Kaksoistutkinnon unelmaa Rasekossa (Raisio)

trabantexpress007

Hei!

Syksyllä 2016 tyttäreni aloitti kaksoistutkinnon suorittamisen sote-puolen ammattikoulutuksen ohella. Nyt ongelmia on syntynyt useita opetuksenjärjestäjien taholta. Tässä muutamia syitä:
1. Koulun ja kodin välillä liikutetaan sellaista tavaramäärää päivittäin että 16-vuotiaan mopoilijan sekä mopon kantokyky alkaa loppua. (OLEMMEHAN DIGIAJASSA!)
2. Lukio-opintojen opiskeluun tarvitaan tietokone (mutta mikään ei tunnu täyttävän määräyksiä ainakaan Raisiossa(RASEKO). Tablettia saa kuulemma käyttää muutamien opettajien omalla päätöksellä. Osa opettajistakaan ei tiedä mitään tietokonevaatimuksista, sanotaan vain että nettiin pääsy riittää.
3. Tietokoneelta pitäisi käyttää mm. kirjojen sähköisiä versioita, mutta nyt on täytynyt ostaa paperiversiot kirjoista digiversioiden rinnalle koska digiversiot ovat jumittuneet koko Suomen käyttäessä niitä koulupäivän kuluessa samanaikaisesti.
4. Kaksoistutkintoa mainostetaan yhteishakuvaiheessa huomattavasti paremmaksi vaihtoehdoksi kuin normaalia ammattikouluopiskelua. Nyt ensimmäisessä vanhempainillassa kerrotaan että tästä ei saa mitään hyötyä seuraavissa koulutusasteissa joten sanoisinko että tämä on sitten aikas lähellä p..kaa! Ainoa ero on että opiskelijalle tai oikeastaan opiskelijan vanhemmille tulee vain runsaasti lisäkuluja lukiokirjoista. Lisäksi hyppytuntien määrä sekä pituus koulupäivän aikana on valtava.
5. Raisiossa (Raseko) tuntuu olevan lähes täysi tietokatkos Raision lukion kanssa siitä, miten nämä opinnot/tunnit menevät. SYYSLOMAKIN ON ERI AIKAAN!!! Em. seikasta johtuen tästä seuraa opiskelijalle kiinni kurottavaa.
6. Sote-puoli toimii nyt Raisiossa uusissa mutta sokkeloisissa ja muutenkin keskeneräisissä tiloissa joihin on kiireellä siirrytty Naantalista säästöjen toivossa. Nyt kuitenkin opiskelijoiden täytyy käydä Raision lisäksi Naantalissa opiskelemassa koska kaikkia tiloja ei ole Raisiossa.
7. Opiskelija jonka kotikunta ei kuulu Turun seudun joukkoliikennealueeseen (Föli) täytyy olla Kelan koulumatkatukikortti sekä sen rinnakkaiskorttina Föli-kortti jota pääsee opintoihin Naantaliin. Em. korttipaketin lataus onnistuu vain Turun linja-autoasemalla tai Turun kaupungin joukkoliikennetoimistolla. MIKSI NÄIN?
Mielestäni opiskelijan päätyönä on menestyä opinnoissa ja myöhemmin löytää paikkansa yhteiskunnasta laadukkaan työjäljen tekijänä. Edellä mainituista seikoista johtuen opinnot venyvät ja moni keskeyttää. Samalla yhteiskunta haaskaa paljon voimavaroja aivan turhaan vain siksi että ohjeita ja byrokratiaa on runsaasti. Samalla kaikki tekevät omia ohjeitaan että mikä ohje milloinkin on voimassa mm.tietokoneen soveltuvuusohjeita päivitetty useampaan kertaan (https://www.ylioppilastutkinto.fi/images/sivuston_tiedostot/Ohjeet/Digabi/fi_ytl_paatelaiteohje_2013.pdf).

Onko näin myös muualla Suomessa?

1

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei.sovi.kaikille

      Onpa Raisiossa hoidettu asiat huonosti.

      Sanomattakin luulisi olevan selvää, että kaksoistutkinto vaatii lähes kaksinkertaisen työn verrattuna pelkkään lukioon tai pelkkään ammattikouluun. Ammattikoulusta saa saman muodollisen kelpoisuuden jatko-opintoihin kuin lukiosta, joten molempia ei tarvita. Tosin ammattikoulusta mennään hyvin harvoin yliopistoon.

      Ammattikoulu on paras sellaiselle, joka ei kaipaa jatko-opintomahdollisuuksia. Lukio on paras sellaiselle, joka haluaa korkeakoulun opintoihin.

      Aika moni jättää kaksoistutkinnon kesken liian vaativana, sillä kaksoistutkintoa tekemään jostain syystä hakeutuu moni sellainen, jonka resurssit lukioon ovat heikon puoleiset. Silloin olisi kuitenkin parempi käydä vain ammattikoulu kunnolla.

      Meidänkin nuori yritti kaksoistutkintoa. Selviytyi merkonomiksi keskinkertaisilla papereilla, mutta yo-tutkinto jäi puuttumaan useasta yrityksestä huolimatta. Nyt ollut jo töissä muutaman vuoden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      200
      5763
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      105
      5641
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      191
      4644
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4063
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3960
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3586
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      20
      1484
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1400
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      19
      1082
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      980
    Aihe