Miten jaksaa

Leppäkerttuli

Kuinka saan takaisin entisen aktiivisen itseni , joka jaksaa urheilla nykysin olen säälittävä paska. Mutta paljon vastoin käymisiä kokenut esim isän kuolema alle v sitten. läheisen äidin kuolema muutoma vuosi sitten. Ja vielä pettävä kumppani sekä epäluotettavat ystävä. Tähän päälle on adhd ja paniikkihäiriö ja olen kahden lapsen yksinhuoltaja joitten isä näkee sillon tällöin.

2

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muttakylläkannattaa

      Jos pystyt ottaa itseäsi niskasta kiinni, niin korjaa ensin ravitsemustilanteesi ja syö terveellisesti. Ehkä sinun täytyy ottaa selvää, mitä on terveellinen ravinto (lisäaineettomuus, sokerittomuus, vehnättömyys jne... ei alkoholia)?
      Kun kropan aineenvaihdunta on kunnossa, nukut hyvin ja jaksat harrastaa liikuntaa. Aikaa tähän remonttiin menee noin 4 viikkoa.

    • Hei Leppäkerttuli

      Viestistäsi on jo parisen viikkoa aikaa, mutta haluan vastata silti.
      Elämässäsi on paljon kasaantunut raskaita asioita kannettavaksesi. Älä jää yksin taakan alle. Tarvitset ja ansaitset tukea. Mietin, millainen suhde sinulla on terveydenhuoltoon? Hoidetaanko paniikkihäiriötäsi mitenkään? Onko sinulla keskusteluapua sitä kautta? Jos ei, suosittelen ottamaan heti yhteyttä lääkäriisii ja pyytämään tukea jaksamiseesi.

      Voit myös käydä juttelemassa alueesi seurakunnan diakoniatyöntekijän kanssa. Jospa yhdessä löytäisitte tukea sinulle paikkakunnaltasi tai seurakunnasta, esimerkiksi yksinhuoltajien vertaistukiryhmiä, retkipäiviä tms?

      Elämään kuuluu myös rankkoja asioita, mutta yksin niiden alle ei kuulu tuupertua.

      terveisin Merja, diakoni

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2998
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2906
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      160
      2812
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2105
    5. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      112
      1978
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      15
      1963
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      37
      1564
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      370
      1421
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      87
      1061
    Aihe