Poistin reksin tiedostoja

Joo eli koulun koneelle (linux) pelleiltiin terminaalilla ja kaveri keksi että yritetään poistaa kaikki tiedostot ja se poisti omansa reksin koska ne oli ainoat mihin sillä oli käyttöoieudet (reksin kansio jostain syystä avoin). Mitä pitäs tehdä?
357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tekosensa tunnustava ja sitä nöyrästi katuvalta näyttävä saattaa selvitä lievemmillä seurauksilla. Mahdolliset vahingonkorvausvaatimukset voi alentua.

Voihan myös olla, että kukaan ei huomaa mitään ja jonnet pääsee kuin koirat veräjästä.

Äänestä

Miten kaverilla on käyttöoikeudet reksin tiedostoihin?

Äänestä
  • Mietin vähän itsekkiin että miksi se on avoin kansio koska kaikkien muiden oppilaiden ja opettajien kansiot on lukittuja!? Joku virhe järjestelmän asennusvaiheessa kaiketi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


jonne312 kirjoitti:

Joo eli koulun koneelle (linux) pelleiltiin terminaalilla ja kaveri keksi että yritetään poistaa kaikki tiedostot ja se poisti omansa reksin koska ne oli ainoat mihin sillä oli käyttöoieudet (reksin kansio jostain syystä avoin). Mitä pitäs tehdä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu