Kuten tiedämme, Porin ja Rauman välinen murreraja kulkee Luvian halki. Kumpaan ryhmään SINÄ kuulut: puhutko luannikast Rauman giält, vai meneekö puheesi enemmänkin Porin tiäksää ekstiä -osastolle?
Puhutko Rauman giält vai praakaaks Porrii?
11
317
Vastaukset
- Murrerajalla
Rauman giäl on kauniimpi.
- totanoinii
raum o paska maa
- raumhomot
Luvia kuuluu Porin murrekuntaan. Ruotsin Kuninkaan Juhana-Herttuan alaisuuteen siis.
- kyrväkäs
ja vitut kuuluu
- opopopiop
kyrväkäs kirjoitti:
ja vitut kuuluu
Ole sinä Lukko-fani hiljaa siinä!
- Luvilaine
Emmää sunka tiä mut mää puhu luviaa
- Tuolnoivaan
Tieksää tota noin. Häärää sää siellä mä häärää tääl.
- Aikansa.kutakin
Karjala poikii myö ollaa, ja myö haastetaa karjalaa.
- finnnski
Kuka täällä ryssää puhuu?
- lontoonmurteella
Semmoiset joilla on hyvä kielipää ja oppivat helposti, mitä kieliä vaan. Junttiluvialaisten aborginaalien kieliopinnot kuulemma rajoittuvat tuonne klitoriksen ja anuksen nuolentaan.
- dwdwdwdw
lontoonmurteella kirjoitti:
Semmoiset joilla on hyvä kielipää ja oppivat helposti, mitä kieliä vaan. Junttiluvialaisten aborginaalien kieliopinnot kuulemma rajoittuvat tuonne klitoriksen ja anuksen nuolentaan.
Tasa-arvon nimissä totean, että naisten kielitaitoon kuuluu kullin nuolenta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3311926IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk471609Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1541301- 1431148
Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021141Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.831115Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701057Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.771011Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan48952Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten9918