoin.
Hallitus leikkaa budjetissaan työvoimakoulutuksen kulukorvauksen (9-14€/pvä), KELA:n työttömyyspäivärahaa leikataan 0,85 prosenttia, asumistuen rajoja tiukennetaan. Lista pitenee päivä päivältä. Kaikki nämä toimet koskevat työttömiä eivätkä edistä työllistymistä mitenkään.
Mikä työttömiä vielä odottaakaan ensi vuonna ja lähitulevaisuudessa. Ennusteet lupaavat yhden prosenttiyksikön suuruusluokan talouskasvua seuraavina parina vuotena, eikä se riitä luomaan uusia työpaikkoja merkittävästi.
Soppansa ovat keittäneet tällä saadaan Suomi sekakaisin lopullisesti.Luuleeko päättäjät että työttömiin voi kohdistaa tälläistä vääryyttä.Kuka järjellä varustettu yksilö kehittelee tämmöistä sontaa.