Eilen illalla oli tosi paljon ihmisiä liikkeellä, hieno homma. Pyörillä liikkeellä myös väkeä paljon, MUTTA suurin osa pimeitä pyöriä! Sukkuloivat siellä kävelijöidenseassa ja autojen välissä.
Olipa pari vaaran paikkaakin! Minkä ihmeen takia pyörissä ei ole valoja? Eikos lakikin sano, että valot pitää olla???!!!
Olipa pari vaaran paikkaakin! Minkä ihmeen takia pyörissä ei ole valoja? Eikos lakikin sano, että valot pitää olla???!!!
Vastaukset 9
Vanhimmat
Napadynamoja ei ole vielä kuin osassa pyöriä.
Minkä takia? Polkupyörissä pitää olla valot, jos ei pyörässä niin otsalamppu päähän.
Muistaakseni laki sanoo valoista jotain. Vanhempiem pitäis huolehtia kersojensa pyöristä.
Mutta jos oma pyörä on pimee, niin eihän sitä ymmärrä kersojensa pyöriä vahtia!
Sitten kun jäät auton alle pimeällä fillarillan, niin autoilijaahan siinä taas syytetään!
Miks ihmeessä vastaat noin, asialliseen kysymykseen? Sulla ei ilmeisesti ole sitä lamppua lainkaan.
Ja pyörissä pitää olla valot, kyllä se vaan on niin!
Punikkipyöräilijät ei ole järjen valoa nähneet.Viherpiiperöt ei voi valoja käyttää
koska 1mv tuhoaa siimahäntasurviaskotilokiitäjän toukan.
Säynätsalon punikki (Huovinen sdp) on säätänyt lain, että jos ajaa
pimeässä esim. päin yliopiston seinää esim. kännissä...niin ptää olla
KYPÄRÄ päässä.Tosin ei siitä mitään rangaistusta seuraa vaikka ei ollutkaan.
On demuloisijat viisaita.
Poltahan lisää höpöheinää
Pokupyörä persseeseen.
Oikeassa olet. Puolet pyöräilijöistä kulkee valotta ja aheuttaa vaaratilanteita.
vielä enemmän o ylinopeutta ajavia autoilijoita, NE on todellinen uhka
Oletko koskaan ajanut autoa tai edes ollut kyydissä? Pyöräilijät singahtelee autojen seassa , milloin ajoradalla kun vihreä palaa autoille ajetaan siinä, sitten kun punainen vaihtuu ajoradalle, niin eikun jalankulkijaksi ja taas mennää. Eli et voi ajaa molemmilla valoilla mieles mukaan! Pyöräilijät ajaa autojen seassa ihan holtittomasti, näin se vaan on, ja näin pimeän aikaan valottomat on oma lukunsa.
Tekis muuten hyvää kaikille itsekkäille pyöräilijöille olla yksi päivä jakeluauton tai jonkun muun isomman ammattiautoilijan matkassa ja seurata miten siellä nämä, minä, minä pyöräilijät käyttäytyy!