Kyllä nyt on kyyti kylmää!

Käytettyjen kerrostalojen kauppamäärät nousivat elokuussa koko Suomessa reilu yli kymmenen prosenttia verrattuna vuoden 2015 elokuuhun, kertoo kiinteistönvälitysketju RE/MAX.

RE/MAXin mukaan  pääkaupunkiseudulla nousua oli lähes 12 prosenttia.
Vanhojen kerrostalokaksioiden kauppoja tehtiin elokuussa koko Suomessa lähes 13 prosenttia enemmän ja pääkaupunkiseudulla lähes 17 prosenttia enemmän, kuin vuoden 2015 vastaavana ajankohtana.

Kyllä nyt on kyyti tyffelipojille kylmää.
Aivan kuin Hankkenin ylemmän laskentatoimen proferssori Irma Yli-Hölväri ennustikin.

Ja asunnot ovat Suomessa alihintaisia.
Mutta miten pitkään?
474
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Matujen majoitus poikii yhteiskunnan maksamia asuntovuokria. Takuuvarmaa tuottoa,tosin vuokraisännät tulevat pettymään, kun remppaa pitää tehdä joka vuosi ja vaihtaa hajotettua koneita ja paikkoja.

Äänestä

"Ja asunnot ovat Suomessa alihintaisia.
Mutta miten pitkään?"

Tuo on selvästi kusetuskeinottelijan paskanjauhamista.

Asuntojen hinnat ovat suomessa TÄYSIN JÄRJETTÖMIÄ !!!
Suomalainen joutuu maksamaan asuntoa KOKO ELÄMÄNSÄ ja elämään sen takia erittäin kurjasti.
Vertaus on helppoa tehdä, kun lasketaan montako keskimääräistä kuukausipalkkaa on jouduttu maksamaan asunnosta minäkin kautena.
Esim. 60-luvunkin lähes purkukuntoisisssa kerrostaloissa olevat asunnot maksavat moninkertaisesti enemmän, kuin ne maksoivat UUTENA !!!
Vaikka asunnon suhteutettu arvo pitäisi kokoajan vähentyä, kun se vanhenee ja rapistuu.

Asuntojen hintoja pitää pudottaa reilusti yli puolet nykyisestä.
Ja asunnoilla keinotteleminen tulisi ehdottomasti LOPETTAA !!!

Äänestä
  • Kaikenlainen keinottelu pitää lopettaa ja pahin on vuokra-asumiseen liittyvä keinottelu. Suoraan sossun luukulta maksetaan sossuneläteille 1,7 miljardia joka vuosi. Kun markkinoille kaadetaan rekkalasteittain rahaa, tämä väistämättä pumppaa vuokria ylös ja haittaa talojen kunnossapitoa. Miksi remontoida, kun pommikuntoisen läävänkin saa vuokrattua jollekin alkoholistille/narkkarille ja sossu maksaa! Surkeimmistakin läävistä huudetaan asumistuen maksimimäärää vastaavaa vuokraa ja parempikuntoisten vuokrat sitten tuosta ylöspäin. Tämä varmistaa, että itse asumisensa maksavat joutuvat maksamaan paljon - eihän töissäkäyvä pysty näissä pahimmissa "ikuisen vapun" taloissa nukkumaan.

    Vuorkaloisille jaetaan tukea myös kaikenmaailman hitasksien, vuokrakasarmien rakentamiseen myönnettävien tukien ja alle markkinahintojen myytävien tai vuokrattavien tonttien kautta. Kuten aina, nämäkin rahat päätyvät poliitikkojen yms. hyvävelikerhon taskuihin.

    Vuorka-asumisen tukeminen pitää lopettaa, jotta vuokrien nousu saadaan katkeamaan.

    Äänestä

  • >> Esim. 60-luvunkin lähes purkukuntoisisssa kerrostaloissa olevat asunnot maksavat moninkertaisesti enemmän, kuin ne maksoivat UUTENA !!!

    Useimmat muutkin tuotteet ovat nyt kalliimpia kuin 50 vuotta sitten. Esimerkiksi perheauto maksoi silloin parituhatta euroa. Toisaalta duunarin kuukausipalkka oli satasesta puoleentoista eli ei auton hankkiminen ollut ainakaan sen helpompaa kuin nyt. Kuten ei asunnonkaan.

    Televisiot ovat sentään halventuneet. Väri-tv:n saa nykyisin samalla nimellishinnalla kuin silloin mustavalkoisen. Ero on siinä, että nykyduunari saisi niitä kuukausipalkallaan toistakymmentä eikä vain yhtä.

    Pitäisiköhän rakentamisen tuottavuutta parantaa, jotta tuotekin halpenisi? Mitähän Rakennusliitto tästä ajatuksesta tykkää?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


HankkeninEkonomisti kirjoitti:

Käytettyjen kerrostalojen kauppamäärät nousivat elokuussa koko Suomessa reilu yli kymmenen prosenttia verrattuna vuoden 2015 elokuuhun, kertoo kiinteistönvälitysketju RE/MAX.

RE/MAXin mukaan  pääkaupunkiseudulla nousua oli lähes 12 prosenttia.
Vanhojen kerrostalokaksioiden kauppoja tehtiin elokuussa koko Suomessa lähes 13 prosenttia enemmän ja pääkaupunkiseudulla lähes 17 prosenttia enemmän, kuin vuoden 2015 vastaavana ajankohtana.

Kyllä nyt on kyyti tyffelipojille kylmää.
Aivan kuin Hankkenin ylemmän laskentatoimen proferssori Irma Yli-Hölväri ennustikin.

Ja asunnot ovat Suomessa alihintaisia.
Mutta miten pitkään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu