sääriluun murtuma ei luudu, onko kellään kokemuksia.
Kuinaka pitkään voi kestää
hidas luutuminen
13
3393
Vastaukset
- Pohjeluu
Minulla murtui pohjeluu toukokuun lopussa 2016
Kipsattiin seuraavana päivänä mutta ei leikattu koska ei ollut kääntyillyt
Ei ruvennut paranemaan joten leikattiin lokakuun alussa
Tupakoinnin lopetin ennen leikkausta joten siitäkin on jo yli 3 kuukautta
aloitin myös syömään calsorin D3 tapletteja (D 20mikrog)
Kävin joulun jälkeen röntkenissä ja leikannut lääkäri otti yhteyttä ja sanoi
että murtuma näkyy suurelta osin luutumattomana,
Lääkäri kirjoitti sairasloman 12.2.2017 asti joten kyllähän tässä menee.
Olen itse 52v vanha.
Yksi mikä harmittaa että lääkäreiltä ei ole saanut tähän asti muuta tietoa kuin
tupakanpoltto hidastaa luutumista. - 187
Ei riitä iäkkäällä 20µg, pitää ottaa vähintään 100µg! On se kumma kun lääkärit eivät määrää murtumapotilaille tarpeeksi Deetä. Itse söin jo vuosia ennen murtumaa riittävästi ja myös jälkeenpäin. Ei ollut mitään ongelmaa luutumisessa!!
- Pohjeluu
Niinpä, niin kuin sanoin lääkäreiltä ei saa mitään neuvoja vaikka kuinka kyselee.
En tiedä miksi??
Pitää varmaan popsia hieman enemmän D-vitamiinia ja kertoa seuraavalla käynnillä mitä on tehnyt.
Se vain tuntuu kummalta kun mitään sairautta ei ole ja luutuminen vain kestää.
Lääkäreiltä ei ole tullut muuta kehotusta kuin lopettaa tupakointi ja sen olen tehnyt.
Ehkä pitäisi ottaa kokeita mitä vitamiineja puuttuu ja paneutua hieman asiaan
lääkäreidenkin, ja antaa edes jotain hoitosuosituksia!! - 187
Helsingissä on Antioksidanttiklinikka jossa voi tehdä hivenainemittauksia. Yksityiselle lääkäriasemmalle kannattaa mennä S-D-25 kokeeseen. Riippuu paikasta, hinta 45e ylöspäin. tulosta n.60nmol/L pidetään hyvänä, mutta yli sata on hyvä luuston kannalta.Luontaistuotekaupasta saa 100µg kapseleita reilulla 20e. Iso purkki, 200kpl. 2kpl voipi ottaa aluksi päivässä.
- Pohjeluu
Kiitoksia!
Pitää selvitellä. - Pohjeluu
Mitenkäs kun Orion sanoo ???
"D-vitamiini on rasvaliukoinen vitamiini, joka varastoituu elimistöön. D-vitamiini on myrkyllinen suurina annoksina, joten ohjeellinen suurin hyväksyttävä päiväsaanti aikuisille on 50 µg päivässä. Lapsille turvallisen päiväsaannin raja on 25 µg päivässä. Käytännössä haitalliset yliannostukset ovat erittäin harvinaisia." - Pohjeluu
Olihan tuolla Mehiläisen sivuillakin jotain kommentteja.
https://www.mehilainen.fi/D-vitamiini - 187
Pohjeluu kirjoitti:
Mitenkäs kun Orion sanoo ???
"D-vitamiini on rasvaliukoinen vitamiini, joka varastoituu elimistöön. D-vitamiini on myrkyllinen suurina annoksina, joten ohjeellinen suurin hyväksyttävä päiväsaanti aikuisille on 50 µg päivässä. Lapsille turvallisen päiväsaannin raja on 25 µg päivässä. Käytännössä haitalliset yliannostukset ovat erittäin harvinaisia."Orionilla on vanhaa tietoa! Jos haluaa olla perillä asioista, pitää tietoa etsiä ulkomailta! Euroopan elintarviketurvallisuusvirasto pitää 100µg turvallisena aikuisille. Itselläni jos joskus yrittää tulla flunssa otan 500µg x2 päivää. En ole kuollut, virkistää vain, eli voipi vaikuttaa yöuniin. Mutta kylläpä joutuu lentsu väistymään!!
- Pohjeluu
Niinhän toi näyttää että tietoja on aikalailla laidasta laitaan.
Pitää lisätä vähän tota D-vitamiinin saantia ja käydä tarvittaessa
mittauksissa katsomassa minkälaisia tuloksia tulee.
-Pohjeluu- onko jalka tällä hetkellä kipsissä.?
- Pohjeluu
Jalka ei ole enää kipsissä. Kipsi ollut pois n.3 viikkoa ja käveleminen onnistuu
sisätiloissa ilman keppejä ja ulkona yhdellä kepillä mutta luutuminen edelleen kesken,
- kokenutsamaa
1. Oliskohan ollut kalsium ja c-vitamiini? (lue purkeista tai netistä).
2. Verenkierto! Veren mukana kulkee ne parantaja-aineet. Saisitko jotenkin rasitettua jalkaa enemmän, että veri kiertää vaurioituneessa kohdassa paremmin? Jopa tärinä saattaa auttaa.
Tiedän, että monet eivät neuvo. Siksi pitää kysellä ja se on ok.- 187
Unohdin mainita että heitä Calsorit pois, eivät ole terveellisiä(Lääketehtaiden määräämiä) Maitotuotteista ei imeydy kalsiumi niin hyvin kuin kasvikunnan tuotteista, vaikka VALIO muuta väitää....Esim manteleissa on tuplasti kalsiumia maitoon verrattuna! Popsi pähkinöitä ja aur.kukansiemeniä. Niissä on myös oikeita rasvoja.Ota asioista selvää. Terveys on jokaisen omissa käsissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle263234Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122409Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.822309Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1062034Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761653Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥461518Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta251427Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001295- 1211176
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151126