Persu häpäisee Jimi Karttusta netissä

Perussuomalaisten kansanedustajan Lea Mäkipään eduskunta-avustaja Terhi Kiemunki häpäisee Jimi Karttusen muistoa. Karttunen kuoli natsistisen SVL:n mielenosoituksessa tehdyn pahoinpitelyn tuloksena.

Kiemunkilta törkeä kuva tässä: http://i.imgur.com/Fpk2t4O.png

Terhi Kiemunkin poika on toiminut katupartio Soldiers of Odinin Tampereen osaston johtajana. Soldiers of Odinin johtaja on natsistisen SVL:n kannattajajäsen Mika Ranta.

Mika Ranta istuu parhaillaan vankilassa: http://yle.fi/uutiset/soldiers_of_odinin_perustaja_tuomittiin_ehdolliseen_vankeuteen/8890643
23164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Terhi onko turvonnut hampaaton naisalkoholisti parempi tuomitsemaan muita? Häpäiset itseäsi naisen irvikuva. Omia lapsiasi et edes osannut kasvataa.

Äänestä
  • Kiemunki on feisarisitutuilleen pannut linkin ilmeisesti osoitteeseen:

    http://www.ylewatch.blogspot.fi/2016/09/yle-ja-aarivasemmisto-mehustelee.html

    Miksi linkkiä ei pantu tänne - niinkuin tiedoksi mistä on kyse? Minäkin olisin halunnut saada tuon linkin feisarissa pohtiakseni miten asioita väännellään eri sivustoilla. Nyt se on edessäni tämän keskustelun ansiosta.

    Taitaa tämän keskustelun aloittaja häpäistä soopallaan Kiemunkia. Ja monet perässä olevat kirjoittajat tekevät aivan samaa.

    Äänestä

Kiemunki ei ole aikaisempien kommenttiensa perusteella arvioiden aivan ihmislajin välkyimpiä edustajia, mutta et sinä ole yhtään häntä parempi esittäessäsi tuulesta temmattuja väitteitä.

Esität varmana totuutena: ”Karttunen kuoli natsistisen SVL:n mielenosoituksessa tehdyn pahoinpitelyn tuloksena”.

Poliisi tutkii vasta asiaa ja uutisten mukaan mielenosoitusta häirinnyt Karttunen kotiutettiin sairaalasta, koska hänellä ei ollut lääkärien mielestä mitään sellaista vammaa, joka olisi edellyttänyt sairaalahoitoa.

Mikäli tunsit Karttusen, voitko kertoa, oliko nän tosiaan narkkari?

Äänestä
  • Karttunen ei ollut mikään mielenosoituksen häiritsijä, vaan satunnainen ohikulkija, joka kieltäytyi vastaanottamasta tuputettua monistetta,

    Trollit ovat levittäneet valetta, että Karttunen olis sylkenyt jonkun päälle. Yleisimmin esitetty tieto on, että sylki maahan, mutta erään silminnäkijän mukaan teki vain sylkemiseleen.

    Karttusen huumeiden käytöstä ei muuta todistetta kuin MV-lehden epämääräinen likkeelle laskema huhu. Trollit "kiistelevät" nyt palstoilla, kuoliko Karttunen heroiinin vai amfetamiinin yliannostukseen. Lopullinen yksityiskohtainen kuolinsyy on vielä tutkimuksen alla. Sairaalasta kotiuttaminen suinkaan tarkoita, että kotiutettava olisi terve. Karttunen soitii ambulanssin heti kotiuttamisen jälkeisenäaamunaä ja kuoli illalla.
    Hävetkää, saatanan natsitrollit! Pitääkö Suomessa jokainen kadulle sylkevä tappaa?

    Äänestä

  • Duoda_duoda kirjoitti:

    Karttunen ei ollut mikään mielenosoituksen häiritsijä, vaan satunnainen ohikulkija, joka kieltäytyi vastaanottamasta tuputettua monistetta,

    Trollit ovat levittäneet valetta, että Karttunen olis sylkenyt jonkun päälle. Yleisimmin esitetty tieto on, että sylki maahan, mutta erään silminnäkijän mukaan teki vain sylkemiseleen.

    Karttusen huumeiden käytöstä ei muuta todistetta kuin MV-lehden epämääräinen likkeelle laskema huhu. Trollit "kiistelevät" nyt palstoilla, kuoliko Karttunen heroiinin vai amfetamiinin yliannostukseen. Lopullinen yksityiskohtainen kuolinsyy on vielä tutkimuksen alla. Sairaalasta kotiuttaminen suinkaan tarkoita, että kotiutettava olisi terve. Karttunen soitii ambulanssin heti kotiuttamisen jälkeisenäaamunaä ja kuoli illalla.
    Hävetkää, saatanan natsitrollit! Pitääkö Suomessa jokainen kadulle sylkevä tappaa?

    ”satunnainen ohikulkija”?

    Tapaatko sinä kulkea satunnaisesti niin läheltä mielenosoittajia, että joudut väistelemään monisteen tarjoajia? Helsingin Rautatientorilla?

    Elämäsi menee vaikeaksi, jos koet suomalaisten poliisien olevan vain trolleja.

    Huutelija Karttusen kaveriksi esittäytynyt selitti Iltalehden haastattelussa hänen tunteneen suurta vihaa kaikkia kanssaan eri mieltä olevia kohtaan, joten eipä tainnut olla mikään sellainen rippikoulupoika, jota kuvaa hänen hengenheimolaisensa nyt yrittävät luoda.

    Sairaalasta kotiuttaminen ei toki tarkoita potilaan olevan täysin terve, eikä kukaan ole tietääkseni sellaista väittänytkään. Ketään ei kuitenkaan lähetetä sairaalasta Karttusen tavoin kotiin, mikäli hän tarvitsee lääkärien mielestä sairaalahoitoa. Karttunen ei siis ollut enää hoidon tarpeessa ainakaan kaatuessa saadun päävamman vuoksi.

    Eiköhän hänen mahdollinen huumetaustansa selviä ruumiinavauspöytäkirjasta, joka tulee julkiseksi osana oikeudenkäynnin aineistoa joskus tulevaisuudessa. Elleivät hänen tuttunsa tunnusta asioiden oikeaa laitaa jo aikaisemmin. Tunsitko sinä muuten hänet henkilökohtaisesti tai jonkin järjestön puitteissa?

    Toisten kirjoittajien nimittäminen natsitrolleiksi ei ole erityisen asiallista. Ainakaan minä en ole ollut koskaan SDP:n tai muun kansallisen tai kansainvälisen sosialismin järjestön jäsen tai edes hiljainen kannattaja.

    Äänestä

  • Katsopa kuvia tilanteesta! Mielenosoittajat ovat sijoittuneet siten, ettei asemalle pääse suorinta tietä länsipuolelta sisään Elielin aukiolta muuten kuin kulkemalla aivan heidän edestään. Poliisin mukaan Karttunen oli todella satunnainen ohikulkija!

    En tuntenut Karttusta, enkä tunne kavereitaan. Totesin vain, Karttusen huumeiden käyttö on toistaseksi julkisuudessa pelkästään epäluotettavan lähteen vihjaaman huhun tasolla. Oli miten oli, niin eihän edes syytetty Torniainen ole sanonut uhrin huumeiden käyttöä toimintansa syyksi. Mitkään pultsarit ja hörhöt eivät muuten Suomessa ole vapaata pahoinpitelyriistaa, vaikka ehkä niin kuvittelet.

    Äänestä

  • Duoda_duoda kirjoitti:

    Katsopa kuvia tilanteesta! Mielenosoittajat ovat sijoittuneet siten, ettei asemalle pääse suorinta tietä länsipuolelta sisään Elielin aukiolta muuten kuin kulkemalla aivan heidän edestään. Poliisin mukaan Karttunen oli todella satunnainen ohikulkija!

    En tuntenut Karttusta, enkä tunne kavereitaan. Totesin vain, Karttusen huumeiden käyttö on toistaseksi julkisuudessa pelkästään epäluotettavan lähteen vihjaaman huhun tasolla. Oli miten oli, niin eihän edes syytetty Torniainen ole sanonut uhrin huumeiden käyttöä toimintansa syyksi. Mitkään pultsarit ja hörhöt eivät muuten Suomessa ole vapaata pahoinpitelyriistaa, vaikka ehkä niin kuvittelet.

    Oliko Karttunen siis menossa rautatieasemalle sisään? Mistä tiedät?

    Minäkin olen joskus kävellyt Helsingin ja muiden kaupunkien rautatieasemalle, mutta en ole koskaan pysähtynyt haastamaan riitaa aseman edessä seisoskelevien ihmisten kanssa. Puhumattakaan siitä, että olisin sylkenyt tuntemattomien tai tuttujen päälle missään muuallakaan. Tuolla Karttusella ei tainnut olla hääviä kotikasvatusta taustalla?

    En minäkään toki tiedä, oliko Karttunen tosiaan narkomaani. Mikäli oli, sillä on sikäli merkitystä, että kaatuilemisen riski on huumeissa tai kännissä oleellisesti suurempi kuin selvin päin ollessa. Päihteiden käyttö voi myös selittää, miksi hän kuoli sen jälkeen, kun hänet oli kotiutettu sairaalahoitoa tarvitsemattomana.

    Äänestä

Me perussuomalaiset emme kaipaa suomalaiseen yhteiskuntaan yhtään huumehörhöjä joka kuollutkin oli nyt vihervassarit taas louskuttaa leukojaan turhasta !

Äänestä
  • Älä...kuolen nauruun; "Me perussuomalaiset emme kaipaa yhteiskuntaa mitään hörhöjä jne."

    Ei ole olemassa hörhömpiä kuin Persut.

    Äänestä

Minusta noiden natzi-rikollisten omien korvien välissä on suorastaan tappavaa huumetta. Ne on nisteistä pahimpia. Aloitetaan yhteiskunnan siivoaminen noista roskista.

Ja todellakin Terhi Kiemunki on syyllistynyt kuolleen muiston häpäisemiseen. Poliisitutkinta ja syyte olis nyt paikiallaan. Olishan se varoittava esimerkki pojalleen, jos äiskä joutuu lusimaan. Mutta sinnehän se poitsu mennee joka tapauksessa ennemmin tai myöhemmin.

Äänestä

Natsia ei voida vielä näillä tiedoilla syyttää kuolemantuottamuksesta. Pahoinpitely on ainoa syyte, joka tällä hetkellä on kohtuullisen todellisuuteen perustuva.

Suomessa on kyllä ennenkin ihmisiä tuomittu toimittajien omien mielipiteiden mukaan. TuomarIt eivät tässä maassa ole kylmän puolueettomia, vaan ennakkokäsityksiä muodostetaan omien mielipiteiden ja lehdistön lööppien pohjalta.

Tässä pitäisi noudattaa samaa julkisuusperiaatetta, kuin matujenkin syytteiden kanssa. Julkisuus täytyy tuoda tuomioon lieventävänä asianhaarana!

Äänestä
  • Poliisi tutkii asiaa kuolemaan johtaneena törkeänä pahoinpitelynä, se on tällä hetkellä todennäköisin kuolinsyy. Syyttäjä päättää sitten, mistä syyttää. Syytät tuomareita jo etukäteen puolueellisiksi ja neuvot lieventäviä asianhaaroja! Sillä lailla!
    Tuli mieleen entinen oikeudenkäynti, jossa äiti puolusti poikaansa: "Herra tuomari, oikeus om, että Valte päästetään vappaaksi ja vainaja saa pienet sakot".

    Äänestä

Persut puolustelevat natseja. Tässäkin ketjussa.

Äänestä

Iso riski aina, kun menet uhoo jollekkin, uhmakkaasti?

Äänestä

Kyllä tuo Kiemunki on erotettava. Hänen käytöksensä osoittaa ettei kykene toimimaan ihmisten joukossa.

Äänestä

On käsittämätöntä, kuinka suuri himo tämän "keskustelun" avaajalla on häpäistä Kiemunkia häpäisemällä Jimi Karttusen muistokin. On jakanut tätä soopajuttuaan monella eri palstalla suomi24-sivulla.

Äänestä
  • Höpö, höpö.

    Äänestä

Luulisi että tämä Kiemunki älyäisi edes joskus pitää turpansa kiinni mutta nähtävästi hänellä ei ole mitään tajua mistään.....

Äänestä
  • Kiemunki panee "salaiselle" feisariseinälleen jonkin linkin näemmä ilman mitään kommenntia. Sitten joku myyrä kaivaa ja levittää feisarin automaattisesti linkistä poimiman kuvan maailmalle (mutta ei kerro itse sivun linkkiä). Samalla trollaaja kirjoittaa että KIEMUNKI HÄPÄISEE vaikka Kiemunki ei siis ole kirjoittanut YHTÄÄN SANAA. Kuka ei silloin pidä TURPAANSA kiinni. Se trollaaja HUUTAA ja häpäisee Jiminkin.

    Äänestä

Lopeta tuo huutaminen ja persupolitiikan puolustelusi. Etsi sille muu paikka.

Äänestä

Totuus tekee aina kipeää suvakkien kulissit kaatuu.

Äänestä
  • Kavaltaja Terhin.

    Äänestä

Persujen oli putsattava pesää näin vaalien alla, antoivat kenkää Kiemungille, olisi vinyt liikaa ääniä, muutenkin heikolta kannatukselta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kopio kirjoitti:

Perussuomalaisten kansanedustajan Lea Mäkipään eduskunta-avustaja Terhi Kiemunki häpäisee Jimi Karttusen muistoa. Karttunen kuoli natsistisen SVL:n mielenosoituksessa tehdyn pahoinpitelyn tuloksena.

Kiemunkilta törkeä kuva tässä: http://i.imgur.com/Fpk2t4O.png

Terhi Kiemunkin poika on toiminut katupartio Soldiers of Odinin Tampereen osaston johtajana. Soldiers of Odinin johtaja on natsistisen SVL:n kannattajajäsen Mika Ranta.

Mika Ranta istuu parhaillaan vankilassa: http://yle.fi/uutiset/soldiers_of_odinin_perustaja_tuomittiin_ehdolliseen_vankeuteen/8890643

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu