Uudessa D4D Avensiksessa on ilmeisesti erillinen dieselkäyttöinen lisälämmitin, johon saa lisävarusteena kellosarjan, joka mahdollistaa esilämmityksen. Onko tuosta lohkolämmittimen korvaajaksi, eli lämmittääkö se jäähdytysnestettä "oikean" Webaston/Eberin tapaan, josta lämpö sisäpuhalluksen kautta matkustamoon? Ja onko vehkeessä miten potkua, kannattaako ottaa tuo kellosarja vai perinteinen lohko/letku/säteilylämmitin sisäpistoke?
D4D + lisälämmitin
3
3400
Vastaukset
- ile
Se lisälämmitin on ainakin -01 D4D Avensiksessa "oikea" Eberi ja ajastinkello merkkiä Webasto. Ajastinkellon kallis hinta johtuu kuulemma siitä, että lisäksi pitää asentaa kiertovesipumppu.
Uskoin aikanaan automyjää, että et sinä lohkolämmitintä tarvitse. Kaikkihan ottavat ajastinkellon. No, ensimmäisen talven jälkeen asensin kuitenkin lohkolämmittimen, koska yli kahdenkymmenen asteen pakkasilla Eberi lämmitti kyllä koneen, mutta starttiin ei meinannutkaan riittää virtaa. Lohkon myötä lyheni esilämmitykseen tarvittava aika.
Alkuperäisakku kesti melkein 2,5 vuotta ja akkumyyjä sanoi tosissaan, että olipa pitkäikäinen. On kuulemma mennyt vuodessakin.
Asensin vielä Defan akkulaturin ja sisäpistokkeen.
Nyt on neljäs talvi menossa (160 tkm)ja ensimmäiset merkit Eberin tulevista vioista ovat ilmaantuneet. Muutaman kerran on laite sammunut "taukolämmityksessa" pösäyttäen samalla savut. Akun kesto laturin myötä selviää tulevaisuudessa.
Käytän laitetta aina puolikylmänkin käynnistyksen jälkeen sen suositellun 15 minuuttia ja kesällä
pyöräytän parin viikon välein kuten suositus kuuluu. Sähköistä lisälämppäriä en ole käyttänyt kertaakaan. Se on tarpeen vain, jos tulee kuukauden mittainen yli kahdenkymmene asteen pakkasjakso.
Eli kysymykseesi: Jos on rahaa ajastinkelloon, ota myös lähkölämppäri (eikös se ole valurautalohko uudessakin Avensiksessa) ja ehdottomasti akkulaturi. Loppuupahan kärvistely akun keston kanssa.
Taloudellisesti järkevin ratkaisu on jättää ajastinkello ottamatta ja hankkia pelkkä lohkölämmitin. Silloin jää esilämmityksen ilot kokemattatta, mutta eihän lisälämmitintä siihen käyttöön ole edes tarkoitettu. - AvensisT25
Mistä saa kellokytkin lisäsarjan avensikseen?
Paljon maksaa?
Olisi mukava kun kone/sisätila lämmin kun hyppää autoon😎 - AvensisT25
https://www.heater.fi/fi/lammittimet/ajoneuvolammittimet/polttoainekayttoiset/ajoneuvokohtaiset-asennussarjat/eberspacher-taydennyssarja-toyota-avensis-ja-corolla-d5wz-d5ws.html
Tuollainen löyty?
Aika kallista.. elämä on
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 542428
- 622322
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p151810- 621622
- 521582
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41915Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit111837Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118787Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit33758- 40713