Aion muuttaa naisystäväni luo asumaan eri paikkakunnalle. Meinasin, että olen vanhempieni luo kirjoilla ja asun käytännössä naisystävän luona. Onko tässä menettelyssä mitäänn väärää ja onko tämä luvallista?
Kiinnostaako isännöitsijää tai maistraattia tälläinen? Mutta onko tässä mitä haittoja ja mitä tulisi ottaa huomioon? Postit tietenkin menevät muualle.
Kirjoilla oleminen eri asunnossa, mitä huomioon?
2
265
Vastaukset 2
- muuta_kirjatkin
Miksi aiot niin tehdä?
Naapurit voivat kitistä vesimaksuista ja kela asumistuesta, jos tyttöystäväsi sellaista saa. - tabou
Taloyhtiön tulee AINA tietää, ketä huoneistoissa vakituisesti asuu a)vesimaksun b)yleisen turvallisuuden vuoksi. Kukaan ei avaa sinulle ovea avainten unohtuessa, jos et ole talossa kirjoilla. Karua jäädä pihalle...
Tottakai siis kiinnostaa, teet muuttoilmoituksen taloyhtiön huoltoon/isännöitsijälle (miten nyt siellä hoidettukaan). Vesimaksun maksat myös, oli se sitten ennakko tai kulutuksen mukaan.
Postit saa mennä minne vaan. Mutta jos olet (vanhempien kunnassa) muualla kirjoilla, et sitten ole esim. sen naisystävän asuinkunnan terveyskeskuksen huollettavana tai saa muitakaan kuntalaisen palveluja automaattisesti. Vaikeuttaahan se jollain tapaa.
(Tukia et voi hakea, jos et asu siellä virallisesti. Myös naisystävän tuet voi jäädä katkolle, riippuen selviääkö asia Kelalle.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931729
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su4731297- 871154
- 721098
Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t1861073Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.421001- 93917
- 65695
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta174680Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on60672