Itämaiset kaupat torin laidalla

Syyskuussa avattu kaksi itämaista kauppaa torin laidalle? Mitä luulette kauanko pysyy pystyssä? Kävin katsomassa, mutta ei tarvinnut ostaa mitään sillä pakasteallas oli täynnä halal-lihaa. En maksa senttiäkään eläinrääkkäystä tukeville yrityksille. Harmi, olen itämaisen ruuan ystävä ja kaupassa olisi varmasti muuten ollut paljonkin hyvää ostettavaa.
1295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kyllähän ne pystyssä pysyy, kun kirjanpidosta ja arvonlisäverosta eivät ole kuulleetkaan.
Maksu käteisellä -> menee suoraan yrittäjän taskuun. Mitään veroja ei makseta. Kyllähän noi pystyssä pysyy!

Äänestä
  • Älä ota turhia murheita.
    Kyllä verotoimisto pitää huolen, että maksavat veronsa.

    Äänestä

Miksi Suomen laki sallii eläinrääkkäyslihan myynnin?

Äänestä
  • koska positiivinen rasismi, suut kii nyt tai tulee koppia rasset.

    Äänestä

  • Älä piipitä vihervassari idunsyöjä.

    Äänestä

"Harmi, olen itämaisen ruuan ystävä ja kaupassa olisi varmasti muuten ollut paljonkin hyvää" hahahaha
Tässä oikein hehkuu maailmanmatkajan mielipide..
Kerran maistoin ruattinlaivalla karrikanaa ja hyvvää oli. :D
On se hyvää se intialainen :D

Äänestä
  • Tapa ittes vitun aisuri. Menikö muija nekrun matkaan?

    Äänestä

Sekalaista seurustelua. Sisäpiirivitsuja.
Mitä jos kysyisit suoraan.

Äänestä
  • sillai ni koitan muistaa lähteissäni kysyä.

    Äänestä

meeetro kepapin saisi verotarkastaja tarkistaa kun tuntuis olevan ihan aina ettei kuittia tule vaan kauppiaan taskusta tulee vaihtoraha.

Äänestä

Oon joskus kussut tuollaseen liha-altaaseen, mahtoi maistua very halal.

Äänestä

Kyllä täytyy olla pienet piirit jos halal liha häiritsee elämää noin paljon...
Mutta tsemppiä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


etnistä_värinää kirjoitti:

Syyskuussa avattu kaksi itämaista kauppaa torin laidalle? Mitä luulette kauanko pysyy pystyssä? Kävin katsomassa, mutta ei tarvinnut ostaa mitään sillä pakasteallas oli täynnä halal-lihaa. En maksa senttiäkään eläinrääkkäystä tukeville yrityksille. Harmi, olen itämaisen ruuan ystävä ja kaupassa olisi varmasti muuten ollut paljonkin hyvää ostettavaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu