Asuntovaunulla Norjaan

marikki

Olemme suunnitelleet lastemme kanssa (alle kouluikäiset) Norjan reissua,luultavasti lähinnä' Pohjoisemmassa Norjassa kiertelyä, asuntovaunun kera. Onko kokemuksia? Minkä hintaisia leirintäalueyöpymisiä asuntovaunun kanssa? kaikki matkakertomukset tervetulleita. Lueskelinkin tuossa edellisiä viestejä,mutta niistä tulee vaan hinku saada kuulla lisää ;) Kannattaako mennä Kiirunasta vai jo aiemmin Norjan puolelle?

5

4365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Marja

      Nuorempana olin joka kesä vanhempieni kanssa noin viikon mittaisella vaunureissulla Norjassa (nyt olen 22v). Ollaan ajettu esim. käsivartta ylös Kilpisjärvelle, josta Narvikiin ja siitä takaisin päin Kiirunan ja Haaparannan kautta. Kilpisjärvi-Narvik välillä on tosi hienot maisemat. Ekalla kertaa oli aika pilvistä, joten vasta tokalla kertaa nähtiin kuinka upeata siellä onkaan! Riippuu tosi paljon ilmoista minkä verran näköaloja näkee. Viimeksi mentiin autolla Geirangeriin, sinne ei kannata vaunulla lähteä, liian jyrkkää. Ehdottomasti näkemisen arvoinen paikka! Ajettiin ylös Dahlsnibbanille (en ole varma muistanko nimen oikein).. se ei olekaan mitään heikkohermoisten puuhaa! Toista kertaa en välttämättä uskaltaisi mennä. Leirintäalueet on muistaakseni vähän kalliimpia ja huonompi laatusia kuin Suomessa. Yövyimme usein ilmasilla levähdyspaikoilla (ihan laillista), joita siellä hienoissa maisemissa on paljon. Niitä kannattaa tarkkailla, ainakin meillä on aina ollut rauhallista yöpyä sellaisilla. Kilpisjärven jälkeen heti Norjan puolella ollaan yövytty kumpanakin kertana ihanalla, rauhallisella levähdyspaikalla. Siinä virtasi puro/joki vieressä, jääkylmää kirkasta vettä tuntureilta.

    • jojopa

      Ilmeisesti kesällä?
      Olimme toissa kesänä vuokravaunulla Norjassa toista viikkoa ja pitää sanoa että aina sinne pitäisi päästä uudestaan. Veto auto pitää olla hyvä ja vahva, ei kannata ihan millä tahansa sinne mennä. Muistan kun vedätin autolla kolmekilometriä kolmosella mäkeä ylös yhteenkyytiin.
      Leirintä alueilla yövyimme pääsääntöisesti siksi että siellä oli sähköä, vuokravaunussamme kun kaikki ei ollut ajateltu sähköittä olemiseen.
      Leikkarit on siistejä pääsääntöisesti, hinnassa ei kovasti eroja suomeen verrattuna.
      Ruoka maksaa siellä ihan eri tavalla, kaikki ruoka on kallista. Siksi asuntovaunulaisen kannattaa varata purkki- ja itsevalmistetavia ruokia paljon matkalle.
      Aikaa pitää olla paljon siirtymältä toiselle, valimatkat on puolet hitaampia kuin suomen vastaavat. Ensinnäkin maisemat menee ohi jos ajaa tukka putkella sekä tie ei ole suoraa juuri missään niin sivu kuin pysty suunnassa.
      Polttoainetta kannatta ottaa vaikka ei tarvitsisikaan ihan heti koska p.asemat on harvassa sekä kulutus jotain muuta kuin Suomessa. Käteistä rahaa kannattaa varata, visa tuntuu olevan edelleenkin jotain harvinaista herkkua siellä.
      Lapsille ajo aika voi käydä pitkäksi jos tulee pitkiä siirtymä pätkiä, meillä oli ensimmäinen ajo päivä aika puuduttava ennen kuin pääsimme Norjan puolelle alkoi helpottamaan ja lapsetkin viihtymään, muistettava että lapset ei maisemia kauaa ihmettele kun pitää olla jo jotain muutakin.
      Loppujen lopuksi on se ihan eri maa matkailuun kuin moni muu, suosittelen.

    • Itse mieluummin mp:llä
    • Ehdottomasti ja jos vaunun kanssa niin pohjoiseen jossa ei ole niin huimia teitä kuin etelässä/keskinorjassa.Siellä EI äkkinäinen pärjää ja veturin pitää olla KUNNOLLINEN!! .Kannattaa mennä koska Kiirunasta mentiin v.2000 Narviikiin Harstdiin Senjan saarelle Tromso Skibotn ja käsivartta alas keskisuomeen.Sen jälkeen v. 2001 Nordkapp joka on TOSI kallis ei kannata vaunua viedä tunnelimaksu .as.auto yli6m =500nok/suunta 4 henkilöltä 350aluemaksu ,alle 6m silloin noin puolet halvempi tullelimaksu.v.2002-2004 oltu etelässä/keskinorjassa jossa uskomattomia teitä ja maisemia(kaverillä 14 kerta) osasi neuvoa .NE tiet jonne ei ollut asuntovaunulla mitään asiaa laskua 18% ja leveys 3m ja vielä 2 bussiakin piti tulla mutkassa vastaan!JÄI MUUTEN MIELEEN suositus kun oli ajaa vaan ylöspäin.Leirintämaksut olleet noin 100-150nok sähköpaikalla as.autolta.Kyllä sen auton ja vaunun PITÄÄ OLLA KUNNOSSA pohjoisessakin ja sitten vaan matkaan ja HYVÄÄ MATKAA! Niin muuten VAROKAA LAMPAITA muita eläimiä niitä ON TIELLÄKIN melko usein.Edelliselle motoristille terveisiä ,niin minäkin jos pikkuveli lainaisi R1 tään sillä olis kiva poutakelillä kierrellä.

    • Maailmanloppu

      käy katsomassa www.varanger.com ja suuntaa sinne...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      113
      7097
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      494
      5251
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      146
      3230
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      215
      2621
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      36
      2302
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      43
      1272
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      77
      1232
    8. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      11
      1159
    9. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      68
      1138
    10. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      111
      1133
    Aihe