tyhjennysvuodon..

jälkeen tartteeko käydä ennää lääkäril? Ei kai ne kaavintaa tee, jos itestään on tullu pois.
Mulla ei näkyny ultras mitään, mut nyt on toista viikkoa vuotanu verta kuitenkin sillai "niukasti" että olen pärjänny pelkil siteillä.
ja lekuri epäili, et se ois alkuraskauden keskenmeno.
71145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

mutta ymmärtääkseni lääkkeellisessätyhjennyksessä on suuri riski ettei kaikki tule ulos.Tarkoitatko nyt että sinulle on tehty lääkkeellinen tyhjennys? vai puhutko vain muuten "tyhjennysvuodosta".. Täydellisen keskenmenon kriteeri on että vuoto loppuu äkkiä. Jos pitkään tiputtelee, niin suosittelisin käymään jälkitarkastuksessa, tulevien komplikaatioiden poissulkemiseksi.

Äänestä
  • todellakin, kaavintaa tai muuta ei tarvita jos vuoto loppuu nopeasti ja hcg pitoisuus alkaa laskea. itselläni vuoto kesti n. 2vrk. vuodon loputtua tilasin lääkärille ajan, joka teki vielä sisätutkimuksen ja määräsi verestä otettavan hcg:n. raskausviikkoja mulla olisi tällä hetkellä n. 6, jos kaikki olisi hyvin ja hcg pitoisuus veressä n. 1000-1200, maksimissaan 10 000 jos raskaus edelleen jatkuisi.

    mä odottelen huomiseen ja saan vastauksen silloin pitoisuudesta. tunnen kyllä että mitään ei ole jäljellä, mutta huomenna asiasta on mustaa valkoisella.

    Äänestä

  • just kävin lääkärissä kirjoitti:

    todellakin, kaavintaa tai muuta ei tarvita jos vuoto loppuu nopeasti ja hcg pitoisuus alkaa laskea. itselläni vuoto kesti n. 2vrk. vuodon loputtua tilasin lääkärille ajan, joka teki vielä sisätutkimuksen ja määräsi verestä otettavan hcg:n. raskausviikkoja mulla olisi tällä hetkellä n. 6, jos kaikki olisi hyvin ja hcg pitoisuus veressä n. 1000-1200, maksimissaan 10 000 jos raskaus edelleen jatkuisi.

    mä odottelen huomiseen ja saan vastauksen silloin pitoisuudesta. tunnen kyllä että mitään ei ole jäljellä, mutta huomenna asiasta on mustaa valkoisella.

    vuoto oli tasan 2 viikkoa, en usko et kuitenkaan menkat niin pitkään kestäs..yleensä 4-5pvää.

    Äänestä

ei ne kaavintaa tee. mulle tehtiin lääkkeellinen tyhjennyt koska sikiön menehtymisen jälkeen kohtu ei lähtenyt tyhjentymään itsekseen. vuoto kesti noin kolme viikkoa. ensimmäisen viikon jälkeen tuli tiputteluvuotoa seur.kaksi viikkoa. kävin ainoastaan hcg.n mittauttamassa verestä joka oli 4.n viikon jälkeen alle 20. elikäs tästä tiedettiin, ettei kohtuun ollut jäänyt enää mitään ylimääräistä.

onkohan sulla ollu keskenmeno ollenkaan, tuohan vois kuulostaa joltain kiertohäiriöltäkin. paitsi jos olet jossainvaiheessa tehnyt positiivisen raskaustestin?..

Äänestä
  • 2 positiivista raskaustestiä joulukuussa 17 ja 18. päivä. 23.12 labran testi näytti sit negatiivista.

    Äänestä

  • Linnu kirjoitti:

    2 positiivista raskaustestiä joulukuussa 17 ja 18. päivä. 23.12 labran testi näytti sit negatiivista.

    mullakin oli eka labran testi negatiivinen, joka otetiin virtsasta. sit pidättelin 5h ja lopulta näytti plussaa

    Äänestä

  • verestä vai virtsasta? kirjoitti:

    mullakin oli eka labran testi negatiivinen, joka otetiin virtsasta. sit pidättelin 5h ja lopulta näytti plussaa

    otettiin labrassa virtsasta ja sairaalassa sekä virtsasta että verestä. Mut kumpaankaan en pidätelly virtsaa 5 tuntia, en kerta kaikkiaan pystyny.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Linnu kirjoitti:

jälkeen tartteeko käydä ennää lääkäril? Ei kai ne kaavintaa tee, jos itestään on tullu pois.
Mulla ei näkyny ultras mitään, mut nyt on toista viikkoa vuotanu verta kuitenkin sillai "niukasti" että olen pärjänny pelkil siteillä.
ja lekuri epäili, et se ois alkuraskauden keskenmeno.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu