Miten jaksaa

Leppäkerttuli

Kuinka saan takaisin entisen aktiivisen itseni , joka jaksaa urheilla nykysin olen säälittävä paska. Mutta paljon vastoin käymisiä kokenut esim isän kuolema alle v sitten. läheisen äidin kuolema muutoma vuosi sitten. Ja vielä pettävä kumppani sekä epäluotettavat ystävä. Tähän päälle on adhd ja paniikkihäiriö ja olen kahden lapsen yksinhuoltaja joitten isä näkee sillon tällöin.

2

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muttakylläkannattaa

      Jos pystyt ottaa itseäsi niskasta kiinni, niin korjaa ensin ravitsemustilanteesi ja syö terveellisesti. Ehkä sinun täytyy ottaa selvää, mitä on terveellinen ravinto (lisäaineettomuus, sokerittomuus, vehnättömyys jne... ei alkoholia)?
      Kun kropan aineenvaihdunta on kunnossa, nukut hyvin ja jaksat harrastaa liikuntaa. Aikaa tähän remonttiin menee noin 4 viikkoa.

    • Hei Leppäkerttuli

      Viestistäsi on jo parisen viikkoa aikaa, mutta haluan vastata silti.
      Elämässäsi on paljon kasaantunut raskaita asioita kannettavaksesi. Älä jää yksin taakan alle. Tarvitset ja ansaitset tukea. Mietin, millainen suhde sinulla on terveydenhuoltoon? Hoidetaanko paniikkihäiriötäsi mitenkään? Onko sinulla keskusteluapua sitä kautta? Jos ei, suosittelen ottamaan heti yhteyttä lääkäriisii ja pyytämään tukea jaksamiseesi.

      Voit myös käydä juttelemassa alueesi seurakunnan diakoniatyöntekijän kanssa. Jospa yhdessä löytäisitte tukea sinulle paikkakunnaltasi tai seurakunnasta, esimerkiksi yksinhuoltajien vertaistukiryhmiä, retkipäiviä tms?

      Elämään kuuluu myös rankkoja asioita, mutta yksin niiden alle ei kuulu tuupertua.

      terveisin Merja, diakoni

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2084
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      88
      1909
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1881
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1593
    5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1456
    6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1444
    7. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1347
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1247
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      73
      1114
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1109
    Aihe