Miten jaksaa

Leppäkerttuli

Kuinka saan takaisin entisen aktiivisen itseni , joka jaksaa urheilla nykysin olen säälittävä paska. Mutta paljon vastoin käymisiä kokenut esim isän kuolema alle v sitten. läheisen äidin kuolema muutoma vuosi sitten. Ja vielä pettävä kumppani sekä epäluotettavat ystävä. Tähän päälle on adhd ja paniikkihäiriö ja olen kahden lapsen yksinhuoltaja joitten isä näkee sillon tällöin.

2

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muttakylläkannattaa

      Jos pystyt ottaa itseäsi niskasta kiinni, niin korjaa ensin ravitsemustilanteesi ja syö terveellisesti. Ehkä sinun täytyy ottaa selvää, mitä on terveellinen ravinto (lisäaineettomuus, sokerittomuus, vehnättömyys jne... ei alkoholia)?
      Kun kropan aineenvaihdunta on kunnossa, nukut hyvin ja jaksat harrastaa liikuntaa. Aikaa tähän remonttiin menee noin 4 viikkoa.

    • Hei Leppäkerttuli

      Viestistäsi on jo parisen viikkoa aikaa, mutta haluan vastata silti.
      Elämässäsi on paljon kasaantunut raskaita asioita kannettavaksesi. Älä jää yksin taakan alle. Tarvitset ja ansaitset tukea. Mietin, millainen suhde sinulla on terveydenhuoltoon? Hoidetaanko paniikkihäiriötäsi mitenkään? Onko sinulla keskusteluapua sitä kautta? Jos ei, suosittelen ottamaan heti yhteyttä lääkäriisii ja pyytämään tukea jaksamiseesi.

      Voit myös käydä juttelemassa alueesi seurakunnan diakoniatyöntekijän kanssa. Jospa yhdessä löytäisitte tukea sinulle paikkakunnaltasi tai seurakunnasta, esimerkiksi yksinhuoltajien vertaistukiryhmiä, retkipäiviä tms?

      Elämään kuuluu myös rankkoja asioita, mutta yksin niiden alle ei kuulu tuupertua.

      terveisin Merja, diakoni

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      26
      2215
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      16
      2163
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      163
      1782
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      224
      1283
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      124
      1251
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1134
    7. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1065
    8. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      934
    9. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      70
      862
    10. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      80
      853
    Aihe