Opettajien palkkaa pitää laskea reilusti

palkkaliiansuuri

Pitää tarkastella kokonaisuus, tunnit, lomat, välitunnit, kouluavustajien työt, lyhet päivät, ilmaiset ateriat.. kahvitauot myöhäistymiset.

Kaikki vaikuttaa palkkaukseen ja kesälomalla pakkokoulutus pitäisi olla.

Palkkaan pitää puuttua, sen pitäisi olla tuntien mukaan, 5 e tunnilta. Ja jos on kouluavustaja käytettävissä koko päivän palkka pitää jakaa hänen kanssaan. 2,50 e tunnilta on hyvä.
Hyvä idea, seruaavassa vanhempain illassa ja keksusteluissa voi ottaa huomioon, ja voi kysellä koulutoimenjohtajalta että näin pitäisi tehdä.

7

94

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kestävyysvajetta

      Itseasiassa koko koulutusjärjestelmä sekä etenkin julkinen ja osakeyhtiöitten hallinto on jotenkin kutenkin pielessä Suomessa kun katsoo sen aiheuttamia vaikeuksia ja aikaansaannoksia Suomen Tasavallassa etenkin niitä pahoja mokia joita suurella palkalla tehdään muka "osaajana" joita kas kummaa opettajat sattumalta opettavat jonkun suunnitelman mukaisesti.

    • LissuOnFörbi

      Mun lapseni on sellaisessa koulussa, jossa viihtyy ja oppii. Kiitos siitä opettajille, jotka todellakin ansaitsevat palkkansa.

      On tietysti lapsia, joita paraskaan opettaja ei saa oppimaan edes kirjoitusta. Lissun lapset ovat ehkä sellaisia, päätellen ihan siitä ettei äitinsäkään osaa kirjoittaa.
      Sitä en sitten tiedä millaiset palkat apukouluopettajilla on. Toivottavasti se ei ainakaan määräydy sen mukaan mitä lapset oppivat, sillä kaikki nyt eivät vain tosiaan opi millään.

      • kokonaisuusratkaseelopus

        Kaikessa kasvatuksessa ja koulutuksessa kuin myös koti, koulu, yliopisto ammatti ynnä muussa sivistyksessä on se toenmokaine eli ei valheellinen lopputulos hyvin kovin ratkaiseva tekijä ja sehän ei kovin hyvältä nykysuomessa näytä eikä vaikuta sanoivatpa hyväpalkkaiset "osaajiksi"koulutetut hyvätu-loiset mitä hyvänsä koska aikaansaannokset ja tapahtunut puhuvat puolestaan heitä vastaan vailla heidän vastuuta arvaas kenenkä virheistä? Herääkin ? Paljonko suuripalkkaisia vastuuttomia aivan moraalittomia mokailijota viellä tarviikin palkata Suomeen tekemään jotain muka muka huuhaa töitä ja johtamaan kestävyysvajetta yksityisen puolen verovaroin osakeosinkoa jakavien laskuttamaksi muka muka palkkatyöksi.
        Omituisinta on se ettei julkisessa hallinnossa kyetä edes lakisääteisiä viranomaistoimia tekemään palkkatyönä joka aiheuttaa kestävyysvajeen oikeasti vaan tulee mukamas edullisemmaksi teettää kaupallisella osinkoa omistajilleen tuottavilla Osakeyhtiöillä tietenkin meidän kaikkien "yhteisillä" verovaroilla LASKUTETTAVANA työnä lakisääteisiä viranomaistöitä eli jonku yksityisen osingonsaajan intressissä on päästä käsiksi verorahaan tai julkiseen verotukeen ?
        JO järjen luulisi tietävän että, jossain on pahasti vikaa ja mätää jos verovaroilla maksettava palkkatyö on kalliimpaa kannattamattomapaa ja tehottomampaa kun jonkun yksityisen yrityksen samasta työstä verovaroista laskuttama summa alveineen tai jopa verovapaasti koska verottajahan pystysi ...päättää ja olikoha se koulutus suomessa yhä "maksutonta" toisin kun monessa ulkomaassa ja kaikilla muka samat mahdollisuudet Tasa vallassa vaikka "valmistuisi"40-vuotiaana tärkeeseen "työntekoon" joka ehkä ei oikeesti edes kannatakkaan suhteutettuna palkkaan ja todenmokasiin aikaansaannoksiin mitkä ovat meitte "kaikkien " nähtävissä. Samaan aikaan kun Suomessa "kaikilla" menee muka huonosti nii on jaossa ennätys osingot niitte saajille..Kiitos siitä eräille jotka realisoi ne eikä siihen edes verovarat riitä. Erityis terveiset Suomen puolesta myös AA-A- luottoluokittejoille vaikka se on ameriikasta keksitty palveluksistaan laskuttava kaupallista voittoa tuottava ei puolueeton konsulttiyhtiö joka syöksi maailmantalouden kiertoradaltaan pysyvästi.


    • koulutoimenjohtaja

      Opettajissa on suuri syy jos lapset ei opi.

      Lapset ovat menneet kouluun oppiakseen ja jos opettajat ei siihen pysty niin vika on heissa.

      • hmmmmmmm

        Jos toiset lapset oppivat, mutta toiset eivät, niin eikö vika ole selvästi niissä jotka eivät opi?


    • KenkkuOpe

      Taasko änkytät täällä niin sekavia ettei edes Jägermeister enää maistu etelän rannoilla! Tulikin katsottua tänne!

      Vieressä makaa kouluavustajamme Irina, jonka otin nyt ensimmäistä kertaa mukaan tälle parin viikon reissulle Kanarialle. Hyvä koulutusreissuhan tämä on, mutta kaupunginjohtaja, hyvä kaverini muuten, sanoi ettei tästä tarvitse liikoja huudella. Saa amiksessa oleva poikanikin vähän rahaa kun on sijaisena. Ei ole viitsinyt oikein koulua käydä, joten jos oppisi alakoulun opena jotain. Kun vain pitää näpit irti uudesta Thaimaasta tulleesta avustajastamme!

    • laskemiseniloa

      Laske ihan rauhassa. Nyt on 4 200 €/kk. Aloita laskeminen! Tai voinhan auttaa alkuun: 1, 2, 3, 4...
      Kerro kun olet päässyt loppuun. Tuntuu kyllä siltä, että palkka ehtii nousta ennen sitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      122
      1720
    2. NO NIIN !!!

      Totuus Ukrainan sodan todellisista ja oikeista juurisyistä alkaa nyt näköjään paljastua lopultakin. https://www.youtube
      NATO
      652
      1591
    3. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1457
    4. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      165
      1333
    5. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      123
      1278
    6. Trumpin hallinto hiljentää mediaa USA:ssa

      Tuo paskahallinto on sananvapauden vihollinen, vaikka Vancen idiootilla oli otsaa syyttää eurooppalaisia sananvapauden p
      Maailman menoa
      322
      1274
    7. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      43
      1238
    8. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1155
    9. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      25
      1155
    10. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      61
      1132
    Aihe